Orbán-kormány;válság;migráció;bevándorlók;határsértők;kommunikáció;politológusok;

A kezdet: a miniszterelnök a január 7-i párizsi, Charlie Hebdo melletti tüntetésen FOTÓ: MINISZTERELNÖKI SAJTÓIRODA/BURGER BARNA

- Orbán már csúcsra járatja a menekültellenességet

Nem tudni, hová futtathatja még ki az eleinte "gazdasági bevándorlózó", később "illegális határsértőző", mostanra már "agresszív népvándorlózó" kommunikációját az Orbán-kormány. A miniszterelnök nem a menekülők áradatának magyar határra érkezésekor, hanem már sokkal korábban, vélhetően titkosszolgálati információira támaszkodva kezdett a retorikai hadjáratba, ami a szakértők szerint egyelőre be is jött neki. A politológusok ugyanakkor úgy látják: Orbán a "minél látványosabb a probléma, annál nagyobb politikai hasznot lehet húzni belőle" elvét követi, így korai lenne megjósolni, a taktika hová vezet.

Július 1.: "Magyarország mára harapófogóba került, mert nemcsak délről érkeznek a népvándorlás újabb hullámai, hanem nyugati országok részéről is az a szándék, hogy illegális határátlépőket küldjenek vissza Magyarországra. Bármennyire is nem esik jól, bármennyire is ismerjük a következményeit, mégis kénytelenek vagyunk Magyarország déli határait megvédeni" - jelentette ki Orbán a magyar-szerb kormányülés után.

Július 3.: "Nincs esély, vissza fogunk küldeni, ez a kontinens nem lesz a te hazád, van neked saját hazád, ez a mi hazánk, mi építettük föl. Szívesen működünk veled együtt. Vannak törvényeink, tartsd be! Ha ide akarsz jönni, még ennek is megvannak a szabályai, de az lehetetlen, hogy te törvénysértő módon átrohanj a kerítéseinken, a határainkon, idehozz mindenkit" - üzente a menekülteknek Orbán a Kossuthon, hozzátéve, "minden keresztényi meggyőződése" mellett is le akarja zárni a déli határt a menekülők előtt.

Július 6.: "A bevándorláspártiak kitörő örömmel üdvözölték azt a plakátot, amin annyit írnak: Welcome to Hungary. Ők azt szeretnék, ha még többen jönnének, százezrek, milliók" - riogatott Kósa a Házban, miután egy nap alatt, kivételes eljárásban vitáztak, majd döntöttek a migrációval összefüggő törvényjavaslatok módosításáról, valamint az új vasfüggöny létesítése miatt szükséges jogszabályokról.

Július 7.: A Magyar Közlönyben megjelent, hogy a kormány 6,6 milliárd forintot csoportosít át a határzár létrehozására.

Július 8.: Nagy István földművelésügyi államtitkár Mórahalmon azzal állt elő, hogy a menekültek szendvicseiben növény- és állatbetegséget terjesztő vírusok, baktériumok lehetnek. Nagy először még azt mondta, "kolbászban hurcolják be a migránsok a sertéspestist", ám vélhetően rájött, hogy az illegális bevándorlók többsége a vallása miatt nem is eszik disznóhúst, így inkább zöldségekkel és gyümölcsökkel példálózott tovább.

Július 16.: "Nem kívánom kommentálni az MSZP-s hülyeségeket" - reagált Lázár a kormányinfón arra a szocialista kezdeményezésre, hogy az államnak segíteni kellene a menekültek továbbutazását.

Július 17.: "Tiszteletben kell tartani a kerítést, azaz nem kell megmászni, és akkor nem sérül meg senki" - mondta mórahalmi látogatásán Hende Csaba honvédelmi miniszter.

Július 21.: "A Magyarországra érkezők közvetlenül nem háborús övezetből jönnek, már több európai országon át kellett haladniuk, így eszünk ágában sincs beengedni őket" - mondta Lázár. Az EU-s kvótáról pedig úgy fogalmazott: "a magyar szám nulla", azaz ennyi menekültet tudunk befogadni.

