Egy ingatlanfejlesztő olyan, mint egy autógyár, fejlesztenek majd eladnak, a nagy pénzügyi befektetők pedig megveszik ezeket. Néha egy-egy épületet megtartanak, ilyen például a West End City Center bevásárlóközpont, ami a világban is egyedi a rozsdaövezeti (barnaövezeti) besorolása miatt. Ezekkel a szavakkal vezette be tegnap Demján Sándor nagyvállalkozó azt a sajtótájékoztatót, amelyen bejelentette, hogy eladták a TPG-nek a TriGranit ingatlanfejlesztő egy jelentős részét. (A rozsdaövezetre való utalás arra vonatkozott, hogy a Westend City a Nyugati pályaudvar elhanyagolt vasúti területén épült fel.) Az egy éves kemény tárgyalás utáni megegyezésről szóló hír jelentőségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy a sajtótájékoztató nyomán a világ legjelentősebb hírügynökségei azonnal beszámoltak róla, és a gazdasági portálok is vezető anyagként közölték.
Demján Sándor azzal indokolta az üzletet, hogy itthon már nem képes fejleszteni FOTÓ: MTI/ILLYÉS TIBOR
A portfólió mostani eladását követően a vállalatcsoport Granit Development és Granit Management néven folytatja tovább működését. Az ügylet lezárása októberben várható.
A TPG tulajdonába kerülő létesítmények üzemeltetése mellett újabb fejlesztéseket is terveznek Magyarországon és a régióban is - mondta Demján Sándor. A tranzakció jelentős mértékű, hiszen magába foglalja a TriGranit teljes lengyel és szlovák portfolióját, valamint a magyarországi projektek egy részét, illetve a TriGranit platformot - közölte Szabó Zsolt, a TriGranit befektetési vezérigazgatója. A tranzakcióban ugyanakkor nem érintett a WestEnd City Center, a Pólus irodaház, és a Papp László Sportaréna, valamint a romániai, illetve horvát portfólió - tette hozzá a befektetési igazgató. Demján Sándortól azt is megtudtuk, hogy a Westend iránt továbbra is nagy az érdeklődés, de még nem döntötték el, hogy eladják-e.
Az ingatlan portfolió tényleges nagyságát ugyanakkor nehéz felbecsülni. Ennek prózai oka van. A hazai projektfejlesztési lehetőségek ugyanis korlátozottak. (Demján Sándor ezúttal is felrótta a kormányzatnak, hogy a plázastop miatt gyakorlatilag leálltak a nagyobb, kereskedelmi ingatlanfejlesztések). Éppen ezért egy, a TriGranithoz mérhető nagyságrendű társaság munkáinak jelentős részét külföldön végzi. A gyakorlat az, hogy egy-egy nagyobb projektre külön céltársaságot alapítanak. Mivel ezek többnyire nem Magyarországon adóznak, ezért tevékenységük itthoni számbavétele nem könnyű.
Demján Sándortól megtudtuk azt is, hogy a jelenlegi tulajdonosszerkezettel nem tudták volna biztosítani a megfelelő növekedési potenciált, mivel a környező országok leköröztek bennünket, és "agyban" is előttünk járnak. Nagyobbak a fejlesztési lehetőségek, mint Magyarországon.
Az újságírók természetesen arra voltak kíváncsiak, hogy mekkora a vételár, de a jelenlegi tulajdonosok úgy döntöttek, hogy ezt üzleti titokként kezelik. A nagyságrendre azonban lehet abból következtetni, hogy az ügylet a 8 milliárd euró értékű kelet-közép európai régiós piacon jött létre, itt Magyarországnak mintegy 10 százalékos részesedése van, így a TriGranit eladása a magyar piac nagyságának megfelelő értékű lehet.
.
A szakma azonban nem elégedett meg ezekkel a számokkal, és nyomban megindult a találgatás az összegről. A szakértők úgy vélik, hogy közel járhat az igazsághoz, ha 170 milliárd forint (600 millió dollár) körüli értékre kalkulálják a vételárat, amely természetesen megoszlik a tulajdonosok között. Olyan találgatások is napvilágot láttak, hogy a legutóbbi Napi.hu TOP 100 lista kapcsán közölt 93 milliárd forintos érték, amellyel Demján Sándor a negyedik helyen állt, és a nagyvállalkozó mostani bevétele hozzávetőleg azonos lehet.
A Magyarországon bejegyzett TriGranit vállalkozások közül árbevétel alapján a TriGranit Management Ingatlankezelő és Hasznosító Zrt. a legnagyobb, ez 2014-ben 5,6 milliárd forint forgalom mellett 1,4 milliárdos üzemi szintű eredményt ért el. Tulajdonosa a Quintana Investments Ltd. - mint azt Demján Sándor a Népszavának elmondta - 3,1 milliárd forint (100 millió euró) osztalékot vett fel belőle 2014-ben, így mérleg szerinti eredménye - szakértői becslés szerint - nulla forint lett.
A másik TriGranit cég, a TriGranit Fejlesztési Zrt. ezzel szemben 2013-ban 1 milliárd forint feletti forgalmat ért el, tavaly már csak 1,8 milliót. Elsősorban Lengyelországban, főleg Krakkóban vállalkoznak. Lapunk Török Árpád vezérigazgatótól megtudta, hogy márciusban adták át itt az ötödik irodaházblokkot, a hatodikat az év végére akarják befejezni. A terveik szerint folytatják majd krakkói tevékenységüket, mivel a régión belül Lengyelországban kiemelkedően magasak a bérleti díjak és a finanszírozási lehetőségek is megfelelőek.
Mostanában a fővárosi irodaházpiacon olyan hírek terjednek, hogy ismét lehetőség nyílhat a fejlesztésekre, amire a válság óta nemigen volt példa. Ez is elősegíthette a mostani gigaüzlet létrejöttét. Éppen a napokban vásárolta meg a Wing Zrt., az amerikai Morgan Stanley Real Estate Investing és az osztrák bevásárlóközpont specialista CC Real a MOM Park, a Westend Bussiness Center és az EMKE irodaház együttes megvételét, a Világgazdaság értesülése szerint az ügylethez 126 millió eurós hitelkeretet vettek igénybe a vevők. Demján Sándor ezúttal sem mulasztotta el megemlíteni, hogy a Westend Bussiness Center nem azonos a Westend City Centerrel, nem a TriGranit, hanem más ingatlanbefektető tulajdonában volt.
A vevő TPG a világ egyik legnagyobb kockázati tőkebefektetője, kezelt vagyonának értéke jelenleg majdnem 60 milliárd dollár. 1992-ben alapították, egyik központja a texasi Fort Worth-ben, a másik San Franciscóban van.