;

Ukrajna;Régiók Pártja;Radikális Párt;Porosenko Blokk;

- Nem bomlik tovább a kijevi koalíció

Ha a decentralizációs törvény ellen szavazó ukrán pártok mindegyike kilép a kormánykoalícióból, az politikai válságba taszítja a háborús, gazdasági-szociális válságtól terhelt Ukrajnát. A jogszabály ellen hétfőn három koalíciós erő szavazott – a Radikális Párt, a Szamopovics és Julija Timosenko Batykivscsinája.

A halálos áldozatokat is követelő zavargások után Oleh Ljasko Radikális Pártja azonnal kilépett a kormánykoalícióból, s jelezte erre irányuló szándékát a lvivi polgármester által irányított parlamenti újonc alakulat, a Szamopovics is. Tegnap azonban meggondolta magát a Szamopomics, s bár az alkotmányreformot továbbra is határozottan ellenzi, mégsem vonul ki a koalícióból. Indoklásuk szerint azért, mert a nehéz, háborús és feszült helyzetben nem engedhetik meg, hogy az ország káoszba süllyedjen és „egyesek kisajátítsák a hatalmat”.

A szélsőjobboldal haragját kiváltó hétfői szavazás csak az első lépés volt, a jogszabályt első olvasatban fogadták el, ahhoz, hogy törvényerőre emelkedjék, szükség van egy második szavazásra is. Ami, a jelenlegi körülmények között egyre valószínűtlenebbnek látszik.

Első olvasatban a Majdan által megbuktatott Régiók Pártja utódszervezetének tartott Ellenzéki Blokk támogatásával sikerült átvinni a törvényt, ám ezt a fajta kényszer-együttműködést nem fogadják el a koalíciós partnerek. A Szamopovics a kormányon maradás feltételeként jelölte meg a koalíciós együttműködés „új alapokra helyezését”, mert mint fogalmaztak, megengedhetetlen, hogy a legnagyobb kormánypárt, vagyis a Porosenko Blokk „az oroszbarát ellenzék soraiból szerezze be a hiányzó voksokat egy-egy törvénytervezethez”.

Petro Porosenko államfő hiába bizonygatja, hogy az inkriminált jogszabály nem rendelkezik a szeparatista területek különleges státusáról, ellenzéke és egyes koalíciós társai ezt így értelmezik, az ország integritását féltik a decentralizációtól. Ilyen körülmények között nem sok esély van a törvény elfogadására, ami viszont nemzetközi szinten vezethet a kijevi hatalom támogatottságának megingásához, hiszen ez lenne ez első nagy jelentőségű lépés a minszki vállalások teljesítése irányába.

Kelet-Ukrajnában eközben elhallgattak a fegyverek, már negyedik napja nem volt emberéletet követelő tüzérségi támadás. A felek augusztus 26-án vállalták, hogy az iskolakezdésre megszüntetik a hadműveleteke. Az új tanév egyelőre a Donyec-medencében is megkezdődhetett, legalábbis azokban az oktatási intézményekben, amelyek túlélték az elmúlt hónapok tüzérségi párbajait: 145 a 153-ból, 8 iskola a bombázások miatt használhatatlanná vált.

Elegendő szenátusi támogatást gyűjtött össze Barack Obama ahhoz, hogy ne akadályozhassák meg az amerikai szenátorok az Iránnal megkötött nukleáris megállapodást. Tegnap bejelentették, hogy 34 demokrata honatya voksol majd igennel, ami már elég ahhoz, hogy a republikánusok ne tudják felülírni az elnöki vétót. Szerdán a marylandi demokrata szenátor, Barbara Mikulski jelezte, támogatja az egyezséget Iránnal.