Hiába próbálkozik reformokkal Szerbia, a gazdaságot egyelőre nem sikerült új alapokra helyeznie Aleksandar Vucic kabinetjének. Pedig nem ártana eredményeket felmutatni, mert a miniszterelnök szavaiból az derül ki, hogy a kabinet idő előtti voksolás kiírására készül, amelyre akár már az idei évben sor kerülhet. Az előrehozott választás teóriáját erősíti az is, hogy a hatalmon lévő Szerb Haladó Párt (SNS) továbbra is messze a legnépszerűbb tömörülés Szerbiában, így továbbra is biztos többségre támaszkodhatna a parlamentben.
A kormány elvileg mindent megtehet, hiszen uralja a belpolitikát. A gazdaság irányítása szempontjából még sincs szabad keze. Kora tavasszal ugyanis a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 1,2 milliárd eurós hitelt szavazott meg a rendkívül súlyos helyzetben lévő országnak, a pénz folyósítását azonban szigorú feltételekhez köti. Vucic a hitel folyósításakor azt közölte, hogy a döntés kedvező jelzés a befektetők számára is, akik nagyobb érdeklődést mutatnak majd Szerbia iránt. Ez azonban egyelőre nem történt meg.
Az IMF küldöttsége augusztus 20. óta vizsgálódik a szerb fővárosban, s próbál választ találni arra, hogy Vucicék valóban hajlandóak-e véghez vinni a szükséges intézkedéseket. A vizsgálódás szeptember 1-ig tart.
Mivel az SNS hatalma megőrzésére törekszik az esetleges idő előtti voksolás után is, ezért népszerű intézkedések bevezetésére törekszik. Kilátásba helyezte a közalkalmazottak bére és a nyugdíjak növelését, ezt azonban nem teheti meg az IMF jóváhagyása nélkül. A belgrádi kabinet egyes illetékesei azt állították, hogy a valutaalap nem is kíván akadályt gördíteni az intézkedés elé. Ha azonban az IMF tényleg igent mond Vucicék terveire, nem mindegy, hogy az emelés milyen mértékű lesz. A kormány nyilván magasabb emelést akarna, de a siralmas gazdasági adatok miatt aligha lesz módja erre.
Dusan Vujovic pénzügyminiszter arról számolt be, hogy igen „konstruktív” tárgyalásokon vannak túl, s az IMF következő vizsgálódása idején, október környékén születhet döntés arról, mennyivel emelkedhetnek a bérek és a nyugdíjak, már ha emelkedhetnek egyáltalán. A kilátások ugyanis nem éppen kedvezőek. A belgrádi kormánynak mínusz 0,5 százalékra kellett módosítania az idei évre szóló GDP-előrejelzését, miközben korábban még fél százalékos növekedésből indult ki. A költségvetési hiány azonban alacsonyabb a vártnál.
Az IMF egyebek mellett a privatizáció felgyorsítását, strukturális reformokat várna el a kormánytól, de ez a folyamat is rendkívül lassan halad. Feltétel továbbá a veszteségesen működő gyárak bezárása is. Fontos kikötés az IMF részéről a vasúti közlekedés reorganizációja, vagyis az, hogy a kormány egyre kevesebb támogatásban részesítse az államvasutakat, annak is a teherszállítással foglalkozó részlegét. A B92 egyébként úgy értesült, az IMF azzal a feltétellel járulna hozzá a bérek és nyugdíjak emeléséhez, ha a kormány további 20 milliárd dinárral csökkentené a költségvetési kiadásokat.
Belgrád Vujovic pénzügyminiszter szerint a kormány minden feltételre rábólintott, ha azonban a Vucicék ígéretüknek megfelelően tényleg végrehajtják a reformokat, akkor biztosan csökkenni fog a kormány és a miniszterelnök népszerűsége. Kori Udovicki államigazgatási miniszter július végén azt állította, hogy az IMF azt akarja: két év alatt öt százalékkal csökkentsék az állami szférában dolgozók arányát, ami 70 ezer munkavállaló elbocsátását jelentené. Mint mondta, ezt a kormányzat túlzott elvárásnak tartja. Udovicki egyébként az év elején még azt közölte, hogy 2015-ben 9000-en kerülnek az utcára, a valós szám azonban ennél alighanem magasabb lesz.
