Németország különvonatokat szervez a Magyarországon tartózkodó, az otthoni polgárháború elől menekülő szír menekültek beutaztatására - tudta meg az ARD bécsi stúdiója, amit Twitter-bejegyzésükben osztottak meg. Az információt a budapesti német nagykövetség nem kívánta kommentálni, Steffen Seibert német kormányszóvivő pedig a Twitter mikroblogportálon azt írta, hogy "nincsenek különvonatok", és "az uniós jog érvényes", amely szerint "aki Magyarországra megy, annak ott kell regisztrálnia magát és ott kell lefolytatni a menedékjogi eljárást". Az értesülésre a német külügyminisztérium is reagált, a Twitteren azt írták, hogy "tudomásunk szerint kacsáról van szó".
Rendkívüli csúcstalálkozón foglalkoznak a nem szűnő migrációs válsággal a hét végén a négy visegrádi ország kormányfői - közölte Robert Fico szlovák miniszterelnök Pozsonyban hétfőn, a szlovák nemzetbiztonsági tanács ülése után. A cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák kormányfő találkozójára nagy valószínűséggel pénteken vagy vasárnap kerül sor - hangzott el Pozsonyban, további konkrétumok nélkül. A V4-ek elnöki tisztségét jelenleg Csehország tölti be.
A Keleti pályaudvarnál lévő tudósító arról számolt be, hogy a menetrend szerint közlekedő vonatokra a rendőrség felengedi azokat a menekülteket, akik érvényes okmányokkal és jeggyel rendelkeznek, emiatt pedig hatalmas a sor a pályaudvar nemzetközi pénztárainál, a délelőtt 11-kor indult vonat például teljesen tele volt. A tudósító csak magukat szíreknek vallókkal beszélt, akik azt mondták: tudomásuk szerint elutazhatnak Münchenig a vonattal.
Lőcsei Virág, a MÁV-csoport szóvivője azt mondta: nemzetközi vonatjegy személyi okmányok felmutatása nélkül vásárolható, a kalauz pedig csupán azt ellenőrzi, hogy az utas rendelkezik-e érvényes vonaljeggyel az érintett vonatra. Útiokmányt kizárólag a rendőrök kérhetnek - tette hozzá a szóvivő. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálata későbbre ígért tájékoztatást.
Korábban írtuk: Hétvégén még korántsem volt olyan biztos, hogy a Keletinél várakozó migránsok tovább tudnak utazni Németország felé, hiába volt ugyanis érvényes jegyük az utazáshoz, nem engedték fel őket a menetrend szerinti vonatokra. A migránsok ezért több alkalommal tüntetésekbe is kezdtek a hétvégén a Keleti pályaudvarnál. A tömeg kórusban skandálta angolul tervezett úti célját: „Németország, Németország!”. Az ENSZ jelenlétét is követelték, a tüntetők a Németország rigmusnál hüvelykujjukat felfelé, míg Magyarország említésénél lefelé mutatták.
A menekültek egyszerűen nem értették, miért nem mehetnek tovább, hiszen érvényes jeggyel rendelkeztek, de a Készenléti Rendőrség hajthatatlan maradt.
Fotó: Vajda József
A tüntetések sorozata szombaton kezdődött a Keleti pályaudvar főlépcsőjénél, amikor 30 menekült azt követelte, hogy legyenek olyan vonatok, amelyek Magyarországról Németországba viszik őket, amit az „Adjatok szabad vonatot! A németek szeretnek minket!” felkiáltással indokoltak. Egyikük, egy szír férfi a lap kérdésére azt állította: ő és a honfitársai nem érzik jól magukat, és mivel Angela Merkel német kancellár nemrég ígéretet tett a befogadásukra, szeretnének továbbmenni Ausztria és Németország felé ahelyett, hogy a magyar hatóságok utasításának megfelelően menekülttáborok felé vennék az irányt.
Giró-Szász tájékoztatást kért Németországtól
Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár hétfőn arra kérte Németországot, hogy tisztázza a jogi helyzetet az illegális bevándorlók európai unión belüli utazásaival kapcsolatban, mert Magyarország betartja az EU-s szabályokat, Németország tanúsít megengedőbb magatartást. Giró-Szász szerint az európai uniós jogszabályok világosan kimondják egyrészt a schengeni határok egyértelmű védelmét másrészt, hogy egy uniós tagállam területéről harmadik országból származó emberek csak érvényes úti okmányokkal és a célország által kibocsájtott vízummal rendelkezve hagyhatják el az országot. Ezek az egyértelmű uniós jogszabályok határozták meg az elmúlt napokban a magyar hatóságok fellépését, többek között a Keleti pályaudvarnál is. Az államtitkár szerint a problémát az okozta, hogy az elmúlt napokban Németország megengedőbb magatartást tanúsított a feltételezhetően Szíriából érkező illegális bevándorlókkal szemben, aminek köszönhetően reményt keltettek a menekültek között.
Razzia az M1-esen
Mindeközben a múlt héten bekövetkezett menekülttragédia miatt még inkább központi kérdés lett a bevándorlás, az ENSZ főtitkára rendkívüli tanácskozást hívott össze, Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter pedig bejelentette, hogy határozatlan ideig Ausztria megszigorította a fellépést az embercsempészek ellen. Az ország keleti határátkelőinél vasárnap estétől minden olyan járművet megállítanak és ellenőriznek, amely alkalmas arra, hogy embereket rejtsenek el benne. Közölte azt is, hogy a határ közelében, valamint a nemzetközi főútvonalak mentén ellenőrző pontokat hoznak létre. A fokozott ellenőrzések miatt 30 kilométeres kocsisor alakult ki az M1-es autópályán, és a torlódások várhatóan nem fognak megszűnni a rendőri intézkedés beszüntetéséig.