A tárcavezető az oktatással kapcsolatos kérdésekről beszélve kiemelte: megerősített, egyértelmű feladatkörrel rendelkező háttérintézményi rendszerre van szükség, ennek pedig kulcsszereplője az Oktatási Hivatal (OH). Ezért Maruzsa Zoltán felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár a következő egy évben miniszteri biztosként és az OH megbízott vezetőjeként irányítja a háttérintézmények fejlesztését - közölte Balog Zoltán. Hozzátette: addig nem is töltik be a helyettes államtitkár posztját.
A miniszter az elmúlt évek eredményei között beszélt arról, hogy bevezették a pedagógus-életpályamodellt, és ennek részeként szeptembertől újabb 3,4 százalékos alapilletmény-emelést kapnak a pedagógusok. A felsőoktatással kapcsolatban a kancellári rendszer bevezetését idézte fel, valamint kiemelte a Klebelsberg-ösztöndíjprogram jelentőségét.
Czunyiné Bertalan Judit köznevelésért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) folyamatosan egyenlíti ki tartozásait, a tankönyvek kiszállítása pedig az ütemtervnek megfelelően halad.
Balog Zoltán ezzel kapcsolatban közölte: nincs olyan pedagógus, aki ne kapta volna meg a fizetését, és törekednek a Klik tartozásainak teljes rendezésére.
Czunyiné Bertalan Judit az ingyenes tankönyvprogrammal kapcsolatban kifejtette: ebben a tanévben három alsó tagozatos évfolyamon teljesen ingyen kapják a gyermekek a tankönyveket, de nem csökken a támogatás lehetősége sem, így rászorultsági alapon vagy nagycsaládos kedvezménnyel a tankönyvek támogatottságának vagy ingyenességének a lehetősége ugyanúgy adott. A pedagógusok életpályamodelljét illetően az államtitkár felidézte: több lépcsőben történt jelentős, érdemi béremelés, így átlagosan 30 százalékkal nőhetett a pedagógusok fizetése.Mint mondta, kedvező tapasztalatokat hozott a pedagógusok minősítési rendszere, és 2016 elejétől várhatóan 1688-an lépnek a Pedagógus I. kategóriába, 10550-en a Pedagógus II. fokozatba, és 3000-en a Mesterpedagógus kategóriába.
Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár emlékeztetett: mintegy 72 ezer diákot vettek fel a felsőoktatásba, közülük 55 800-an jutottak be állami ösztöndíjjal támogatott helyre. Az államtitkár a terület fontos kérdései között említette a duális képzést, a PPP-konstrukciók felülvizsgálatát, a Nemzeti Kiválóság Program folytatását, valamint a bérstruktúra átalakítását.
Maruzsa Zoltán közölte: a háttérintézményeket illetően komoly átszervezés várható, szükséges a teljes szerkezet átgondolása. Feladata miniszteri biztosként ezen átgondolási folyamat irányítása lesz. Egy év alatt biztosan minden szükséges átalakítást végrehajtanak - mondta.
Balog Zoltán arra is kitért, hogy a mindennapos énekórák bevezetésének híre azt a látszatot kelti, mintha több terhet akarnának tenni a gyermekekre, holott csak mindennapos éneklésről beszéltek, arról, hogy jó lenne, ha az énektanítás kultúrája, gyakorlata megerősödne a köznevelésben. Olyan rendszer erősítéséről van szó, amely jelen van köznevelésben, hiszen az óvodában van mindennapos éneklés - mutatott rá.
A miniszter végül bejelentette: az országos tanévnyitó ünnepség augusztus 30-án Hejőkeresztúron lesz.