A népszerű köztéri ARC plakátkiállítás tizenöt éve Budapest életének szerves része. Az évenkénti rendezvény alapítója, Geszti Péter július végén a Magyar Narancsnak nyilatkozott arról, hogy lehetséges, hogy idén elmarad a plakátkiállítás, miután több támogató is elpártolt tőlük, s nekik nem sikerült megbirkózniuk az internetes adománygyűjtéssel. Geszti Péter szerint a hozzájuk eljuttatott anyagi támogatások csökkenésének elsődleges okát a 2008-as világgazdasági válságban kell keresni. Köztudott, hogy a gazdasági krízis óta a vállalatok drasztikusan leállították szponzorációs tevékenységeiket, szinte kizárólag eladási célokat ösztönző kiadásokat engednek meg maguknak.
- Emellett 2010 óta több vállalat is egyértelműen politikai okokra hivatkozva állt el az ARC támogatásától. Noha személyes beszélgetésekben mindig elhangzik, hogy szeretik az ARC-ot, és marketing szempontból értékes felületnek tartják, mégsem merik használni. A legtöbben retorzióktól tartanak, mondván, hogy az ARC kiállításon túl sok és túl kritikus politikai témájú művet állítunk ki. Véleményünk szerint ez részben eltúlzott félelem, részben pedig aggasztóan bezárja a szabad gondolkodás és véleményalkotás tereit - jelentette ki Geszti Péter a Népszavának. Tíz évvel ezelőtt még nem voltak ilyen éles politikai plakátok a kiállításon, azonban a szervezők szerint, a jelenlegi helyzet megkívánja az aktív politikai jelenlétet.
A sajtó szabadságáról szóló plakát aktualitását 2015-ben sem vesztette el, sőt…
Bakos Gábor, az ARC ügyvezető igazgatója tájékoztatott arról, hogy a rendezvény összértékét tekintve csaknem 50 millió forintot emészt fel a plakátkiállítás megrendezése. Az év elején, a pályázat kiírásakor a költségvetés készpénz fedezetéből mintegy 6,5 millió forint hiányzott, ami mostanra körülbelül három millió forintra csökkent. A hiányzó összeg pótlására a szervezők kénytelenek a zsebükbe nyúlni, s mint mondják, a kiállítás ideje alatt is kampányolni fognak, támogatókat keresnek.
György Péter esztéta lapunkon keresztül fejezte ki szolidaritását a nehéz anyagi körülmények miatt. - Elég erős fenntartásaim voltak ezzel a kiállítással kapcsolatban, s boldog lennék, ha lehetnének még fenntartásaim továbbra is. Egyszerűen azért, mert úgy gondolom, az elmúlt években sokkal kevesebb munkát öltek bele, mint a korábbi években. Minden évben türelmesen megnéztem a tárlatot, s nem láttam semmi érdemleges változást, miközben tökéletesen megváltozott körülöttünk a világ, a város és ezek szimbolikus reprezentációs viszonya is - nyilatkozta György Péter. Az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének igazgatója hozzátette, hogy reméli, nem kötelező évi ismétlődéssé, hanem valóban olyan kreatív eseménnyé válik a rendezvény, mint amilyen egykor volt.
Korábban felmerült, hogy - éppen a drámai finanszírozási helyzet miatt - az ARC fizetőssé válhat az idei évtől, azonban Geszti határozottan leszögezte, hogy ez téves információ: a kulturális-közéleti rendezvény ezentúl is ingyenesen látogatható marad. A plakátkiállítás, amely ezúttal is a szokás fővárosi helyszínen, az Ötvenhatosok terén kerül megrendezésre szeptember 11. és 27. között, a Magyar álom címet viseli. Ez utalás többek között az Európát egyre jobban veszélyeztető menekülthullámra is.
Geszti Péter a kormány hivatalos plakátjai és az utcai művészet eszközeivel gyakran élő viccpárt, a Kétfarkú Kutya Párt és a Vastagbőr blog által készíttetett ellenplakátok kapcsán úgy vélekedik, a konfliktus korábban is megvolt, most csupán más felületen zajlik az odamondogatás. Korábban például a digitális tereken, ellenzéki internetes portálokon, közösségi oldalakon tűntek fel kormánykritikus, ironikus képek, megnyilatkozások, most azonban eszkalálódott a szembenállás, amelynek Geszti szerint többek között a kormány menekültügyi politikája állhat a hátterében.
- A menekültek témája tökéletesen megfelel arra, hogy valamennyit összerántson a kormánypárt szétszéledt szavazótáborából, most az idegengyűlölet az újabb közös nevező. Ráadásul önmagát gerjeszti újra és újra, akár azáltal is, hogy az említett plakátok a kormány üzeneteire reagálnak, ahelyett hogy újabb témákat nyitnának. Ez a kormánynak biztosan megtérül, ellentétben az idézőjeles ellenzékkel. Nem a parlamenti ellenzéké az igazi érdem, hanem a civil szervezeteké, akik bekapcsolódtak a konfliktusba - véli Geszti Péter. Az énekes-reklámszakember szerint kérdéses, hogy meddig lesznek érdekesek a plakátos akciók. Mindenesetre, az ARC plakátkiállítás talán idén tud újat mondani, akár ebben a témában is.