Az országban Moamer el-Kadhafi hatalmának 2011 őszén történt megdöntése óta teljes káosz uralkodik. Tavaly augusztusban a Líbiai Hajnal fegyveres mozgalom átvette a hatalmat Mistratában, Tripoliban és Zintanban, majd önhatalmúlag kormányt alakított. A nemzetközileg is elismert kabinet ugyanakkor az ország keleti részén működik, parlamenti üléseit Tobrukban tartja. A legtöbb nyugati ország hazahívta diplomatáit Tripoliból, miután a város a fegyveresek irányítása alá esett.
A nemzetközi közösség által Abdalláh asz-Száni hatalmát ismeri el. A miniszterelnök csonka államot irányít. A szélsőségesek és a mérsékeltek között ugyan –ha nem nagy intenzitással is – folynak béketárgyalások, ennek ellenére a harcokat nem szüntették be. Líbia nyugati részén ráadásul mind nagyobb befolyásra tesz szert az Iszlám Állam (IÁ) helyi ága. A dzsihadisták heves támadásokat hajtanak végre, elsősorban olajipari létesítmények ellen.
Bernardino Leon ismételten felszólította a tripoli kormányzatot arra, hogy írja alá azt az egyezményt, amely nemzeti egységkormány megteremtését célozza. (Tripoliban található az iszlamista kormányzat székhelye.) Ezt a dokumentumot a tobruki kormány és a regionális vezetők júniusban látták el kézjegyükkel.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is több megbeszélést folytatott már a líbiai kérdésről. Márciusban reményét fejezte ki, hogy a líbiai felek minél gyorsabban megállapodásra jutnak a nemzeti egységkormányról. Akkor úgy foglalt állást, hogy „az idővel kell versenyt futni". Kijelentette, az Iszlám Állam (IS) egyre jobban megerősödik Líbiában. Hozzátette, hogy a diplomáciai-politikai megoldás az egyetlen járható út, mivel egy újabb fegyveres konfliktus kirobbanása a közel-keleti térségben "csak rosszabbítaná a helyzetet".
Az IS-nek már több ezer tagja lehet Líbiában. Sok külföldi harcos is csatlakozott a szervezethez Katonai szempontból is erősek a dzsihadisták, akik nem egészen három hónappal ezelőtt Szirtet, Kadhafi szülővárosát foglalták el. Az IS folyamatosan hoz nyilvánossága propagandafelvételeket a hozzájuk csatlakozott milicistákról. Időnként pedig brutális lefejezésekről tesz fel képsorokat az internetre. Ez egyértelmű erődemonstráció az IS részéről.
Az egész világban nagy felháborodást keltettek azok a februári felvételek, amelyek keresztények lefejezését mutatták. Összesen 21 egyiptomi kopt kereszténnyel végeztek. Az ötperces felvételen látható volt, amint a tenger partjára vezetik, térdre kényszerítik és lefejezik a „hitetleneket” mint "a kereszt népét, az ellenséges egyiptomi egyház követőit". A videofelvételen beszélő terrorista észak-amerikai akcentussal beszélt, és többek között azt mondta: "Allah segedelmével leigázzuk Rómát".