Megjelent mások mellett Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter, Hende Csaba honvédelmi, Trócsányi László igazságügyi miniszter, Tasnádi László, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára, Kontrát Károly, Papp Károly országos rendőrfőkapitány, Benkő Tibor honvéd vezérkari főnök, Végh Zsuzsanna, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal főigazgatója, Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója, valamint a katonai és polgári titkosszolgálatok vezetői. A nagy sajtóérdeklődés mellett kezdődött ülésen Lázár János azt mondta: a kormány arra készült, hogy ebben a nagy közérdeklődést érintő témában - ameddig lehetséges - nyílt ülés keretében szeretnének tájékoztatást adni a déli határszakasz védelmének műszaki és jogi intézkedéseiről.
Lázár további milliós menekültáradatról beszél
A miniszter kiemelte: a szíriai, iraki, afganisztáni, pakisztáni és a balkáni helyzet nyomán látszik, hogy nem egyszeri intézkedésekre van szükség. Európát egy tartós népvándorlási hullám érte el - tette hozzá. A miniszter azt mondta: az elmúlt tíz év lépései vezettek ehhez a helyzethez: az Európai Bizottság baloldali politikája, amely szerint bárkit be lehet engedni az unió területére. Az Európai Unió csődöt mondott a helyzet kezelésében, maga jelenti a problémát, képtelen megvédeni saját határait - hangsúlyozta Lázár János.
Az EU bénázása hívószó a menekülteknek
A migránsok mintegy 90 százaléka szervezett embercsempészakciók keretében jutott el a magyar határhoz - közölte Lázár János, aki úgy fogalmazott: az Európai Unió "bénázása, döntésképtelensége" hívószó volt minden gazdasági bevándorlónak, hogy visszaéljenek az uniós menekültügyi rendszerrel. A miniszter szerint látható, hogy az embercsempészek rátelepültek a migrációs hullámra, s ennek egyik célpontja Magyarország.
A szomszédos országok, illetve a V4-országok is elismerik Magyarország tevékenységét. Továbbá Orbán Viktor kormányfő Martin Schulz-cal, az Európai Parlament (EP) elnökével is tárgyalni fog a napokban - mondta Lázár János, megjegyezve: azt nem is várta, hogy az MSZP elismerje a kormány bármely lépését.
Kósa Lajos, az honvédelmi és rendészeti bizottság fideszes elnöke és Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke. MTI Fotó: Soós Lajos
Hende: fegyverrel nem oszlathatnak
A honvédelmi törvény módosítása sem fogja megengedni fegyvertelen tömeg fegyverrel való oszlatását - szögezte le Hende Csaba honvédelmi miniszter. A tárcavezető elmondta: ha a helyzet úgy kívánja, és a kormány, illetve az Országgyűlés jóváhagyja, számos plusz feladatot vállalnak a Magyar Honvédség katonái a déli határszakasz védelmében.
Példaként logisztikai, egészségügyi, katonai rendészeti feladatokat, közös járőrözést említett. Közölte továbbá, hogy bevethetnek pilóta nélküli légi felderítő eszközöket, segíthetik a migránsok nyilvántartásba vételét, vállalhatnak légtér-ellenőrzési és humanitárius feladatokat, és ha szükséges, tolmácsokkal is közreműködnek. Ha ezen intézkedésekre szükség lesz, a műszaki határzár építésében részt vevő katonákon felül mintegy 3000-3500 katonával járul hozzá a déli határ védelméhez a Magyar Honvédség - mondta Hende Csaba.
"Gyurcsány a hibás"
Lezsák Sándor, Kósa Lajos, Németh Szilárd (mindhárman Fidesz) hozzászólásukban hangsúlyozták a magyarországi hatóságok helytállását. Vadai Ágnes, DK-s politikus erre úgy reagált, hogy azt hallhatták, megint a baloldal, pontosabban "Gyurcsány a hibás". Molnár Zsolt és Harangozó Tamás szocialista képviselő azt mondta, hogy bár a kormány már februárban figyelmeztetett a bevándorlási helyzet súlyosbodására, mégsem cselekedett, csak nyáron kezdték el átszervezni a rendőrséget, s megerősíteni a határvédelmet.
Kontrát: agresszívebbek a menekültek
Az illegális bevándorlók egyre agresszívabbak, követelőzőbbek, nem működnek együtt, így egyre nehezebb körülmények között látják el feladataikat a Belügyminisztérium érintett szervei - mondta Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára. Az államtitkár elmondta: idén már több mint 156 ezren lépték át illegálisan a magyar határt, nagy részük Szerbia felől. Mintegy 142 ezer menedékjogi kérelmet nyújtottak be. Közülük több mint 45 ezren voltak szír állampolgárok. Emellett - ahogy Hende Csaba honvédelmi miniszter is - Kontrát Károly részletesen ismertette a déli határszakaszon megtett intézkedéseket, részletesen kitérve a műszaki határzár már megvalósult és folyamatban lévő munkálataira.
Trócsányi: Európa-szerte elismerik, hogy válsághelyzet van
Trócsányi László igazságügyi miniszter közlése szerint már Európa több vezető politikusa is elismerte, hogy a tömeges bevándorlás nyomán válsághelyzet alakult ki. A tárcavezető kedden az Országgyűlés nemzetbiztonsági, valamint honvédelmi és rendészeti bizottságának együttes ülésén ismertette a déli határ védelmének megerősítése érdekében eddig elfogadott, illetve kidolgozott jogszabályi szigorításokat. Beszélt a jelenlegi helyzetről és a közös uniós fellépés hiányáról. Trócsányi László kiemelte: nem szabad elvitatni Európa felelősségét a migránsokat kibocsátó országokban kialakult helyzetért. Fontos lenne, hogy az Európai Unió azokban az országokban is legyen jelen, ahol a probléma ered - értékelte.
Nem áll meg a menekültek áradata
Csak éjféltől reggel 6 óráig csaknem 600 embert fogtak el a rendőrök tiltott határátlépés miatt, közülük több mint 500-at a szerb határnál - mondta az országos rendőrfőkapitány az ülésen. Papp Károly kiemelte: az előző évekhez képest megsokszorozódott az országba érkező migránsok, s az elfogott embercsempészek száma. Január elseje óta 862 embercsempész ellen indult eljárás. Végh Zsuzsanna, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal vezetője elmondta: csak az éjszaka további 2 ezer menedékkérelmet regisztráltak, így annak száma már a 44 ezret is meghaladta. Többségük szírnek vallják magukat - tette hozzá, megjegyezve: a szír menedékkérők számának növekedése európai szinten is megfigyelhető. Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója kiemelte: a bevándorlók útvonalain érkezhetnek terroristák is.