Több rekordot is átadtak a múltnak a magyar úszók a kazanyi vizes világbajnokságon. A csúcsok tekintetében élen járt Cseh László és Hosszú Katinka. A 29 esztendős, immáron kétszeres világbajnok Cseh két csúcsot is beállított az orosz városban: ő lett az első az úszótörténelemben, aki hét világbajnokságon tudott érmet szerezni, egyszersmind ő lett az első férfiúszó, aki ugyanazon úszásnem (pillangó) – a gyorsúszást nem számítva - mindhárom távján érmet tudott szerezni. Ráadásul a három dobogós helynek köszönhetően (1 arany, 1 ezüst, 1 bronz) Cseh már 12 medálnál jár világbajnokságon, amivel az európaiak közül már csak Michael Gross (13) áll előtte, s a 2017-es budapesti világbajnokságon ezt a csúcsot is átadhatja a múltnak.
A másik nagy rekordhalmozó Hosszú Katinka volt Kazanyban. Az Iron Lady megismételte két évvel ezelőtti teljesítményét (2 arany, 1 bronz), ezzel ötszörös világbajnokként minden idők legeredményesebb magyar úszója lett. Az eddigi csúcstartó a négyszeres olimpiai- és világbajnok Darnyi Tamás volt. Emellett két másik rekordot is átadott a múltnak. 200 méter vegyesen világcsúccsal állhatott a dobogó legfelső fokára, míg 200 méter háton Egerszegi Krisztina majd’ 24 éve fennálló csúcsát döntötte meg.
Szivós Márton joggal volt csalódott
„Újabb álmom vált valóra” - kezdte értékelését Hosszú Katinka. Az egész világbajnokság úgy sikerült, ahogy szerettem volna. Megismételtem a barcelonai eredményemet, de az egészet felülmúltam a 200 vegyes világcsúcsának megdöntésével. Igen, az egy picit talán elvitte a koncentrációmat, így a vb közepén talán nem tudtam úgy úszni, ahogy szerettem volna, bár így is először voltam döntős kétszáz gyorson, és állítom, hogyha tízszer leússzuk azt a döntőt, akkor tíz különböző eredmény született volna.
A kétszáz háton még rutint kell gyűjtenem – a négyszáz vegyes pedig megint jól sikerült, bár egyelőre nem kerültem 4:30 perc alá, és 8 századra voltam az Európa-csúcsomtól is. Remélem, hamarosan meglesz a még jobb idő, és természetesen itt sem állok le a világcsúcs „üldözésével”. Pontosan érzem, hol kell javítani, hol lehet még jobbá tenni az úszásokat – de az biztos, hogy nagyon boldogan távozom Kazanyból”- fogalmazott az ötszörös világbajnok sportoló.
Még egy remek úszónktól várhattunk rekorddöntést, ám ez a csúcs most elmaradt. Gyurta Dánielnek nem sikerült négy egymást követő világbajnokságon (Róma (2009), Sanghaj (2011) és Barcelona (2013)) a dobogó legfelső fokára állnia. A 200 méter mell olimpiai bajnoka ezúttal harmadik helyen csapott a célba. Gyurta edzőjét, Széles Sándor hazaszállították a kazanyi kórházból, ám részleteket nem közölt a Magyar Úszó-szövetség űllapotáról.
A már említett úszókon kívül dobogóra állhatott Kapás Boglárka (1500 méter gyorson bronz), Olasz Anna (nyíltvízi úszók 25 kilométeres távján ezüst) és Verrasztó Dávid (400 méter vegyesen ezüst), így hazánk megduplázta a két évvel ezelőtti barcelonai sikert. Magyarország 10 (3 arany, 3 ezüst, 4 bronz) dobogós helyezéssel a nyolcadik helyen végzett az éremtáblázaton.
Nehéz helyzetben a vizilabda
Amilyen jól szerepeltek úszóink, olyan rosszul vízilabdásaink a kazanyi világbajnokságon. A címvédő Benedek-legények a 6. helyen zárták az oroszországi viadalt, miután a helyosztón 10-9-re kikaptak Montenegrótól. Az eredményről sokat elárul, hogy ez mindenidők második legrosszabb vb-szereplése volt, ennél csak 1986-ban, Madridban ért el gyengébb eredményt a magyar csapat, akkor a kilencedik helyen zárták a tornát. Ami aggodalomra adhat okot, hogy hazánknak még mindig nincs riói kvótája.
A brazíliai ötkarikás játékokon 12 csapat indulhat, eddig a rendező Brazília mellett a világliga-győztes és világbajnok Szerbia és a Pánamerikai Játékok legjobbja, Egyesült Államok, a vb-ezüst- és bronzérmes Horvátország és Görögország rendelkezik kvótával. A magyarok számára a következő kvalifikációs lehetőség a januári Eb lesz, ott az eddig indulási joggal nem rendelkező csapatok legjobbja szerez részételt az ötkarikás játékokra. Ha a belgrádi kontinenstornán nem jön össze a kvóta, áprilisban lesz még lehetőség javítani. A firenzei (vagy ha az olaszoknak addig meglesz a kvótájuk, máshol) kvalifikációs tornán három kvóta talál gazdára.
A női válogatottnak sincs egyszerű dolga. Keszthelyi Ritáék a kilencedik helyen zárták a világbajnokságot. A magyar hölgyek legutóbb 2011-ben szerepeltek ilyen rosszul. A kazanyi viadal után Merész András szövetségi kapitány felajánlotta lemondását. Kisteleki Dóráéknak még a férfiaknál is nehezebb dolguk lesz, ha ott akarnak lenni Rióban. Ugyanis jelentősen nehezíti a helyzetüket, hogy a brazilok viszik el az amerikai jogot, avagy az olimpiai címvédő és világbajnok Egyesült Államok is selejtezni kényszerül. A nyolc kvóta valamelyikét még két alkalommal kaparinthatják meg a lányok. A belgrádi Eb-n (1 kvóta), vagy a goudai - ha Hollandia nyeri az Eb-t, akkor máshol - kvalifikációs tornán (3 kvóta).