Gyarmati Judit tájékoztatása szerint az ismeretlen tettes elleni feljelentést szerdán tették meg, miután a Barcson, Drávaszentesen és Somogytarnócán tapasztalt vízszennyeződésének okára vonatkozó vizsgálatok megállapították, hogy az érintett területen jelentős számban üzemelnek a felhasználók által üzemeltetett talajvizes kutak, és ezek közül nem kizárt, hogy illegális összeköttetés lehet a közüzemi vízellátó rendszerrel.
A településeken történt vízkorlátozás feloldását követően is szigorú vízminőségi ellenőrzések folynak - írta közleményében a kommunikációs referens, hozzátéve: a szolgáltató napi mérésekkel ellenőrzi az ivóvíz minőségét a legkisebb közegészségügyi kockázat megelőzése érdekében.
A három településen július 29-től - a vezetékes víz baktériumos fertőzöttsége miatt - lajtoskocsival szállították az ivóvizet, a csapvíz használatát pedig csak 15 perces forralás után javasolták fogyasztásra. Az ivóvíz baktériumos fertőzöttségről elsőként beszámoló Barcsmédiának Varga Tibor, a Nagyatádi Járási Hivatal közegészségügyi felügyelője elmondta: a vízben talált baktériumok bélgyulladást, hasmenést tudnak okozni.
A DRV Zrt. kommunikációs referense a korlátozás elrendelésekor azt mondta: a szolgáltató a közegészségügyi hatósággal egyeztetve a legkisebb közegészségügyi kockázatot megelőzve döntött a szükségvízellátás elrendelése mellett. A vízminőség helyreállítása érdekében átmossák, fertőtlenítik a hálózatot. A mintegy 12 ezer embert érintő korlátozást Barcson augusztus 14-én, a két szomszédos településen pedig augusztus 19-én oldották fel.
A szolgáltató korábbi közlése szerint megvizsgálják annak lehetőségét, hogy érvényesíthető-e jóváírás az árhatóság által megállapított díjakból a vízkorlátozás idejére. Karvalics Ottó (Fidesz-KDNP), Barcs polgármestere a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz fordult, kérve a három település számára a vízdíj elengedését korlátozás idejére.