Korzenszky Richárd tihanyi perjel prédikációjában kiemelte: sokkal kevésbé manipulálható és kiszolgáltatott a közösségben élő ember, akinek van hazája, anyanyelve, nemzeti kultúrája, öntudata és vallási közössége. Hozzátette: jövőnk és sorsunk attól függ, hogy akarjuk-e és képesek vagyunk-e erősíteni a közösségeket. Újra fel kell fedezni kultúránk alapjait, ha merjük vállalni magyarságunkat és kereszténységünket, akkor elszigetelt és kiszolgálgatott emberek helyett újra közösségek nemzete lehetünk - mondta.
Szent István országalapító a kereszténység egyetemességébe kapcsolt minket magyarokat, a kereszténység pedig egyértelműen azt jelenti, hogy felelősek vagyunk az eljövendő országért, megőrizve gyökereinket és magyarságunkat - hangzott el a prédikációban.
Simon Ferenc esperes, bécsi magyar katolikus főlelkész az MTI-nek elmondta: idén a szerzetesek éve alkalmából kérte fel a Bécsi Magyar Katolikus Egyházközösség Korzenszky Richárd perjelt az ünnepi mise celebrálására. A főlelkész tájékoztatása szerint a legtöbb zarándok idén a Felvidékről érkezett.
Az ünnepi misén részt vettek a máltai lovagrend, az '56-os Szabadságharcos Lovagrend képviselői, ausztriai magyar szervezetek vezetői, a 72. Széchenyi István bécsi cserkészcsapat tagjai, a tapolcai katonai hagyományőrző egyesület, a bécsi magyar nagykövetség munkatársai és 42 felvidéki, erdélyi és magyarországi hagyományőrző csoport.
A mise után az Istvánról, az első keresztény vértanúról elnevezett gótikus székesegyház, a Stephansdom melletti téren és az Érseki Palota udvarában hagyományőrző csoportok népdal- és néptáncbemutatókat tartottak.