Arkansas több mint 24 ezer dollárt költött a három komponensből álló, halálos koktélra, amely midazolamot is tartalmaz. Ezt a nyugtatót tették felelőssé három másik államban, Arizonában, Ohióban és Oklahomában a kivégzések során tapasztalt „rendellenességekért”, amelyek miatt átmenetileg leállították a halálos ítéletek végrehajtását. Az elítéltek, miután megkapták a kivégző injekciót, levegő után kapkodtak, fájdalmas hangokat adtak ki.
Az aránytalanul nagy szenvedés okozása azonban alkotmányossági aggályokat vet fel, s a 8. alkotmány-kiegészítésbe ütközhet. Az amerikai legfelsőbb bíróság ezért júliusban állást foglalt az ügyben: a taláros testület 5:4-es szavazataránnyal engedélyezte a midazolam használatát kivégzéseknél, két bíró ugyanakkor különvéleményében kifejtette, hogy nem a gyógyszer használata, hanem „nagy valószínűséggel” maga a kivégzés intézménye minősíthető alkotmánysértőnek.
Arkansas államban az ügyészség cáfolta, hogy már elkészítették volna a kivégzési menetrendet. Utoljára 2005-ben hajtottak végre kivégzést az államban, akkor egy 1993-ban, egy 18 éves lány meggyilkolásáért elítélt férfit végeztek ki. Arkansas államban jelenleg 34-en ülnek a siralomházban, kivégzésükre várva, közülük nyolcan már minden fellebbezési lehetőségüket kimerítették.