Július 25.: "Van valami, amit nemcsak szeretnénk, hanem akarunk, mert csak tőlünk függ: meg akarjuk őrizni a magyar Magyarországot" - fejtette ki Orbán Tusványoson is. A kormányfő bejelentette: augusztus 31-ig megépül a kerítés Magyarország déli határán, az ettől eltérő időpontok érvénytelenek: "észnél kell lenni, hogy a népvándorlás okozta valós problémát ne lehessen az unión belüli szabad mozgás és hasonló szabadságjogok ellenében felhasználni".

Július 29.: A kormány 22,2 milliárd forinttal egészíti ki az ideiglenes határzár építésére, valamint a migránsok átmeneti elhelyezésére fordítható költségvetési keretet - közölte Kovács Zoltán. A szóvivő elmondta: így a korábban az ideiglenes határzár anyag- és technikai költségeire elkülönített 6,5 milliárd forinttal együtt idén mintegy 29 milliárd forint jut a probléma kezelésére.

Július 31.: Akár 300 ezer forintos bírság is kiszabható arra, aki az ideiglenes biztonsági határzár építési területén akadályozza az ott szolgálatot teljesítő hivatalos személyek, vagy az ott munkát végzők be- és kijutását, illetve az ideiglenes biztonsági határzár területére tartó hatósági vagy szállító járművek be- és kijutását - az erről szóló kormányrendelet a Magyar Közlönyben jelent meg.

Augusztus 6.: Még nem a négy méter magasra ígért kerítés, csak az úgynevezett gyoda, azaz gyorstelepítésű drótakadály épült meg Mórahalom térségében - tudatta a Belügyminisztérium.

Augusztus 7.: "Nem elég, hogy az illegális bevándorlók törvénytelenül lépik át az ország határát, de ráadásul még a magyar állam tulajdonában is kárt tesznek" - közölte Rogán Antal, miután megrongálták a drótakadályt Ásotthalomnál. A Fidesz törvényjavaslatot nyújtott be, hogy az Országgyűlés nyilvánítsa bűncselekménnyé a határzár megrongálását. A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság közölte: az okozott kár összege mintegy 2000 forint.

Augusztus 13.: "A régi tagállamok lenyúlják a pénzt az újak elől" - panaszkodott Lázár a kormányinfón sorolva, hogy a déli-európai országok mennyit kapnak az uniótól a menekültkérdés megoldására.

Augusztus 18.: Lázár bejelentette, hogy miután "egyre agresszívebbek a bevándorlók", illetve "embercsempész-támadásnak van kitéve az ország", ismét szigorítani akarják a Btk.-t, amihez a képviselők kétharmadának szavazata kell. A miniszterelnök eközben arra kérte Pintért, hogy állítsanak fel határvadász századokat és több ezer rendőrt vezényeljenek Csongrád, valamint Bács-Kiskun megyébe.

Augusztus 20.: "Akik nem a törvények betartásával érkeznek, akik nem gyarapítani akarják az országot, nem esnek a Szent István-i intelmek befogadó iránya alá" - mondta ünnepi beszédében Rétvári Bence, az emberi erőforrás minisztérium parlamenti államtitkára. Lázár eközben arról beszélt, hogy a bevándorlók nem ellenségek, de terhet jelentenek az országnak és a népvándorlást meg kell állítani.

Augusztus 21.: "Ellenőrizhetetlen személyazonosságú emberek tömege ellepi a fontos gócpontokat, túlterjeszkedik, elemi szabályokat nem tart be, és jogi eszközök hiányában lassan senki semmit nem tehet a magyar városlakók érdekeinek védelmében" - közölte a főpolgármester, miután teljesen megteltek a fővárosi tranzitzónák a Keleti és a Nyugati pályaudvarnál. Tarlós István arról beszélt, a helyzet kezd kezelhetetlenné válni, s az alig két hete üzemelő tranzitzónák bezárását is felvetette.

