Trump már azzal megadta az alaphangját a vitának, hogy rögtön az első kérdésnél kijelentette: nem tartaná tiszteletben a választók döntését, ha rajta kívül bárki más lenne a republikánus jelölt. Ebben az esetben megfontolná, hogy független jelöltként harcba szálljon. A nézőközönségben ezzel nem aratott nagy sikert. Összességében valószínűleg mégis Trump poénjaira emlékszik majd a többség, s kevésbé a többi jelölt politikailag korrekt fejtegetéseire.
Az üzletember nemigen törődik vele, hogy mit illik mondani és mit nem. „Nincs időnk arra, hogy a stílusra figyeljünk, a lényeg, hogy tegyük, amit kell” – mondta Trump. Megyn Kelly, a FoxNews riportere a milliárdos fejére olvasta, hogy durván beszél a nőkről. „Előfordult, hogy kövér disznónak, kutyának, mocsoknak, gusztustalan állatnak nevezte a nőket, akik nem nyerték el a tetszését” – szembesítette az idézetekkel az újságíró. Trump ebből is jól jött ki, amikor közbevágott, hogy csak a túlsúlyos komikáról, Rosie O’Donnellről mondott ilyeneket. Nagy ovációt váltott ki, s a közönséget mintha az sem zavarta volna, hogy Trump magát a riporternőt is lekezelte.
Lassacskán a republikánusok kezdik tudomásul venni, hogy Donald Trump részéről nem fellángolás az indulás, hanem kénytelenek lesznek komolyan számolni vele a túlzsúfolt mezőnyben. Az üzletember a vitában nem volt hajlandó elárulni, hogy miért is lett republikánus, azt azonban kiemelte, hogy a pódiumon szereplő politikusok többsége kapott tőle kampánytámogatást.
A hivatalos republikánus vezetésben legtöbb támogatóval rendelkező Jeb Bush és tanácsadói nem győzik hangsúlyozni, hogy Trump számukra áldás, hiszen a populista celeb nem komoly jelölt, de semlegesíti azokat, akik hasonló szerepre ácsingóztak volna, például a szenátusban gyakorta vagdalkozó, saját pártja mérsékeltjeivel hadakozó Ted Cruz. A texasi szenátor számára Trump mellett nem sok babér terem. Cruz mindenesetre kedvenc témája, az illegális bevándorlás korlátozása mellett szónokolt. Szerinte a washingtoni politikusok nem „buták”, ahogy Trump odavágta, hanem egyszerűen nem hajlandók érvényt szerezni a szigorú bevándorlási törvényeknek.
Bush nagyon igyekezett, hogy a botrányhős, provokatív Trump mellett „elnöki minőségként” mutassa meg magát, de idősebb Bush fiából, George W. Bush öccséből mintha hiányozna az igazi tűz, a lendület. Floridai kormányzóként Bush népszerű volt, s számottevően felkészültebb is, mint bátyja valaha is volt, ez persze nem annyira nehéz. Jeb számos kérdésben mérsékeltebb, mint a republikánus szavazók többsége, s így – bár toronymagasan legtöbb anyagi lehetőséggel rendelkezik – nem lesz egyszerű átverekednie magát az előválasztások sorozatán. Bush számára a lényeg, hogy nem botlott meg az első vita során. Trump azonban igyekezett fő vetélytársába belegyalogolni, amikor azt mondta, George W. Bush adminisztrációjának utolsó hónapjai katasztrofálisak voltak, s Bush a „felelős” Obama megválasztásáért. Jeb Bush kényszeredetten hallgatta a szavait. Cáfolta ugyanakkor, hogy valaha is bohócnak nevezte volna ellenfelét. Trump erre megjegyezte, hiába, Bush „igazi úriember!” Bush úgy vélte, Trump megosztja a republikánusok sorait, pedig a pártnak egy egyesítő elnökjelöltre, optimista üzenetre lenne szüksége.
Alig fért el a pódiumon a tíz jelölt az első republikánus vitában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CHIP SOMODEVILLA
Ilyen jelölt lehetne Chris Christie, New Jersey állam kormányzója is. Christie jó vitázó, ennyi biztosan kiderült a csütörtök esti összecsapásban. Christie a teapárti kentucky szenátorral, Rand Paullal vívott szópárbajt az NSA tömeges adatgyűjtése kérdésében. Paul szenátor az NSA egyik legeltökéltebb bírálója, Christie szerint ugyanakkor nemzetbiztonsági érdek a terroristák megfigyelése. Christie a kétpárti kooperációban jeleskedhetne, a mostani republikánus közhangulatban ugyanakkor „rosszpontként” róják fel neki, hogy 2012-ben, a Sandy hurrikán pusztítása utáni mentés során jól együttműködött a demokrata elnökkel, Barack Obamával.
Jól szerepelt a vitában Marco Rubio, a floridai szenátor „a jövő jelöltjének”, egy új generáció képviselőjének állította be magát. A kubai-amerikai családban született Rubio egyik fő problémája, hogy Floridában második helyre szorulhat a Bush-dinasztia legújabb elnökaspiránsa mögött, s a volt kormányzó árnyékában az adománygyűjtésben is lemaradhat. Rubio a vitában kigúnyolta Trump tervét, hogy áthatolhatatlan falat építene a mexikói határon, mondván, Trump falára biztos ötven méterenként felírnák a nevét és mellé tennék az elnöki pecsétet.
Scott Walker, Wisconsin állam kormányzója potenciálisan sokat nyerhetett volna a vitában, igyekezett mérsékelt, visszafogott nézetekkel előállni, s alighanem a külpolitikában is tréningezték, ezt tartják ugyanis a gyenge pontjának. Mivel kevésbé harsányan lépett fel, háttérbe szorult .
Saját államában lépett fel, s így a közönségtől nagy tapsokat kapott Ohio kormányzója, John Kasich a 17 induló közül utoljára jelentette be, hogy megcélozta a Fehér Házat. Kasich mérsékelt, optimista hangot ütött meg, kitartott konzervatív nézetei mellett, de ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az államnak támogatnia kell a rászorulókat, s még a melegházasság kérdésében is toleránsan nyilatkozott. A vita javíthatta Kasich ismertségét.
Mike Huckabee korábban már indult az elnökségért, s ezúttal is ékesszólóan beszélt, de nem kínált sok újdonságot, Ben Carson, a fekete idegsebész nem profi politikus, s nem is találta fel magát igazán a vitában.
A republikánus szavazók első alkalommal mérhették fel a teljes mezőnyt. Noha a Drudge Report honlap szerint Trumpot 52 százalék látta győztesnek, az online felmérés nem reprezentatív. Az első vita még nem döntött el semmit, s az előválasztások csak 2016 januártól kezdődnek. Addig még számos hasonló összecsapáson lesz alkalmuk bizonyítani a jelölteknek. A következő republikánus vitát szeptember 16-án, Kaliforniában a Ronald Reagan elnöki könyvtárban tartják. A demokraták első elnökjelölti vitáját október 13-án rendezik.