Thaiföld;Bangkok;robbantások;Takszin Sinavatra;terrorakciók;

Prajut Csan-ocsa tábornok, Thaiföld vezetője
FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PAULA BRONSTEIN

- Megint bomba robbant Bangkokban

Nem szűnik a terrorhullám Thaiföldön. Egy nappal azután, hogy egy bomba 22 ember életét oltotta ki, s legalább 120 személy sebesített meg, tegnap ismét pokolgép robbant a fővárosban, Bangkokban, az egyik metróállomás közelében. Ezúttal kisebb hatóerejű robbanószerkezet lépett működésbe, senki sem sérült meg. A rendőrség nem tudta megmondani, volt-e összefüggés a hétfői és a keddi akció között.

A bangkoki rendőrség fontos nyomot talált a hétfői merénylet kapcsán. Az országot irányító Prajut Csan-ocsa tábornok azt közölte, hogy a térfigyelő kamerák felvételein felbukkant a feltételezett tettes. Hírek szerint egy az ország északkeleti részén aktív kormányellenes csoport tagja. Ez az úgynevezett „vörösingesek” fellegvára, azon erőké, akik a 2006-ban a hadsereg által megbuktatott kormányfőt, Takszin Sinavatrát támogatják. A „vörösingesek” azonban visszautasítanak bármiféle párhuzamot. Egyelőre nem tudni, hogy a felvételeken szereplő férfi thaiföldi állampolgár, vagy külföldi-e. A tábornok azt is közölte, hogy ez volt a legsúlyosabb támadás az ország történetében.

Helyi idő szerint hétfő este történt nagy robbanás a bangkoki Erawan szentélynél. A negyed rendkívül forgalmas, számos bevásárlóközpont, szálloda található a közelben. Pravut Tavornsziri rendőrségi szóvivő szerint az volt a cél, hogy minél több embert gyilkoljanak meg. Az esti órákban ugyanis különösen sokan látogatnak el a szentélyhez.

Philip Hammond brit külügyminiszter tegnap azt közölte, hogy egy brit állampolgár is volt a halottak között. David Cameron brit kormányfő a Twitteren fejezte ki együttérzését az áldozat hozzátartozóival. A merénylethez három kilogramm robbanóanyagot használtak fel. A védelmi minisztérium szerint külföldieket céloztak a terrorakcióval. A merénylet színhelye kedden is el volt vágva a külvilágtól, a környéken legalább száz iskolát zártak be.

Szakértők már hétfőn úgy vélték, hogy a merénylettel a thaiföldi turizmust célozták, hiszen több külföldi – elsősorban kínaiak – haltak és sérültek meg. A merényletnek igen súlyos gazdasági következményei lehetnek. A thaiföldi nemzeti valuta, a baht kedden hatéves mélypontra süllyedt a dollárral szemben. Kedden 0,8 százalékot esett a valuta értéke, utoljára 2009 áprilisában volt ennyire alacsony. A tőzsdén is jelentősen érezteti hatását a terrorakció, ennek mutatója 2,8 százalékkal esett. A turizmusból élő vállalatok mutatói 6-10 százalékkal estek. A turizmus adja a GDP 8,5 százalékát.

Szerbia tiltakozó jegyzéket nyújtott be Horvátországnál amiatt, hogy a vukovari polgármesteri hivatal megváltoztatta a város statútumát, s úgy döntött, hogy leveszi a kétnyelvű táblákat, és a jövőben csak a latin betűs táblák kitételét teszi lehetővé a városban, a hivatalokban, az intézményeken, a közterületeken. A hivatal azonban ezzel alkotmánysértést követ el.