Lázár János;menekültek;Keleti pályaudvar;kormányinfó;

FOTÓ: Népszava (Korábbi felvétel)

- Lázár távozásra szólította a menekülteket

Lázár János e heti sajtótájékoztatójának fő témája ismét a menekültkérdés volt. A miniszter a Keleti pályudvarnál kialakult káoszról, a kormány által tervezett jogszabályi szigorításokról és a már többször hangsúlyozott határvédelemről is beszélt a Kormányinfón. Lázár szerint a menekültek egyre agresszívebbek, és megtagadják a menekülttáborok teljes ellátását, ezért arra szólította fel a bevándorlókat, hogy regisztrálják magukat, és tartsák be Magyarország törvényeit. A miniszter egyébként a Keletinél kialakult helyzetért a német kormányt tette felelőssé.

A német kormány világos beszéde hiányában egyre agresszívabb, és az együttműködést megtagadó hangulat alakult ki a Keleti pályaudvaron - mondta Lázár, aki szerint próbálták arra invitálni a mintegy 300 menekültet, hogy "vegyék igénybe a menekülttáborok szolgáltatásait, a teljes ellátást", de ezt a bevándorlók megtagadták,  ami szerinte aggasztó. Lázár a Kormányinfón felszólította a bevándorlókat, tartsák be Magyarország törvényeit és az EU szabályait, regisztráljanak, és ha menekültek, adják be a kérelmet.

A német kormányt tette felelőssé

A miniszter szerint valahol érthető, hogy a migránsok megtagadták a menekülttáborokat, hiszen a németektől azt a biztatást kapták, hogy mehetnek mindenféle papír nélkül tovább. Lázár a német kormányt okolta a Keletinél kialakult helyzetért. "Németország meghívta a terített asztalhoz a szír menekülteket, korlátlan belépést és tartózkodást ígérve nekik" - fogalmazott Lázár. Értékelése szerint a német kormány kommunikációs hibák tömegét követte el, s ez az oka annak is, hogy vasárnap óta a bevándorlók egyre türelmetlenebbek és agresszívabbak, megtagadják az együttműködést a magyar hatóságokkal.

A németek miatt engedték fel a vonatra őket?

Vasárnap a kormány a német Belügyminisztériumtól kért segítséget - folytatta -, jellemzőnek nevezve a német álláspontra, hogy a tárca tisztviselője azt mondta Czukor József nagykövetnek, hogy 250-300 embert engedjenek fel a vonatra és a sajtónak ne szóljanak róla.

A német nagykövetség nem reagál Lázárra

A budapesti német nagykövetség nem kíván reagálni Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján elhangzottakra - közölte a követség. A diplomáciai képviselet honlapján magyarul és angolul a következő tájékoztatás olvasható: "A dublini egyezmény érvényes európai jogszabály. Ennek értelmében a menekültstátust kérelmezőknek abban az országban kell regisztráltatniuk magukat, amelynek határán keresztül beléptek az Európai Unióba. A menekültügyi eljárást is alapvetően abban az országban kell lefolytatni."

 

A menekültek elé kell állni

Amikor végre Németország világossá tette az álláspontját, hogy regisztrálni kell, papírok nélkül pedig nem mehet senki, a kérelmek elbírálását pedig csak felfüggesztik a szírek esetében, akkor a magyar hatóságok megpróbálták alkalmazni a jogot - ez történt a napokban Lázár szerint. Úgy vélte, a budapesti német nagykövetség munkatársainak most ki kellene menni a pályaudvarra, és el kellene magyarázni a menekülteknek, hogy mi a helyzet. "Ki kell állni elébük!" - mondta. Ha ez nem megy, akkor a menekültek menjenek a német nagykövetségre, és kérjenek vízumot a beutazáshoz - mondott egy másik opciót a miniszter.

Ne legyenek zavargások a Keletinél

Eddig nem voltak zavargások a Keleti pályaudvarnál, és a kormány azon van, hogy ne is legyenek, de a helyzet valóban feszült - ismerte el Lázár, aki szerint ezért is fontos a menekültek pontos tájékoztatása, amint az imént a budapesti német nagykövetségtől kért.

Fotó:Népszava

Fotó:Népszava

Elutasítják a kvótarendszert

Lázár szerint kész tárgyalni a magyar kormány arról, hogy Schengen helyett vagy mellett milyen lépésekkel lehetne kezelni a helyzetet. Azzal az álláspontttal azonban a kormány nem tud azonosulni, hogy nyissák meg a határokat.

A régi uniós tagok fenyegetik az újakat

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a régi európai uniós tagállamok fenyegetik az újakat a bevándorlási kvótarendszer bevezetése érdekében.  Lázár azzal indokolta a visegrádi négyek kormányfőinek pénteki tanácskozását, hogy a régi és az új tagállamok között éles különbség van a helyzet megítélésében és a közép-európai országok számítanak egymás segítségére.

