New York;halottak;légiós betegség;

- Tovább nőtt a légiós betegség halottainak száma

Tízre emelkedett New Yorkban a légiósbetegség-járvány halálos áldozatainak száma, az amerikai nagyváros Bronx negyedének déli részén emellett mintegy száz fertőzöttről tudnak.

Ez a betegség eddigi legsúlyosabb megjelenése New Yorkban. A légiós baktérium július 10-e óta öt, Bronx déli részén lévő légkondicionáló toronyból terjedt el. A létesítményeket a helyi önkormányzat azóta fertőtleníttette. Bill de Blasio New York-i polgármester csütörtökön bejelentette, hogy a város összes épülettulajdonosa bírság terhe mellett lesz köteles az elkövetkező két hétben ellenőriztetni és fertőtleníttetni a házak hűtőtornyait. Ilyen berendezések az újabb építésű, magasabb épületekben működnek.

De Blasio a várakozások szerint a jövő héten törvénytervezetet terjeszt be a nyaranta jelentkező betegség ismétlődő kitöréseinek megakadályozására. Ez egyebek között rendelkezik majd a veszélyeztetett létesítmények rendszeres ellenőrzéséről, a fertőzöttséget bizonyító teszteredmények esetén való fellépésről, valamint az új előírásokat be nem tartó intézmények és személyek elleni szankciókról.

A légiós betegség heveny légúti megbetegedés, amelyet a rosszul fertőtlenített vízvezetékrendszerben, zuhanyozókban, klímaberendezésekben elszaporodó legionella baktériumtörzs vált ki. 1976-ban, az Amerikai Légió veteránszervezet philadelphiai találkozóján mintegy 30 idős ember halálát okozta - ekkor fedezték fel, és erről az esetről kapta a nevét is. A kór emberről emberre nem terjed, csak a mikroorganizmusokat tartalmazó levegő belélegzésével. Az Egyesült Államokban évente 8-18 ezer ember kerül kórházba légiós betegség miatt.

A legionella baktériumtörzs a pécsi klinikán is megjelent, ahogy augusztus elején a Népszava is megírta, az intézményben elvégzik a vízvezetékrendszer fertőtlenítését, amelynek keretében elvégzik a kézmosók, mosdók, mosogatók, falikutak, zuhanyzók és kifolyószelepek, valamint a teljes vezetékrendszer hősokk-kezelését is. A légiós baktériumot egy rutinellenőrzés során mutatták ki a klinika vezetékrendszerben keringő vízből.

Az Egyesült Államok és Oroszország megállapodást kötött egy olyan ENSZ határozatról, amely a klórgáz bevetését vizsgálná a szíriai polgárháborúban. John Kerry amerikai külügyminiszter Malajziában elmondta, orosz kollégájával, Szergej Lavrovval megállapodtak arról, hogy a rezolúcióról rövidesen szavazást tarthatnak. Kerry elmondta, a szavazás után fény derülhet arra, kik voltak a klórgáztámadás felelősei. Mint fogalmazott, ennek feltárása egyelőre nem történt meg. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa még ezen a héten elfogadhatja a határozatot.