Nem teheti nemzeti minimummá a gyűlöletet Kocsis Máté. Az elmúlt öt évben Orbán Viktorék társadalmi csoportok egymás elleni kijátszásával építették a hatalmukat, most a menekültek, ezen keresztül pedig a politikai ellenfelek ellen hangolják az embereket. Kunhalmi Ágnes állítja, a baloldallal ki lehet alakítani közös nemzeti minimumot, de a félelem-, és gyűlöletkeltésben nem lesznek a Fidesz partnerei. Az MSZP fővárosi elnöke ezt a Fidesz kommunikációs igazgatójának, Józsefváros kormánypárti polgármesterének üzente, aki a Napi Gazdaságban arról beszélt, "...az illegális bevándorlással szembeni fellépés, a sok millió, Európába érkező afrikai és ázsiai migránssal kapcsolatos probléma megoldása, az ország és a jövő generációk biztonságának közös nemzeti minimumnak kellene lennie. A hazai baloldallal egyszerűen nem lehet ilyet kialakítani."
Kunhalmi arra figyelmeztet, éppen Kocsis az, aki rossz pályára tette a menekültügyet Magyarországon. A Fidesznek ugyanis nem érdeke a kérdés rendezése. A kormánypárt számára az a fontos, hogy a népszerűségcsökkenést megállítsa, ennek érdekében fenntartsa a félelmet, a bizonytalanságot, hogy azután elhitethesse, a magyar kormány az, amelyik megvédi az állampolgárokat. Orbánék nem akarnak európai megoldást, ezért nem vesznek részt a közös uniós projektekben. Ehelyett menekültellenes kampányt folytatnak és kerítést építenek. Ebben az ügyben nem létezik önálló nemzetállami megoldás, az Orbán kínálta út zsákutca. Aki falat épít, külön utas politikát folytat, egyedül marad. Budapest fideszes vezetése nem utasította el a szocialisták kérését. Gyűlölködés helyett tranzitzónákat létesítettek, tisztasági csomagokat osztanak, erre korábban Kunhalmi kérte Tarlós István főpolgármestert. Budapesten megtalálták a nemzeti minimumot - mondta az MSZP fővárosi elnöke.
Magyarország az EU-ban egyedüliként nem vesz részt a migrációt csökkenteni szándékozó európai programokban, a Triton- és a Poszeidon műveletben - írta a Frontexre hivatkozva a Magyar Nemzet. Különösen az utóbbi érthetetlen, a Poszeidon művelet ugyanis a mediterrán-térség keleti részére fókuszál, az ottani embercsempész-útvonal jelentős részben Magyarországon át vezet Nyugat-Európa felé. A napilap szerint ezzel Magyarország az egyetlen tagállam, amely távol marad az akcióktól. "Megértjük, hogy Magyarországra most nagy migrációs nyomás nehezedik, ennek mértékét azonban nem lehet összehasonlítani azzal, ami Görögországban vagy az olasz partoknál történik" - írta az Európai Bizottság, hozzátéve, hogy szerintük a kerítés nem jó ötlet, az együttműködés és az információk megosztása viszont az lenne. Magyarország erőn felül teljesít és a legtöbbet teszi az uniós országok közül a schengeni határok védelmében - reagált erre hétfőn Kontrát Károly. A Belügyminisztérium államtitkára szerint az az ideiglenes biztonsági határzár és az új menekültügyi jogszabályok nemcsak Magyarország érdekét szolgálják, hanem a schengeni határét is.
"Orbán Viktor lebukott", a miniszterelnöknek és a Fidesznek esze ágában sincs megoldani a menekülthelyzetet, mert "amíg van ki ellen uszítani", addig nem kell az oktatásról, az egészségügyről, vagy a korrupcióról beszélni. Gréczy Zsolt DK szóvivő szerint Európa számára most kiderült, hogy a menekültek ellen hónapok óta "gyűlöletkampányt" folytató magyar miniszterelnök nem érdekelt a migráció csökkentésében, nem érdekli az európai határok védelme. Az Együtt arra szólította fel a kabinetet, hagyjon fel "kudarcra ítélt, szűklátókörű menekültpolitikájával", és haladéktalanul kapcsolódjon be az uniós menekültpolitika egyeztetésébe, mert szerintük enélkül ismételten elszigetelődik az Unión belül.
A hétvégén egyébként elkészült a gyorstelepítésű drótakadály a magyar-szerb határ Csongrád megyei szakaszán, Ásotthalomtól Kübekházáig. Az is eldőlt, hogy a vizes szakaszokon, így a Röszke melletti Paphalmi főcsatornánál, illetve a Tiszasziget alatti, Gyálaréti főcsatornánál is létesítenek drótakadályt, aminek augusztus 31-ig szintén el kell készülnie.
Az Európai Bizottság elvből nem támogatja a határ menti kerítésépítést, ám az, hogy a tagállamok konkrétan milyen módon kívánják biztosítani a határt, nemzeti illetékességbe tartozik. A bizottság nem ad pénzügyi támogatást az ilyen határ menti kerítésépítéshez. Ezt hétfőn kérdésre válaszolva mondta Brüsszelben Christian Wigand, a bizottság egyik szóvivője. Wigand szintén kérdésre válaszolva beszélt arról, hogy a franciaországi Calais-nál emelt kerítés nem hasonlítható a magyarországihoz, mivel azt a kikötő és a migránsok védelmében emelték.
Közös európai politikára van szükség a menekültválság kezeléséhez. Ezt Angela Merkel jelentette ki a ZDF közszolgálati televízióban vasárnap este. A német kancellár szerint ez lesz "a következő nagy európai projekt, amelyben megmutatjuk, hogy tudunk-e közösen cselekedni".