Nem éppen a legjobb hangulatban kezdődik meg szombaton Pekingben az atlétikai világbajnokság. A sportágat érintő doppingbotrány miatt ugyanis sokan már nem hiszik el, hogy azok a remek eredmények, amelyek az egyes világversenyeken születtek, nem némi külső „segítség” révén jöttek létre. A Nemzetközi Atlétikai Szövetséget is súlyos vádakkal illették tübingeni kutatók. Állításuk szerint az IAAF el akarta tussolni azt a jelentést, amely szerint a 2011-es világbajnokságon a résztvevők egyharmada vétett a doppingelőírások ellen.
A szövetség mindent tagad, s alighanem azt reméli, hogy az elmúlt hetek botrányai háttérbe szorulnak a jövő vasárnapig tartó viadal során, s nem a botrányoktól lesz hangos a vb, hanem a páratlan eredményektől, a történelmi világrekordoktól. Az augusztus 22-től 30-ig tartó viadalon 1900 sportoló vesz részt, a versenyeket a 2008-as pekingi olimpián megismert Madárfészek néven ismert Pekingi Nemzeti Stadionban rendezik meg. Peking egyedüli indulóként 2010 novemberében kapta meg a rendezési jogot. Utoljára mindössze négy éve, 2011-ben rendeztek vb-t Ázsiában, amelynek akkor Dél-Korea adott otthont. Az ázsiai hegemónia oka, hogy sok a kontinensen igen népszerű az atlétika, s sok szponzor is innen érkezik.
A brit Sebastian Coe-t választották meg Pekingben a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) elnökének négy évre. Az 1500 és a 800 méteres síkfutás korábbi világrekordere, a kétszeres olimpiai aranyérmes, 58 éves Sebastian Coe 115 szavazatot kapott. Vetélytársára, a rúdugrás 35-szörös világcsúcstartójára, a szintén olimpiai bajnok ukrán Szerhij Bubkára 92-en voksoltak. Coe elődje, a szenegáli Lamine Diack 16 évig állt a szervezet élén.
A viadalon 47 számban hirdetnek győztest, 23-ban férfiak, ugyanennyiben nők indulnak, míg az 50 kilométeres gyaloglást csak a férfiak számára rendezik meg. A legnagyobb érdeklődés a 100 méteres síkfutás döntőjét kíséri. A világcsúcstartó olimpiai- és világbajnok Usain Bolt két év óta alig versenyzett gyakori sérülései miatt. Hogy azonban nem az esélytelenek nyugalmával készül, azt a Gyémánt Liga július 24-i londoni viadalán is igazolta, amikor 9,78 másodperccel ért célba, mindössze két tizedmásodperccel maradt el a félelmetes, s szinte megismételhetetlen 9,58 másodperces világrekordtól, amelyet még a 2009-es berlini vb-n állított fel.
A jamaicai gazella edzője, Glen Mills szerint Bolt a vb-ig képes olyan formába lendülni, hogy megverje az idei év világelsőjét, Justin Gatlint. Az amerikai valóban szédületes formában van, 2015-ben 9,74-re, kétszer 9,75-re, egyszer 9,78-ra volt képes, ezzel a világ idei négy legjobb eredménye is az ő nevéhez fűződik. A listán a jamaicai Asafa Powell követi 9,81-gyel. „Az utolsó két év rendkívül nehéz volt Usain számára és persze nekem is. Sajnos nem kímélték a sérülések, keveset tudott edzeni, s alig indulhatott atlétikai viadalokon. Bolt azonban igazi bajnok, ha rajthoz áll, csak a tökéletest ismeri” – ecsetelte tanítványa esélyeit edzője, Mills a Reuters hírügynökségnek. Bolt mellesleg a világ legeredményesebb futója a vb-ken: nyolc aranyat és két ezüstöt szerzett.
