Az útra kelők egy része valamilyen úton-módon megkapta az információt, hogy a szaloniki buszpályaudvarról indulnak ezek a buszok, nem kell nekik gyalogolni a határig. Az odaérkezőket húszas-harmincas csoportokat engedik át Görögországból a zöldhatáron. Ezt követően Szerbiába is állami alkalmazottak közreműködésével jutnak el, ahol már várják őket a szerb hatóságok és autóbuszokkal a presevói befogadóállomásra szállítják az érkezőket. Oda be lehet csekkolni, felvenni azt a 72 órás tartózkodásra jogosító papírt, amivel ingyen lehet továbbutazni északra. Kakuk szerint nem csak szegény emberek kelnek útra Szíriából, Afganisztánból, hanem iskolázottak, sőt gazdagok is, akik mind a háború, a terror elől menekülnek.
Naponta több mint ezer Szíriából és más közel-keleti országból érkező illegális bevándorló választja a macedón Gyevgyelijából Szerbiába tartó vonatok egyikét, hogy a nyugat-balkáni országon keresztül az Európai Unió országaiba jusson. Erről az MTI tudósítója a szerb sajtóra hivatkozva számolt be tegnap. Kiderült, hogy a görögországi Szalonikiből is sokan utaznak a szerb fővárosba. A vonatok zsúfolásig telnek, aki nem fér fel, az a következő járatra várva a vasútállomás területén táborozik le. A bevándorlók Görögországból illegálisan lépnek át Macedóniába, ahol a hatóságoktól 72 órát kapnak arra, hogy elhagyják az országot. Ők ezt az időt arra használják, hogy Szerbiába jussanak, ahol ha elfogják őket, szintén 72 órát kapnak arra, hogy visszatérjenek hazájukba. Az illegális bevándorlók ilyenkor azonban nem visszafelé, hanem a szerb-magyar határ, majd Nyugat-Európa felé indulnak.
Magyarország viszont nem akarja, hogy a "migránsok" ide jöjjenek. Ezért épül a kettős kerítésrendszer a déli határon, ezért indít kampányt a migrációs tranzitországokban a kormány. A kabinet világossá akarja tenni, nem érdemes elindulni Magyarország felé, mert megváltoztak a jogszabályok és épül a határzár. Lázár János szerint így megtörheti a szervezett, Magyarországról Nyugatra vezető embercsempész-útvonalat. A kormányszóvivő tegnap az M1 csatornán azt bizonygatta, az uniónak és Magyarországnak is elemi érdeke, hogy a kormány üzenete a már úton lévőkhöz eljusson. Kovács Zoltán megismételte, hogy a menekültek legtöbbjéről kiderül, hogy gazdasági bevándorló, így nem is kaphatna menekültstátuszt.
Az más kérdés, hogy a magyar kormány minden migránst gazdasági bevándorlónak minősít, mert ők Görögországon, Macedónián, Szerbián át jutnak Magyarországra, amiket a fideszes parlamenti többség biztonságos harmadik országgá nyilvánított. Olyan területekké, ahol a menekültek biztonságban vannak, így nem kell tovább gyalogolniuk. Csakhogy ezen országok legtöbbjét rajtunk kívül senki nem tartja biztonságos harmadik országnak. A kormányszóvivő azt is mondta, hogy az uniónak nincs áttekinthető rendszere a folyamat ellenőrzésére, mindenki "kényére, kedvére" érkezhet az EU-ba, viszont ez a "modernkori népvándorlás" beláthatatlan következményekkel jár.
Tegnap délelőtt egyébként a Nyugati pályaudvarnál is megnyitott tranzitzóna, amelyet a menekültek vehetnek igénybe. Az első tranzitzónát szombaton a Keleti pályaudvar előtti aluljáróban, a másodikat pedig szerdán a Déli pályaudvarnál alakította ki a főváros.