A skót kormányfő szerint a kisfiú halála nem elszigetelt tragédia, több ezernyi más emberélet is végveszélyben van, és sorsuk nem valaki más felelőssége, hanem mindannyian felelősek vagyunk értük. Nicola Sturgeon az edinburghi parlamentben kijelentette: éppen ezért nagyon dühösen szemléli a brit kormány hozzáállását a menekültválsághoz, főleg azt, ahogy David Cameron egyszerűen átsétál az utca másik oldalára, amikor a válsággal szembesül.
A skót miniszterelnök leszögezte: Skócia a maga részéről készen áll arra, hogy menedéket kínáljon a segítségre szoruló menekülteknek. Sturgeon bejelentette azt is, hogy pénteken megbeszélést tart a Skóciában működő humanitárius szervezetek, egyházak és önkormányzatok vezetőivel a menekültválságra adandó válaszlépésekről. Leszögezte: Skócia minden tőle telhetőt megtesz a válsághelyzet enyhítéséért.
A brit kormány egyelőre 500 szíriai menekült befogadására vállalt kötelezettséget, jóval kevesebbre, mint más nagy EU-tagállamok. Londont emiatt német részről is komoly bírálat érte a héten.
Stephan Mayer, a Bundestag tagja, a bajor CSU belügyi kérdésekért felelős szakpolitikusa a The Times című tekintélyes konzervatív brit lapnak nyilatkozva gyakorlatilag megfenyegette a brit kormányt, hogy ha Nagy-Britannia nem vállal méltányos részt az Európai Unióba érkező menekültek befogadásából, akkor Berlin nem fogja támogatni Londont az általa igényelt EU-reformokról szóló tárgyalásokon.
A befolyásos kormánypárti német politikus szerint ha a brit kormány továbbra is ragaszkodik ahhoz az álláspontjához, hogy a menekültek befogadásával járó terhek megosztásának kérdésében nem a klub tagja, az károsíthatja bizonyos mértékig a kétoldalú brit-német kapcsolatokat, és így nyilvánvalóan annak esélyeit is, hogy siker koronázza a brit-EU viszonyrendszer átrendezéséről London által Brüsszellel tervezett tárgyalásokat.
lásd még: Szír kisfiú holtteste - Európa megrendült a látványtól