Augusztus 22.: Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint járványügyi kockázatot jelentenek az ide érkező illegális bevándorlók, emiatt óvintézkedésekre van szükség - írta a Napi Gazdaság a birtokába került, a tárca által készített jelentésre hivatkozva. Ezzel szemben a dokumentum szerint nincs járványveszély Magyarországon, az illetékes hatóságok pedig felkészültek a kockázatok kezelésére.

Augusztus 23.: Hende és Pintér ismét Mórahalmon járt, hogy munkaértekezletet tartsanak, és tájékozódjanak az építkezés állapotáról. Nógrádi Zoltán polgármester ott kifejtette: "a már felépített kerítés miatt érezhetően agresszívabbak a menekültek".

Augusztus 24.: Francois Hollande francia elnök arról beszélt, hogy a menekülthullám felerősödésével "rendkívüli helyzet állt elő, amely tartós marad", ezért a uniós tagállamoknak össze kell hangolniuk tevékenységüket és "közös migrációs politikát" kell kidolgozniuk. Trócsányi László igazságügyi miniszter erre reagálva azt mondta, Magyarországnak nincs ideje megvárni az egységes európai fellépést.

Augusztus 25.: A fideszes rezsibiztos, Németh Szilárd azt mondta: "a Magyarországra illegálisan érkező népvándorlók egyre agresszívabbak".

Augusztus 27.: "Brüsszel cserbenhagyta Magyarországot a krízisben, semmilyen segítséget nem nyújtanak hazánknak"; ezért lép a kormány önállóan, például milliárdos költséggel tájékoztatási kampányt indít a menekültek elriasztására külföldön, így az indulási országokban is - fejtette ki Lázár a kormányinfón. A határvadászok kiküldéséről pedig azt mondta: "feladatuk az lesz, hogy megvédjék a határszakaszt, és fellépjenek az egyre agresszívebb és egyre határozottabb követeléssel fellépő bevándorlók ellen."

Augusztus 28.: "A hatóságok visszajelzései szerint a határsértők egyre követelőzőbbek és agresszívabbak velük szemben."

Ezzel támasztotta alá Rogán Antal az újabb Jobbik-kompatibilis javaslatukat, hogy letöltendő börtönbüntetés járjon a tiltott határátlépésért.

Augusztus 31.: "Új helyzet állt elő azzal, hogy a bevándorlók egyre agresszívebben lépnek fel a magyar hatóságok képviselőivel szemben" - állította Szijjártó Péter, amikor Miroslav Lajcák szlovák külügyminisztert tájékoztatta a magyar kormány intézkedéseiről.

Szeptember 1.: Több millió ember várakozik az unión kívüli menekülttáborokban, hogy bejuthasson Európába. Erről Lázár János beszélt a honvédelmi és a nemzetbiztonsági bizottság rendkívüli ülésén. Szerinte az EU tehet arról, hogy akár 3-400 ezer menedékkérő is jöhet idén Magyarországra. Eközben Rogán a Magyar Idők címmel megjelent Napi Gazdaságnak azt mondta: "Mindannyiunknak fel kell tenni azt a kérdést: szeretnénk-e, hogy az unokáink az Európai Egyesült Kalifátusokban éljenek?"

Szeptember 3.: "Akit lerohannak, az senkit nem tud befogadni" - írta vendégkommentárjában Orbán a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak. A miniszterelnök az uniós bevándorlás politikát is bírálta: "felelőtlen minden európai politikus, aki a jobb élet reményével kecsegtetve arra bátorítja a bevándorlókat, hogy mindent hátrahagyva, életük kockáztatásával Európa felé vegyék az irányt".

Bár a kormánypárt két nap alatt el akarta fogadtatni a rendőrségnek és a katonaságnak is különleges jogokat biztosító menekültügyi csomagot, a demokratikus ellenzék ezt tegnap megakadályozta. Ma csak a kétharmados többséget nem igénylő részeket tudják elfogadni, a rendőrségi és a honvédelmi törvény módosítása a jövő hétre vagy későbbre tolódik.