A tűzijáték gerincét adó bombákat, a látványos, nagyon magasra fellőtt effekteket a Gellért-hegyről indítják majd, a telepeket és római gyertyákat pedig a katonai pontonokról, a Dunáról. A legjobb látvány a Lánchíd, az Erzsébet és Szabadság híd vonalában lesz majd. A nem helyszínhez kötődő előkészületekkel már csaknem végeztek, a helyszíni telepítést szombaton kezdik a Gellért-hegyen, vasárnaptól, a pontonokon, jövő kedden a Szabadság hídon, szerdán pedig a Lánchídon telepítik az eszközöket.
Speciális tervekkel és mentési egységekkel készülnek az augusztus 20-ai állami ünnep központi programjainak biztonságos lebonyolításáért felelős szervek {Honvédelmi Minisztérium (HM), az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF), az Országos Mentőszolgálat és az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK)}. Az ünnepi programok biztonságos lebonyolításáért felelős Operatív Törzs - melyben többek között az OKF, az ORFK, a mentőszolgálat és a meteorológiai szolgálat is képviselteti magát - augusztus 20-án reggel 7 órakor kezdi, majd az este 9 órakor kezdődő tűzijáték utáni mentesítési munkálatok befejeztével zárja munkáját. Az Operatív Törzs fél óránként elemzi az időjárási helyzetet, jelentéseket. A nap folyamán az Operatív Törzs vezetője, Kun Szabó István bármikor dönthet az egyes programok kezdési időpontjainak módosításáról.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Az OKF biztosítási terve szerint összesen száz ember, 19 gépjárművel, a Dunán 3 mentőhajóval és egy tűzoltóhajóval gondoskodik a központi programsorozat biztonságáról.
Az Országos Mentőszolgálat részletes mentési tervben rögzítette, hogy aznap melyik időszakban, hol és milyen egységek látják el a fővárosi programok egészségügyi biztosítását. E szerint 34 plusz mentőegységet állítanak szolgálatba: 26 kint lesz a különböző helyszíneken, 8 mentőegység pedig a közeli mentőállomásokon lesz tartalékban. A mentőszolgálat tömeges baleseti egységekkel is készül. A felszereléshez tartozik egy percek alatt bárhol felállítható tömeges baleseti sátor, amely szükség esetén ellátóhelyként működhet. Augusztus 20-án a mentőszolgálatnál egy külön mentési-irányítási központ is működik majd.
A rendőrség honlapján folyamatosan tájékoztat majd az esetleges forgalomkorlátozásokról, lezárásokról.
Állami rendezvények a fővárosban
8.30-9.30 Magyarország lobogójának felvonása a Kossuth téren, ünnepi beszédet mond Áder János köztársasági elnök
10.00-18.00 Parlamenti nyílt nap (Ingyenesen lesz látogatható az Országház)
10.00-20.00 Magyar Ízek Utcája a Lánchíd utcától az Ybl Miklós térig
10.00-20.00 Mesterségek Ünnepe a Budai Várban
10.00-21.00 Családi Programok és koncertek a Várkert Bazárnál
14.30 Aratómenet a Szent György tértől és kenyéráldás a Szent István szobornál
17.00 Ünnepi szentmise és Szent Jobb körmenet a Bazilikánál
21.00-21.30 Ünnepi tűzijáték
Tragédia 2006-ban
A minden lehetőségre való felkészülés nagyon is indokolt. Emlékezetes 2006. augusztus 20-án négy ember halálát okozta Budapesten az ünnepi tűzijáték alatt kitört vihar. Az orkán erejű szél óránként nyolcvan-száz kilométeres széllökésekkel zúdult a fővárosra, a rakpartokon és a környező utcákban összezsúfolódott másfél milliós tömegben pedig pánik tört ki.
Ettől – a rakpartra dőlt – fától szenvedett két ember halálos sérülést. A fa ápolt és kezelt volt, mégis elkerülhetetlen volt, hogy idővel kidől a helyéről – nyilatkozta akkor lapunknak Móczár Béla kertészmérnök, igazságügyi szakértő, aki a helyszínen vizsgálta meg a fatörzset. Fotó: Szalmás Péter
Az Országos Meteorológiai Szolgálat piros jelzésű üzenetet küldött a katasztrófavédelemnek, az e-mailt azonban nem olvasták el időben. A vizsgálatot követően az OMSZ és az OKF két ügyeletesét, valamint a Miniszterelnöki Hivatal szerződéskötő osztályvezetőjét nevezték felelősnek. Politikai felelősségre vonás nem történt az ügyben.