tanárok;elmaradások;fizetések;Klik;

Illusztráció/Thinkstock

- Titkolja a KLIK az elmaradt tanári fizetéseket

Tízmilliárdos adósságot halmozott fel az állami iskolákat működtető Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK), többek között a tanárok bérét sem fizetik ki időben - írja az Átlátszó. Az oknyomozó portál közérdekű adatigénylésben érdeklődött, hogy pontosan hány tanár fizetése csúszik, de az intézményfenntartó a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság felszólítása ellenére sem árulta el az adatokat.

Közel tízmilliárd forint adósságot halmozott fel a KLIK a Magyar Államkincstár adatai szerint, ennek nagy része a közüzemi tartozásokból áll össze. Közben több portál is foglalkozott azzal, hogy a tanárok sem kapják meg időben a fizetésüket. Az RTL Klub júniusban beszélt egy tanárral, aki az egy hónappal korábban esedékes fizetését sem kapta még meg. Amikor arról érdeklődött, hogy mikorra várhatja a fizetését, azt válaszolták neki, hogy nincs pénze az állami intézményfenntartónak, annyira, hogy azt sem tudják megmondani, mikor pótolják az elmaradt bért. A KLIK a hónap elején azt ígérte, hogy még augusztusban felszámolja az adósságát.

Az Átlátszó májusban adta be közérdekű adatigénylést a KLIK-hez, a fizetések csúszásáról érdeklődtek: havi bontásban kérték azoknak a tanároknak a számát, akiknek időben- és azoknak a számát, akiknek késve fizetett a KLIK. Mivel az intézményfenntartó a tizenöt napos határidőn belül nem válaszolt, a portál a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) fordult.

A NAIH szerint a kért, összesített adatokat el kellett volna árulnia a KLIK-nek. A hatóság tizenöt napot adott a KLIK-nek, hogy válaszoljon, de az intézményfenntartó továbbra sem tette közzé, hogy havonta hány tanárnak tudnak időben fizetni. A Magyar Nemzet írta meg, hogy a KLIK még az ombudsmannak sem mindig válaszol. 

forrás: Átlátszó 

Az Együtt - a Korszakváltók Pártja szerint a kormány elvesztette az irányítást az illegális bevándorlók ügyének kezelésében, a kabinet bénultságát jó mutatja, hogy a hétvégén több száz olyan menekült érkezett a Keleti pályaudvar környékére, akit korábban nem regisztráltak a határnál, így a kormány helyett civil szervezeteknek kellett tájékoztatniuk őket jogaikról és kötelezettségeikről.