Németország;verekedés;poszttraumás tünetek;menkülttáborok;

Lebombázott házukból menekült négy gyerekével ez a szíriai asszony Fotó: Carl Court/Getty Images Hírek

- Poszttraumás stressztől szenvednek a menekülők

Németországban tömegverekedés történt egy menedékkérőket befogadó szálláson - adta ki az MTI, a hírt pedig ezzel a címmel átvette, publikálta, hírül adta számos orgánum. Az pedig kérdéses, hogy a tudósítás vége felé megbújó, a történet szempontjából vélhetőleg legjelentősebb információ bekerült-e a híradásokba, eljutott-e a hallgatóság tudatáig. 

Akkor fordítsuk meg a sorrendet:

 "A németországi menekültügy területén tevékenykedő aktivistákat és szervezeteket összefogó Türingiai Menekült Tanács szerint  a konfliktus  az állomás túlterheltségéből fakadt. Az 1200 ember befogadására tervezett intézményben szerdán 1579 menedékkérő lakott. A higiéniai körülmények rosszak, ételosztás idején gyakran 2 órán keresztül kell sorban állni és egy emberre 3,5 négyzetméternél is kevesebb tér jut, ami ellehetetleníti a magánéletet. Az augusztus elején történt első, valamint a szerdai második incidens jól mutatja, hogy ilyen körülmények között könnyen elszabadulhatnak az indulatok - olvasható a civil szervezet állásfoglalásában. A német pszichoterapeuták szövetségi kamarájának (BPtK) becslése szerint a németországi menedékkérők 40 százaléka a poszttraumás stressz szindróma (PTSD) nevű szorongásos zavartól szenved a hazájában vagy menekülés közben átélt megrázkódtatások miatt, de csupán körülbelül 5 százalékuk részesül pszichoterápiás kezelésben."

A hír eleje: 

"Németországban tömegverekedés történt egy menedékkérőket befogadó szálláson, az összecsapásban 15 ember megsebesült. A Türingia tartományi kormány migrációs minisztere, Dieter Lauinger megerősítette a sajtójelentéseket, amelyek szerint a Suhlban működő tartományi központi befogadó állomáson szerda este egy afgán férfi kitépett a Korán egy példányából több lapot, mire több muzulmán vallású menedékkérő rátámadt. Az afgán férfi az állomás biztonsági szolgálatának irodájába menekült, támadói pedig megpróbáltak bejutni a helyiségbe, az őrök ezért riasztották a rendőrséget. A támadók kövekkel, betondarabokkal dobálták meg a kiérkező rendőröket, akik erősítést kértek. Végül 125 rendőr, köztük egy kommandós egység bevetésével sikerült helyreállítani a rendet. 

A csütörtök hajnalig tartó összecsapásban a befogadóállomás több mint száz lakója vett részt. A támadók az MDR regionális közszolgálati televízió egy forgatócsoportjára és egy fotóriporterre is rárontottak, míg más menedékkérők megpróbálták útját állni az erőszaknak. Az összecsapásban hét rendőrautóban, két mentőautóban és további két személygépkocsiban is kár keletkezett. Dieter Lauinger a helyszínen tett látogatása során kijelentette, hogy az esetnek következményei lesznek, vallási konfliktusokat pedig semmi esetre sem lehet erőszakkal rendezni. Szerinte az incidens nem áll összefüggésben a befogadó állomás zsúfoltságával, az ugyanúgy előfordulhatott volna egy olyan otthonban is, ahol csak 30 menedékkérő lakik - számolt be hírportálján az MDR."

Még egy lényeges információ a történetben: 

Bodo Ramelow tartományi miniszterelnök az MDR Info hírrádiónak adott nyilatkozatában kiemelte, hogy háborús övezetekből érkezett, súlyosan traumatizált emberekről van szó, és megérti, hogy felforrnak az indulatok, amikor különböző etnikumú és vallású csoportok találkoznak. 

Berlinben augusztus 24-én újabb csúcstalálkozót tartanak az ukrán válságról. Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia elnök és Petro Porosenko ukrán elnök ül tárgyalóasztalhoz, hogy áttekintsék a kelet-ukrajnai helyzetet - jelentették be a francia fővárosban.