A június elején megrendezett voksolást követően az AKP elvesztette az abszolút többséget a parlamentben, s a koalíciós egyeztetések során sosem tűnt igazán elkötelezettnek egy koalíciós kabinet felállítása ügyében. Ahmet Davutoglunak az alkotmány szerint augusztus 23-ig kellene kormányzó többséget felmutatnia, erre azonban minimális az esély. A Hürriyet értesülései szerint a párt szeptemberben rendez kongresszust, ezután, már októberben idő előtti voksolást rendezhetnek. A kormányfő arra intette a pártokat, hogy a döntést ne hagyják az államfőre.
A kormányfő folyamatosan arra törekszik, hogy bizonyos keretek között függetlenítse magát Erdogantól. Ezért a szeptemberi kongresszuson az AKP végrehajtó testülete, a végrehajtó bizottságreformját akarja elérni – írja a Hürriyet. A CHP úgy értékelt, hogy a koalíciós tárgyalások megszakadásával történelmi esélyt szalasztott el Törökország.
A török ellenzék felháborodással fogadta Erdogan augusztus 14-én szülővárosában, Rizében elhangzott beszédét, amelyben de facto azt közölte, hogy hazájában elnöki köztársaságot kell bevezetni, s meg kell változtatni az alkotmányt. Kemal Kilicdaroglu, a CHP elnöke szerint az államfő kijelentése államcsínnyel egyenértékű. Törökország parlamentáris demokrácia, az elnöki köztársaságot csak alkotmánymódosítással lehetne bevezetni, ehhez azonban kétharmados többségre lenne szükség.