Méltatlannak, igazságtalannak és károsnak minősítette a Magyarországgal szemben zajló "kirekesztő folyamatot", és visszautasította azokat a nyugat-európai nyilatkozatokat, amelyek a magyar határvédelmi tevékenységet illetik. Megdöbbentőnek nevezte, hogy Ausztria az uniós támogatások felfüggesztésével próbálná rákényszeríteni a tagállamokat arra, hogy elfogadják a kvótarendszert. Ez politikai konfliktusokat szül, egymásnak ugrasztja az EU részeit - értékelt.

Schulz felszólította Orbánt

Az Európai Parlament elnöke az Orbánnal közösen tartott sajtókonferencián úgy vélekedett, hogy ha az EU-ban bevezetnének a tagállamok lakosságán, gazdasági teljesítőképességén és az adott tagállamban eddig befogadott menekültek számán alapuló elosztási kulcsot a menekültek elosztására, akkor Magyarország valószínűleg jobb helyzetben lenne, mint azokkal az intézkedésekkel, amelyeket jelenleg alkalmaz. Schulz közölte: felkérte Orbán Viktort arra, hogy segítsen közös európai megoldásra jutni a legális bevándorlást, a polgárháborús menekülteknek nyújtandó ideiglenes védelmet és a politikai menekültek befogadását illetően egyaránt.

 

Európa nem mondhat le a határvédelemről

A magyar álláspont szerint Európa nem mondhat le határai védelméről - hangoztatta a miniszter. Lázár népvándorlási válságként jellemezte a kialakult helyzetet és szóvá tette, hogy 5-6 ország viszi Európa határvédelmi terheit. Kijelentette: Magyarország tiszteletben tartja, ha valamely ország munkaerőhiány vagy demográfiai válság miatt menekülteket akar befogadni, de Magyarországon erre nincs szükség.

Ha nem tudjuk betartani Schengent, kimaradunk belőle

 A tárcavezető többször is nyomatékosította: ha Magyarország nem tudja betartani Schengent, akkor kimarad belőle. Mint mondta, Ausztria hétfőn és kedden csak fokozott határellenőrzést hajtott végre, ami semmi ahhoz képest, ha Bécs visszaállítja a schengeni határellenőrzést.  A tárcavezető idézte a MÁV döntését, amely szerint Budapestről nem indít járatokat Nyugat-Európába, mert nem tudja garantálni a közlekedés és az utasok biztonságát, valamint azt sem, hogy a jegyet váltók célba is érnek. A rendőrség azonban folyamatosan ellenőrizni fogja azokat a - például győri - járatokat, amelyet nyugati irányba közlekednek - mondta Lázár János, aki azt is nyomatékosította, hogy a rendőrség feladata nem az erőszak, hanem az ország védelme.

Lázár a legsúlyosabb válsággal riogat

Az illegális határátlépési adatok azt bizonyítják, hogy Európa a délszláv válság óta a legsúlyosabb válságát éli, amely közvetlenül érinti Magyarországot is - jelentette ki a miniszter. Lázár János csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: a Keleti pályaudvarnál kialakult helyzet is bizonyítja, hogy a biztonsági határzárra szükség van a déli határon. Ellenkező esetben továbbra is százezrek érkeznének ellenőrizetlenül Magyarországra, és így bárhol bármikor kialakulhatnak a keleti pályaudvarihoz hasonló esetek - jelentette ki a miniszter.

Ne támadják a rendőröket, katonákat

A miniszter egyúttal arra kérte a politikusokat és a sajtót, hagyja abba annak a több 10 ezer állami alkalmazottnak - rendőr, katona, tisztviselő - a politikai támadását, akik messze túlteljesítve vesznek részt a bevándorlók ügyeinek megoldásában. Hozzátette: a kormány vállalja a felelősséget, áll a nyilvános kritikák elé.

Orbán Viktor miniszterelnök ma egyeztetett az unió vezetőivel az európai migrációs válsághelyzetről, miközben a kormányfő és Fidesz egyre erőteljesebben támadja Brüsszelt. Az Európai Parlament elnökével tartott közös sajtókonferencián a kormányfő ismét azt hangsúlyozta: veszély fenyegeti a schengeni rendszert. Míg Martin Schulz közös európai megoldást és a menekültek tagállamok közötti elosztására szolgáló kvótarendszert szorgalmazott, addig Orbán szerint nincs is értelme erről beszélni. Amin pedig még láthatóan Schulz is meglepődött, hogy a kormányfő szerint a menekültválság nem európai, hanem német probléma.