Azt egyelőre nem tudni, hogy a rendőrség miért engedte be a pályaudvar területére a menekülteket. A MÁV közleménye szerint a vasúttársaság a vasúti közlekedés biztonsága érdekében döntött úgy, hogy nem indítják el a Nyugat-Európába tartó járatokat, "további intézkedésig". Azt is elmondták, hogy a nemzetközi jegyeket a menetrend szerinti belföldi járatokon elfogadják.
Váczi Viktor, a MÁV Zrt. helyettes szóvivője közölte, hogy a jelenlegi helyzetben Nyugat-Európába csak a nyugati, illetve az északi határ közvetlen közelében lévő állomásokról lehet utazni külső vasúttársaságokkal, Hegyeshalomról és Szobról. Azért fogadják el a belföldi járatokon a nemzetközi jegyeket, hogy ezekre az állomásokra el tudjanak jutni a Nyugat-Európába tartó utasok. A döntés miatt ezek a járatok külföldi szakaszukon is késhetnek - tette hozzá.
Fotó: Tóth Gergő/Népszava
Nem tudják, mire szállnak fel
Miután a rendőrség feloldotta a blokádot, a menekültek tömegei megrohamozták a Keleti bejáratát, majd a peronon álló járatokra próbáltak felpréselődni, azt sem nézték, tulajdonképpen milyen vonatra szállnak fel.
Fotó: Népszava
A csarnokban a 8. vágányon áll egy GYSEV-szerelvény, amelynek elején egy olyan mozdony áll, amelyen a matricázás magyarul és németül az 1989-es határnyitásra emlékezik, és német zászló is látszik rajta. A migránsok erre a szerelvényre nyomultak fel, már teljesen megtöltötték azt és akinek már nem jutott helyben, azok fürtökben lógnak a kocsik lépcsőjén. Azt mondták, azt hiszik, ez a szerelvény elviszi őket Nyugat-Európába.
A távirati iroda információja szerint ez a szerelvény elindult a pályaudvarról Sopron felé, sok rendőr is felszállt. Bicskénél megállították a vonatot, a rendőrök kisebb csoportokban buszokhoz akarták kísérni a menekülteket, hogy a bicskei befogadóállomásra szállíthassák őket.
MTI Fotó: Balogh Zoltán
Tolmács segítségével tájékoztatták a menekülteket, hogy érvényes okmányok nélkül nem tudnak továbbutazni, a bicskei táborban ugyanakkor étellel és szállással várják őket. A migránsokat megpróbálták buszokhoz terelni, azonban ez nem járt sikerrel, mert a síneket a pályaudvar előtti parkolóval összekötő aluljáróból nem mentek fel és azt skandálták, hogy "No camp!", nem akarnak a táborba menni. Sokan visszaszálltak a vonatra. Egy férfi és egy nő a gyerekével a sínekre vetette magát.
Az ORFK cáfolta az MTI értesülését arról, hogy Papp Károly országos rendőrfőkapitány műveleti területté nyilvánította a bicskei vasútállomást. Az újságíróknak el kellett hagyniuk a területet.
A bicskei vasútállomáson előzőleg önkéntesek próbáltak élelmiszert eljuttatni a migránsoknak, de a rendőrség senkit sem engedett a közelükbe. Később megérkezett a rendőrségi szállítmány, az élelmiszert a rendőrök próbálták feljuttatni a vonaton lévőknek, de ők elutasították azt.
A távirati iroda tudósítója szerint körülbelül 30, többségében nő és gyermek önként elhagyta a bicskei állomáson veszteglő vonatot csütörtök este. A menekülteket a rendőrök egy buszhoz kísérték, amely a befogadóhelyre viszi őket, a vonaton lévő bevándorlók ülősztrájkba kezdtek.
"Passzív ellenállásban vannak"
- Mintegy ötszáz bevándorló tartózkodik a Bicskén megállított vonaton - közölte Balázs László rendőr ezredes csütörtök este.
Az ORFK főosztályvezetője elmondta: a szerelvényen ülők nem vonhatják ki magukat az igazoltatás alól, ugyanakkor, ha leszállnak a vonatról és együttműködők, akkor az igazoltatást követően átadják őket a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) munkatársainak, és a bicskei nyitott befogadó állomásra kerülnek.
Kiss Attila, a BÁH főigazgató-helyettese azt mondta: amennyiben nem kívánják alávetni magukat az eljárásnak, úgy tekintik, hogy hallgatólagosan kivonták magukat a menedékkérelem alól, és ügyüket idegenrendészeti eljárásban bírálják el. Utóbbi akár kitoloncolással is járhat.
Újságírói kérdésre, miszerint az elmúlt napokban a rendőrség ellentmondóan reagált, hol felengedte a bevándorlókat a vonatra, hol nem, Balázs László elmondta: változás volt a migránsok magatartásában, és változtak a körülmények is (???).