Vucicéknak sietniük kell. Ha „csak” az említett adat felével, 35 ezer fővel karcsúsítanák a közszférát, már az is a kabinet népszerűségének jelentős visszaesését idézné elő. Már most vannak jelei annak, hogy a közvélemény egy része nehezen fogadja el: a költségvetést érintő döntéseknél megkerülhetetlen az IMF. A nyugdíjas-szakszervezet tiltakozó megmozdulásokat helyezett kilátásba emiatt, mert szerinte a bérek és az öregségi járulék emeléséről „kizárólag a demokratikusan megválasztott belgrádi kormány hivatott dönteni”.
Az idő előtti voksolás megrendezése ezért elengedhetetlennek tűnik a kabinet szempontjából. Vucic nemrégiben némiképp dölyfösen úgy foglalt állást, ha annyira idő előtti voksolást akar az ellenzék, akkor meg is kapja azt. Ezzel nem is annyira burkoltan arra utalt, hogy az ellenzéki Demokrata Pártnak semmi esélye sincs arra, hogy leváltsa a hatalomból az SNS-t, ami történetesen meg is felel a valóságnak. Az egykori kormánypártra ugyanis most mindössze 8-10 százalék adná a voksát, s nincs is esélye arra, hogy az elkövetkezendő hónapokban jelentősen emelje támogatóinak számát.
A szerb sajtó nem zárja ki a lehetőségét annak, hogy már az idei végén az urnákhoz járulnak Szerbia polgárai. Szakértők azonban ezt nem tartják valószínűnek. Zoran Stojiljkovic, Politikai Tudományok Karának professzora a Magyar Szó napilapban azt valószínűsítette, hogy az idő előtti voksolást 2016 kora tavaszán rendezik majd meg. Úgy gondolja, azért sem törekszik a kabinet 2015-ös voksolásra, mert így óhatatlanul igazat adna az ellenzéknek, amely időről időre azt kifogásolja, hogy Szerbiában nem telik el év választások nélkül. Mint a szakértő elmondta, Vucic kiválóan ért a politikai marketinghez, ezt már a 2012-es, majd a legutóbbi, 2014-es parlamenti választás is igazolta. Úgy véli, hogy az ellenzék mai helyzete különösen rossz, nem egységes, ráadásul nem is tud alternatívát felmutatni a jelenlegi kormányzattal szemben.
A belgrádi Kurir szerint Vucic egy esetleges idő előtti voksolást arra is felhasznál majd, hogy megszabaduljon azoktól a minisztereitől, államtitkáraitól, állami cégek vezetőitől, akiknek elégedetlen a munkájával. A Kurir szerint Vucic saját párttársait sem kíméli majd. Akadnak ugyanis az államigazgatásban jócskán olyan személyek, akik a körülményekhez képest jól keresnek, de nem csinálnak lényegében semmit.
Vucic egyébként már korábban sem fogta vissza magát, ha az SNS egyes személyiségeinek bírálatáról volt szó. 2015 januárjában a kormányfő a Szerb Haladó Párt főbizottságának ülésén azt mondta, pártján belül is vannak felfuvalkodott, gőgös emberek. „Amikor kormányt alakítottunk, akkor azt mondtuk, nem tűrjük a gőgös, fennhéjazó magatartást, de továbbra is vannak köztünk olyanok, akik jobban szeretik megvillantani drága órájukat, mintsem munkájukkal kitűnni”, mondta akkor Vucic, hozzátéve, pártja minden tagjától elvárja a munkája iránti elkötelezettséget, akiknek pedig az nem tetszik, azoknak le is út, fel is út.
Aleksandar Vucic miniszterelnöktől megszokhattuk, hogy aktív külpolitikát folytat. Nem lesz ez másként az év hátralévő részében sem. A miniszterelnök szeptember közepén az Egyesült Államokba, ezt követően, októberben pedig Oroszországba és novemberben Kínába látogat. Elsősorban gazdasági jellegű megbeszélésekről lesz szó, küldöttségében több üzletember lesz jelen.