;

MNB;alapkamat;

FOTÓ: Népszava

- Döntött az MNB: maradt az alapkamat

Az elemzői várakozásoknak megfelelően a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa ma változatlanul hagyta a jegybanki alapkamatot, így az most 1,35 százalékon áll - tudtuk meg Kiss Mónikától, az Equilor Zrt. vezető elemzőjétől. Júliusban a testület úgy fogalmazott, hogy "az alapkamat elért arra a szintre, ami az inflációs cél középtávú elérését és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzését biztosítja”. 

A kínai devizapolitikai lépéseket és a hirtelen lecsökkent kockázati étvágyat azonban megemlítheti a testület három órakor kiadandó közleményében. A kötvénypiaci hozamokat az amerikai kamatemeléssel kapcsolatos bizonytalanság és az MNB önfinanszírozási programja mozgatta az elmúlt hetekben.

A már tavaly nyár óta tartó kamatcsere-tenderek a bankokat a kötvénypiac felé mozdítják el, augusztus elején már nem csak a 3 és 5, de a tízéves eszközt is elkezdték értékesíteni: az első aukción ebből 22,5 milliárd forintértékben adtak el. Csökken a külföldiek részaránya a magyar kötvénypiacon, ugyanakkor a kincstárjegyek piacán januárban nem látott mértékű a kereslet a szokásos heti aukciókon. A folyamat azzal jár, hogy a jegybank egyre inkább elköteleződik az alacsony kamatszint mellett - mondta Kiss Mónika.

Ugyanakkor Barczel Vivien és Ürmössy Gergely az Erstétől úgy fogalmazott, hogy a jelenlegi kamattszint összhangban áll a középtávú inflációs cél (3 százalék) elérésével. 

Ami a jövőbeli kilátásokat illeti, úgy gondoljuk - mondták az Erste szakértői, hogy az MNB hosszabb távon kívánja fenntartani az alacsony kamatszintet. Az infláció esetében a csökkenő olajárnak köszönhetően lefelé mutató kockázatok jelentek meg, ami alátámasztja a laza monetáris politika fenntartását. A júliusi fogyasztói árindexben még nem tükröződött a benzinkutakon tapasztalható üzemanyagár esés, ami következő hónapokban átmenetileg újra nulla százalék környékére nyomhatja az inflációs mutatót. A nemzetközi környezetet nézve, az Európai Központi Banki kötvényvásárlási programja is teret biztosít a kamat további szinten tartásához.

A tavasszal megkezdett lazító intézkedés legkorábban 2016. szeptemberében fejeződhet be. Továbbá a közelgő amerikai kamatemelés időpontja is a korábban vártakhoz képest csúszhat, akár át is tolódhat 2016-ra a kínai lassulással kapcsolatos félelmek következtében. Ennek megfelelően várakozásaink szerint a jövő év végéig fennmaradhat az irányadó ráta a jelenlegi 1,35 százalékos szinten - mondta Barczel Vivien és Ürmössy Gergely.

Erősödött a forint
Az eurót délután három óra előtt 311,74 forinton jegyezték, ami 0,36 százalékos forinterősödésnek felel meg a napi kezdőárfolyamhoz képest. A jegyzés 311,35 és 313,73 forint között mozgott kedden. A dollárral szemben a forint 0,63 százalékkal gyengült, a dollárt délután 271,83 forinton jegyezték. Az árfolyam nap közben 269,65 és 272,28 forint között alakult.
Kedden az euró gyengült a dollárral szemben, egy százalékkal napi kezdőárfolyamához képest: jegyzése kora délután 1,1467 dolláron állt. Hétfőn az eurót 1,17 dollár felett is jegyezték, amire legutóbb januárban volt példa.

A sanghaji tőzsde 8,5 százalékos eséssel emlékezetessé tett "fekete hétfőjének" hatására 1089 pontot esett hétfőn nyitás után 30 vezető amerikai iparvállalat Dow Jones indexe, ez a legnagyobb zuhanás, ami valaha is egy kereskedési nap alatt bekövetkezett.