Az idén elhunyt Abdullah király több reformot vezetett be. Az iszlám szigorú ága, a vahabizmus megmaradt ugyan, de ennek keretein belül viszonylagos szociális és gazdasági nyitást engedélyeztek, bizonyos könnyítéseket vezettek be a nők számára. Korlátozott választójogot kaptak, s a regionális választásokon a férfiakkal együtt adhatják le voksukat. A vahabizmus államvallás Szaúd-Arábiában, az irányzat a társadalom szinte minden szegmenség áthatja. Az oktatásban például a tananyag egyharmada a vallásról szól.
Már az is nagy visszhangot keltett, hogy az uralkodó nőket is behívott 150 fős tanácsadói stábjába. 2014-ben az egyetemen a diplomát szerzettek 49,6 százaléka volt nő, ez korábban elképzelhetetlen lett volna az országban. Persze azért komoly áttörésről továbbra sem lehet beszélni a nők jogai kapcsán. A vahabizmus rendkívül szigorúan értelmezi a nők jogait. A járművezetés tilalmát például arra hivatkozva vezették be, hogy ezzel „megóvják a társadalmat a bűntől”.
Ma már Szaúd-Arábia az egyedüli állam a világban, ahol a nők nem ülhetnek a volán mögé. A nők jogait illetően Rijád jelentősen elmarad a térség más országaitól. A foglalkoztatottaknak mindössze 16,4 százaléka nő, a hivatalos statisztikák szerint 60,3 százalékuk munkanélküli. Az ENSZ adatai szerint az országban 27 milliárd ember él, egyharmaduk külföldi vendégmunkás. A legtöbben közülük az építőiparban, benzinkutaknál, valamint a szolgáltatásban dolgozik. Az idősebb szaúdiakat elsősorban az állami szektorban foglalkoztatják, s legfőképpen ők részesülnek a tetemes olajbevételekből.