Júniusban kiugró értéket mutatott a kiskereskedelem, ugyanis 7,2 százalékkal nőtt a forgalom az év azonos időszakához képest. Májushoz viszonyítva 4,4 százalékkal nőtt a forgalom. A naptárhatástól megtisztított adat 6,2 százalékos éves növekedést mutat a májusi 5,4 százalékot követően - jelentette első becslése alapján szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A január-júniusi forgalmat leginkább az üzemanyag-kereskedelem éves, 8,8 százalékos és a nem élelmiszer jellegű iparcikkek forgalmának 8,6 százalékos emelkedése segítette. Az élelmiszer-kiskereskedelem még mindig gyengélkedik, (naptárhatástól megtisztítva) "csak" 3,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest.
A vasárnapi boltzár bevezetése óta most látható a legmagasabb szám, ami akár arra is utalhat, hogy az emberek elkezdtek alkalmazkodni a vasárnapi boltbezáráshoz – írja a Portfólió. Az elmúlt hónapokban leginkább az "élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes" kiskereskedelemben esett vissza a növekedési ütem. Emögött jórészt a vasárnapi boltzár hatása volt sejthető, most viszont az "élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes" kiskereskedelem éves alapon 4,5 százalékos növekedést mutat, ami viszonylag nagy élénkülést jelent.
A tegnap megjelent előzetes adatból nem derül ki hogy az "élelmiszer jellegű vegyes" kiskereskedelem ugrott-e meg (ez esetben a hipermarketekhez térhettek vissza az emberek péntek- szombatra hozva előre a vásárnapi nagybevásárlást), vagy az "élelmiszer-, ital-, dohányáru-" kereskedelem élénkült (ez esetben inkább kiváltási hatásról beszélhetünk).
A kiskereskedelem magas értéke azonban nem teljesen fekete és fehér, ugyanis ha az online pénztárgépek fehérítő hatását feltételezzük az emelkedés mögött, akkor a tisztulástól eltekintve nem érzékelhetünk valódi emelkedést. A KSH ugyanis az alapján méri a forgalmat, hogy mikor kapott nyugtát a vásárló. Tekintve, hogy az online pénztárgép rendszer január-augusztus között futott fel, egyértelmű, hogy a nyugtaadás is megnövekedett ezen időszakban. Éppen május közepe és augusztus vége között csaknem megkétszereződött a NAV-hoz bekötött pénztárgépek száma. Amennyiben a fehéredés-elmélet megalapozott, szeptembertől tompulás várható a forgalomnövekedésben – közölte a Népszavával Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Az online adatokat azonban egyelőre nem hozta nyilvánosságra a kormány, holott megtehetné – tette hozzá.
A forgalom növekedésének júniusi élénkülése leginkább az élelmiszer- és üzemanyag-fogyasztásnak volt köszönhető. A reálkereset növekedése is érezteti hatását a vásárlói aktivitás növekedésében. Emellett a kiskereskedelem gyorsulásához a devizahitelesek elszámolása is hozzájárult, hiszen jelentősen növelte a háztartások elkölthető jövedelmét, valamint csökkentheti a háztartások "óvatossági megtakarításait" – fejtette ki Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A huzamosabb ideje alacsony üzemanyagárakat kihasználva érezhetően többet autózunk, a tavaly júniusi 5,6-ról 9,0 százalékra növekedett ezek fogyasztása.
Ha a növekedést 2007-hez viszonyítjuk, akkor megállapítható, hogy a válság előtti szint még most is távol van. Év elején még 8,2 százalékos csökkenést mértek, ami most láthatóan megállt, de kiugró eredményekre a közeljövőben sem lehet számítani, idén az év egészében maximum 5-6 százalék körüli növekedés várható, de az év hátralevő részében alapvetően inkább lassulásra kell számítani – nyilatkozta lapunknak Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Ahhoz, hogy akár a vasárnapi boltzár, akár a fehéredés hatásait feltételezhessük az emelkedés mögött még legalább két hónap adatát érdemes megvárni – tette hozzá.
A vasárnapi boltzár más országokban is téma: a briteknél éppen most fontolgatják, hogy a helyi önkormányzatok belátására bíznák, hogy engedélyezik-e a központjaikban lévő üzletek mostaninál hosszabb nyitva tartást.