Buda-Cash;Quaestor;

Szakács László szocialista országgyűlési képviselő beszédet mond 2015. augusztus 27-én az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium

- Háborognak a Quaestor és a Buda-Cash károsultjai

Ha kell, egészítse ki a jövő héten az Országgyűlés a Quaestor-károsultak megsegítéséről szóló törvényt, és kerüljön bele az állam készfizető kezessége, hogy a károsultak a pénzükhöz jussanak - mondta Szakács László (MSZP), a költségvetési bizottság és a brókerbotrányokat vizsgáló albizottság tagja a Quaestor-károsultak csütörtöki demonstrációján, az Igazságügyi Minisztérium (IM) előtt. 

Itt a tüntetők a Quaestor-törvény betartását és teljes kárrendezést követeltek. Szakács László jelezte: korábban több államtitkár is azt mondta, az Alkotmánybíróság (AB) döntéséig nem lehet a törvényt végrehajtani, ám Trócsányi László igazságügyi miniszter "lerántotta a leplet a kormány hazugságairól", és a szocialista képviselő kérdésére adott válaszában elismerte, hogy a kártalanításról szóló törvény végrehajtását nem hátráltatja az AB eljárása. (Laptársunk tévesen azt írta, hogy az AB felfüggesztette a hatmillió forint feletti kifizetéseket, mert a kifizetések jogosságát egy beadvány vitatja, de információnk szerint az AB, amely másfél hónapja ülést sem tartott, ilyen döntést nem hozott, mert erre csak akkor lett volna jogalapja, ha más bírói fórumon folyna per, amely az AB későbbi döntését befolyásolná.) Szakács László hozzátette: biztos benne, hogy a törvénymódosítási javaslatot ugyanolyan támogatottsággal fogadnák el, mint a törvényt, hacsak időközben nem változott meg a Fidesz-frakció álláspontja. A politikus ismét felvetette a Magyar Nemzeti Bank felelősségét is a kialakult helyzetért.

Kaleta Gábor sajtófőnök átveszi a tüntetők petícióját. MTI Fotó: Kallos Bea

Kaleta Gábor sajtófőnök átveszi a tüntetők petícióját. MTI Fotó: Kallos Bea

A tegnapi demonstrálók tiltakoztak a Quaestor Financial Hrurira "törvénytelen" végelszámolása ellen is, mert álláspontjuk szerint ha megtörténik a végelszámolás, akkor már a károsultaknak nem lesz hová fordulniuk.

A Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja (QA) csütörtökön azt közölte szerkesztőségünkkel, hogy eddig mintegy 30 ezer Quaestor-ügyfél részére mintegy 82 milliárd forint kártalanítási összeget adott át a Befektető-védelmi Alap (Beva) kifizetéseket intéző OTP-nek. A károsultak képviselői ezzel kapcsolatban lapunknak elmondták: Ahhoz nem fér kétség, hogy a Beva kifizette ezt az összeget, ám a közölt adatok elfedik a lényeget, a kártalanítás mértékét, márpedig számos károsult a Quaestornál "bennragadt" pénzének csak töredékéhez jutott eddig hozzá.

A Buda-Cash károsultak számára fontos határidő jár le szeptember 1-jével, eddig nyújthatják be utólagos hitelezői igényüket. A felszámoló arra hívta fel a figyelmet, hogy a bejelentést hiányos adatokkal is bele lehet küldeni, a lényeg, hogy határidőben érkezzen meg, mivel az adatokat utólag is lehet pontosítani.

A Buda-Cash regionális bankjainak egyes kisbefektetői tanácstalanok, az egykor a jogelőd takarékszövetkezeteknél elhelyezett, a Buda-Cash által kibocsátott értékpapírjaikkal kapcsolatban ugyanis azt javasolták számukra, hogy forduljanak a bírósághoz, mert a Beva nem foglalkozik az ügyükkel.

Nagyon derűlátó közleményben reagált a gazdasági tárca a kiskereskedelmi forgalom júniusi növekedése láttán. A szakemberek jóval óvatosabbak. A nyári forgalombővülés fő mozgató erői nemcsak a jövedelembővülés és a javuló foglalkoztatás voltak, hanem az online kasszák és a bevásárlóturizmus is.