Amennyiben ez igaz, az év elején csődbe ment zálogcég és annak egyszemélyes tulajdonosa, Bíró Péter által okozott veszteség meghaladja a 20 milliárd forintot. Éjszaka a zálogtárgyakat csereberéli, és van, amikor aranyat is önt! - így viccelődtek Bíró Péteren ismerősei egykor. A tréfa azonban úgy látszik komolyra fordult: a Kézizálog Zrt. veszteségét ugyanis nem fedezik a zálogba vett tárgyak, a tulajdonos által fedezetül adott aranytömbökről pedig kiderült: vélhetően hamisak - tudta meg napi.hu.
Az utóbbi tétel még nem szerepelt az év elején becsődölt cég veszteséglistáján, pedig magánszemélyek és bankok adtak sok száz milliós kölcsönöket - valódi vagy hamis aranyfedezet mellett - a cég egyszemélyes tulajdonosának, Bírónak. A hitelezők vesztesége a hírek szerint meghaladhatja a 20 milliárd forintot. Az egyik vidéki pénzintézet 600 millió forint kölcsönét sirathatja, egy ismert budapesti nagytőkés 300 milliót vesztett, egy másik milliárdos pedig kétmilliárd forintnak mondhat búcsút, mert a visszafizetés biztosítékául adott aranyrudakról és tömbökről kiderült: trombitarézből készültek és még az aranyborítást is "lespórolták" róluk.
Az ügy érdekessége, hogy roppant egyszerű módszerrel kideríthető lett volna, hamis-e az aranyrúd - vallják szinte egyöntetűen a hazai aranykereskedők. A réz fajsúlya ugyanis sokkal kisebb, mint az aranyé, a belőle készült "aranyrúd" tehát nagyobb, mintha valódi aranyból lenne. Az eddigi hamisítók - ellentétben a most kirobbant botrány vélhető "főszereplőjével", a Kézizálog Zrt. "f.a."-Lombard Kft. "f.a." cégduó tulajdonosával, Bíró Péterrel - legalább arannyal vonták be a rezet, hogy az aranynak látsszon. A pápai fociklub tulajdonosaként is ismert egykori becsüs azonban erre már nem vette a fáradságot. Mivel az ominózus magyar esetnél aranyról szó sem volt, nem aranyhamisításról hanem egyszerű csalásról van szó - összegezte véleményét Juhász Gergely, az aranykereskedelemmel foglalkozó Conclude Zrt. vezetője.
A beolvasztott aranyból készült rúd egyáltalán nem hasonlít a filmekben is látott rudakhoz: felülete rücskös, és hiányoznak róla a jól ismert fémjelek és szimbólumok is. ,,Egy befektetési aranytömbön szerepelnie kell az aranyfinomító pecsétjének, az egyedi sorszámnak, az arany finomságának és a tömb tömegének. Ma olyan technikai eszközök állnak rendelkezésre, amivel 2-3 másodperc alatt megmutatható egy anyag összetétele. Ha az ötvözet, akkor annak a színaranytartalma is” – fejtette ki egy ötvös-ékszerész a HírTV-nek. Hozzátette: „Kizártnak tartom, hogy szakmailag hozzáértő emberek átvennének olyan tömbösített tárgyat, ami réz, aranyként".
Egyelőre nem tudni, hogy ki hitelesítette a Lombard Kézizálog Zrt. által kibocsátott hamis aranytömböket. Elképzelhető, hogy a cég nem magyar jelzésű tömböket forgalmazott, de az is, hogy magát a jelzést is meghamisította.
A csalásra csak mostanában, hónapokkal a cég bedőlése után derült fény, és az érintettek - akik a csalás tényét megerősítették, de nevük mellőzését kérték - megtették a feljelentést Bíró ellen. A Nemzeti Nyomozó Iroda még április 7-én rendelt el nyomozást csalás gyanúja miatt egy gyanúsított ellen a hamisított aranytömbök ügyében – közölte az ORFK a hvg.hu kérdésére. Az eljárás során házkutatásokra, lefoglalásokra és tanúkihallgatásokra is sor került, további információt egyelőre nem adnak.