A vb-arany még hiányzik Parsnak FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/IAN WALTO
Ami a magyar csapatot illeti, 12 sportolóval képviseltetjük magunkat. Az indulási szintet ugyan a hosszútávfutó Papp Krisztina és a gyalogló Helebrandt Máté is teljesítette, ők azonban nem indulnak. Az utánpótlás Európa-bajnokságon harmadik helyezést elért Pásztor Bence kalapácsvető indításánál a magyar szövetség eltekintett a szint teljesítésétől. Augusztusban pedig Hudi Ákos kalapácsvetőt az IAAF meghívta a versenyre, így ő is elutazott Kínába. A magyar válogatott nagy része augusztus 12.-től a japán Ucunomijában készült a világbajnokságra.
Kalapácsvetésben tehát három magyar is képviselheti Magyarországot, Pásztoron és Hudin kívül az olimpiai- és Európa-bajnok, világbajnoki második helyezett Pars Krisztián. Utóbbi felkészülését sérülések nehezítették, így csak remélni lehet, hogy képes lesz 80 méter körüli eredményre, ami már alighanem dobogót érne. A szám favoritjának a lengyel Pawel Fajdek számít.
Dobogót remélhetünk a súlylökésben fedettpályás Európa-bajnok Márton Anitától. Spiriev Attila szakmai igazgató sajtóértekezletén úgy fogalmazott, a kiváló nehézatléta az utóbbi időszakban bizonyította, hogy nagyszerű versenyzői kvalitásokkal rendelkezik, s a formája is megfelelő.A nyolc közé kerülhet a 2004-es athéni olimpián aranyérmez szerzett diszkoszvető, Kővágó Zoltán. A magyar atléta a júliusi Gyulai István emlékversenyen is jól szerepelt, 63,20 méterével a második lett a lengyel Malachowski mögött. Kővágó egyébként júniusban teljesítette a riói olimpiai induláshoz szükséges szintet.
A magyar színeket az említetteken kívül a kalapácsvető Orbán Éva és Gyurácz Réka, a magasugró Szabó Barbara, a hétpróbázó Krizsán Xénia és Zsivóczky-Farkas Györgyi, a gyalogló Madarász Viktória, illetve a 110 gátas Baji Balázs képviseli. Spiriev Attila szakmai igazgató úgy fogalmazott, szeretné, ha a csapat nagyobbik része bekerülne a legjobb 16 közé, amire például a londoni olimpián az ott aranyérmes Parson kívül más nem volt képes, míg a legutóbbi, moszkvai vb-n hat magyarnak sikerült.
Egyedül nem megy
A világ leggyorsabb embere, Usain Bolt reagált a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) körül kirobbant doppingbotrányra, miután 2001 és 2012 között levett minták eredményeire alapozva 146 érmet nyertek atléták gyanús körülmények között. A születésnapját ma ünneplő jamaicai sprintert megviselte az ügy. „Elszomorító, hogy itt tart a sportág. Szerencsére az új elnök sok változást hozhat majd – tért ki a hatszoros olimpiai bajnok a szövetség újonnan megválasztott vezetőjére, Sebastian Coe-ra, aki megígérte, hogy felállít egy független doppingellenes testületet. - Mindig lesz egy-két ember, aki úgy érzi, hogy átjátszhatja a rendszert. Minél szigorúbb szabályokat hoznak, annál kevesebben próbálják meg áthágni őket”.
Bolt hangsúlyozta: ő egyedül nem tudja megmenteni a sportágat, erre egy ember soha nem lesz képes. Ő arra összpontosít, amit neki tennie kell. A világcsúcstartó, címvédő jamaicai futó legnagyobb ellenfele a 100 és 200 méteren is világranglista-vezető amerikai Justin Gatlin lesz a kínai fővárosban. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: nem okoz neki problémát versenyezni Gatlinnel, ha a rivális betartja a szabályokat. Gatlint korábban kétszer is eltiltották, másodjára nyolc évet kapott, amit csak azért enyhítettek végül négyéves büntetésre, mert együttműködött a szervezett doppingolás elleni nyomozásban.