Már öt gyanúsítottja van a 71 áldozatot követelő embercsempész-akciónak, a rendőrök szombat este, Budapesten fogtak el egy újabb bolgár férfit. Négy társát, köztük a hűtőautó tulajdonosát már szombaton - egyelőre 30 napra - előzetes letartóztatásba helyezte a kecskeméti járásbíróság. A gyanúsítottak vallomást tettek, azonban megfellebbezik a bírói döntést, mondván, hogy nem követtek el bűncselekményt. Egyikük sem akart nyilatkozni. A Hír Televízióban megszólaló Magyar György ügyvéd szerint Magyarországon folytatják le az eljárást. Amit eddig tudni lehet: az embercsempészésben közreműködő négy férfit csütörtökön fogták el Magyarországon, a déli határ közelében. A település nevét a rendőrség nem közölte. A 28 éves afgán, egy 29, egy 30 és egy 50 éves bolgár férfi nevét sem közölték. A hűtőkocsi Kecskemétről indult, a déli határ közelében szálltak föl rá a migránsok, onnan ment Ausztriába, ahol a halott menekültekkel együtt megtalálták. A gépkocsi román állampolgárságú tulajdonosa nincs a négy letartóztatott között. A járművet Kecskeméten írhatták a román tulajdonos nevére, emiatt a helyi okmányirodában is kihallgattak embereket. A Nemzeti Nyomozóiroda folytatja a nyomozást.
Németországból jött haza mosonmagyaróvári telephelyére az a magyar fuvarozó, aki múlt szerda délelőtt Parndorf mellett figyelt fel a szemközti sáv mellett álló kisteherautóra és az ott zajló történésekre, s aki az Indexnek számolt be a látottakról. Utólag egyértelmű számára, hogy azokra a pillanatokat vette észre, amikor az embercsempészek rádöbbentek, hogy a raktérben megfulladtak az ott összezsúfolt menekültek. Abban a tíz-tizenkét másodpercben, amit becslése szerint menet közben követhetett az eseményekből, a hűtőautó sofőrje becsukta a hátsó ajtót, pánikszerűen előrerohant, és beugrott a teherautó előtt várakozó autó anyósülésére, majd az azt vezető társával együtt elhajtottak. A kamionsofőr tovább ment, eszébe sem jutott, hogy nagy baj is történhetett. Az első rendőrségi közlemények még arról szóltak, hogy valamikor szerda éjszaka hagyhatták ott az embercsempészek a teherautót az autópályán. Ehhez képest a magyar kamionos biztos benne, hogy ő szerda kora-délelőtt, 3/4 10 körül látta elmenekülni a csempészeket. Eszerint hosszabb ideig állhatott a halottakkal teli jármű az út szélén. Furcsa, hogy senki nem figyelt fel rá nagyjából 24 órán át, miközben az autópályán osztrák rendőrautóknak is többször el kellett haladniuk mellette.
A 71 menekült szörnyű halála nagy nemzetközi visszhangot kapott. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerint a migránsok tragédiájának a világ vezetői figyelmének fókuszába kell kerülnie a közgyűlés hamarosan kezdődő 70. ülésszakán, ezért a világszervezet vezetője szeptember 30-ra rendkívüli tanácskozást hirdetett meg a témában. „Ez olyan emberi tragédia, amely eltökélt kollektív politikai választ követel meg. Ban Ki Mun emlékeztetett: a nemzetközi jog, amelyet az államok elismertek, arról rendelkezik, hogy a menekülteknek joguk van a védelemhez és a menedékhez.
Az európai bevándorlási politika felülvizsgálatát szorgalmazza a brüsszeli bizottság illetékese. Dimitrisz Avramopulosz úgy véli, egyetlen állam sem képes egymaga orvosolni a gondokat, és mint mindig, most is közösen kell megtalálni a választ. Az Euronews tudósítása szerint arra a kérdésre, hogy Magyarország kerítést épít, sőt a hadsereget akarja kivezényelni a határra, a migrációs és uniós belügyekért felelős uniós biztos úgy válaszolt, hogy Brüsszel elutasítja a kizárás politikáját és nem akar európai erődöt. Ugyanakkor Magyarországnak segítségre van szüksége, akárcsak a görögöknek és az olaszoknak- hangoztatta az uniós vezető, aki azt is jelezte, Brüsszel elhatározta, hogy regisztrációs állomást létesít magyar földön, ahol az európai, illetve hazai szakemberek elbírálják majd a menedékkérelmeket.
Elérkezett az ideje, hogy Európa politikai és diplomáciai offenzívát indítson a migráció problémájának megoldására a menekültek befogadásával és az emberkereskedelem leállításával - hangsúlyozta Matteo Renzi olasz miniszterelnök a Corriere della Sera olasz napilapban vasárnap megjelent interjújában. Renzi emlékeztetett arra, hogy az április 19-én Líbia partjainál elsüllyedt lélekvesztő tragédiája után, amikor több mint hétszáz ember veszett a tengerbe, az Európai Unió rendkívüli csúcsértekezlet tartott a bevándorlásról. Ezt azonban "kevés és rövidlátó" intézkedés követte. "A teherautóban megfulladt gyermekek drámai látványa, a hajók belsejébe zsúfolva megölt gyermekek arra sürgetik Európát, hogy stratégiát keressen. Európának nem meghatódnia, hanem cselekednie kell" - jelentette ki az olasz miniszterelnök. Renzi szerint elérkezett az ideje a dublini rendelet módosításának, és a "közös európai migrációs politika és közös európai menekültstátusz" bevezetésére.
Laurent Fabius francia külügyminiszter "botrányosnak" nevezte egyes kelet-európai országok viselkedését a menekültválsággal kapcsolatban, s Magyarországot külön bírálta a határzár miatt. "Amikor azt látom, hogy egyes európai országok nem fogadják el a kontingenseket (a menekültek elosztását), ez botrányos" - mondta vasárnap a francia diplomácia vezetője az Europe 1 kereskedelmi rádiónak, az I-Télé hírtelevíziónak és a Le Monde című napilapnak adott közös interjúban. Fabius saját szavai szerint "nagyon szigorúan" ítéli meg Magyarország fellépését, amely szerinte "nem tartja tiszteletben a közös európai értékeket", amikor határzárat épít. "Olyan drótkerítés felhúzása, amelyet még állatoknak sem csinálnak, nem az értékek tiszteletben tartása. Természetesen fel kell számolni a falat, és az Európai Uniónak komoly és szigorú tárgyalásokat kell az ügyben folytatnia az ország vezetőive - mondta Fabiusl.
Hatékony nemzetközi együttműködést sürgetett Ferenc pápa a migránsok védelmében a Szent Péter téren vasárnap délben mondott beszédében. A pápa az osztrák autósztrádán holtan megtalált 71 menekültért imádkozott. Az egyházfő kijelentette: meg kell akadályozni, hogy ezek, az egész emberiséget sértő bűncselekmények megismétlődjenek. A pápa ennek érdekében hatékony együttműködést sürgetett az érintett államoktól.