Még mindig a nagyszentjánosi vasútállomáson van 39 migráns
Délután három óra körül Győr előtt, Nagyszentjánoson megállt az a Keletiből indult belföldi vonat, amelyen több tucat menekült utazott. A vs.hu tudósítója szerint sok rendőr várta a szerelvényt, leszállították róla a menekülteket, akiknek tolmácsok segítségével magyarázzák el a helyzetet, úgy hallotta, a győri kapitányságra viszik őket, ott regisztrálják őket. Innen kerülnek a vámosszabadi befogadóállomásra. Az MTI tudósítója szerint egy 20-30 migránsból, főleg férfiakból álló csoport ugyanakkor nem volt hajlandó felszállni a buszokra, leültek és azt skandálták, hogy "We want to go to Wien!", azaz "Bécsbe akarunk menni!".
Többen a Münchenig érvényes vonatjegyüket mutogatják a rendőröknek, és nem értik, hogy miért nem engedik tovább őket. Felmerült az is, hogy gyalog indulnak tovább Győrbe. A csoport nem fogad el ételt és vizet sem a rendőröktől, sem pedig az önkéntesektől
Mert ez így normális... A tájékoztatás megtestesítője a Keleti pályaudvaron. A Kettős Mérce megtalálta az egyetlen információt arról, hogy Nyugat-Európába nem indulnak vonatok. Forrás: Facebook
A Bors azt írta, hogy a migránsok a fejetlenségben még a Vasúttörténeti Emlékpark reklámszerelvényére is felszálltak, amit a hatos vágányon parkoltatnak. A rendőrök megnyitották az eddig a pályaudvart az aluljárótól elválasztó rácsot, így már az aluljáróból is be lehetett jutni a pályaudvar épületébe.
A tömegről a hvg.hu készített videót is:
Korábban írtuk: pattanásig feszült a helyzet szerdán is a Keleti pályaudvaron, ahol a napok óta visszatartott és egyre kiszolgáltatottabbá váló menekültek és a rohamrendőrök szinte egész nap farkasszemet néznek egymással, majd pedig a hatóság nagyszabású, több "cselesnek" tűnő intézkedést is magában foglaló akcióval elkezdte kiüríteni a környéket.
Minderre vélhetően a menekültek várható ellenállása és a nemzetközi sajtó fokozott jelenléte miatt volt szükség, hiszen a nap folyamán nemcsak többször bedühödött az értetlenkedő, tiltakozó és szabadságáért könyörgő menekülttömeg, de megtelt a tér közvetítőkocsikkal és német, francia, angol, valamint amerikai stábokkal és újságírókkal is. Délután többször is megindult egymás felé a rendőri sorfal és a menekülők - egy 30 fős csoport által feltüzelt - tömege, ám komolyabb rendbontás, atrocitás nem történt. A menekültek egy része kora este egyébként elfoglalta a Thököly utat, a rendőrök sorfala felállt és visszaszorították őket.
Hogy ki és miért adott parancsot először arra, hogy vonattal kiengedjék a menekülteket az országból, azután arra, hogy leszállítsák őket a vonatról, majd pedig, hogy a rendőrség lezárja a Keletit, megkérdeztük szerdán a Belügyminisztériumtól, az ORFK-tól, illetve a pályaudvar állomásfőnökétől. A MÁV Zrt. Kommunikációs Igazgatósága a rendőrséghez irányított, a lezárást ugyanis ők rendelték el, az ORFK és a BM viszont még nem válaszolt.
A rendőrség felelős a Keleti pályaudvaron kialakult kaotikus állapotokért - jelentette ki Léderer András az ATV-ben. A Migration Aid önkéntese szerint is azért alakulhatott ki ilyen helyzet, mert a rendőrség semmiféle tájékoztatást nem adott arról, hogy miért, és mennyi időre zárják le a pályaudvart, illetve hogy milyen alapon zárják ki a menedékkérőket az utazásból.
Csúcson a külföldi sajtó érdeklődése a Keletinél kialakult helyzet iránt, az AP hírügynökség tegnap még Barack Obama alaszkai látogatásánál is fontosabbnak tartotta azt, ami Budapesten történt. Az AP szerint - amelyet az amerikai ABC csatorna idézett - nagyjából 3000 ezer menekült ragadt a pályaudvarnál, a hatóságok pedig az EU szabályaihoz ragaszkodva továbbra sem engedik felszállni őket a Németország felé tartó vonatokra. A pályaudvarnál egyébként tegnap délután minden korábbinál több külföldi újságíró és közvetítőkocsi volt fellelhető, mások mellett a német RTL és a BBC is megjelent, miközben címlapján az ott történtekkel foglalkozott a CNN, valamint az AFP is.