dopping;Nemzetközi Atlétikai Szövetség;Sunday Times;Thomas Bach;Nemzeti Olimpiai Bizottság;

Thomas Bach NOB-elnök szigorú fellépést helyezett kilátásba FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ANDREW REDINGTON

- Zéró toleranciát hirdet a NOB

Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke a zéró tolerancia politikáját hirdette meg a doppinggal kapcsolatban annak kapcsán, hogy hétvégén az ARD és a Sunday Times kemény vádakkal illette a Nemzetközi Atlétikai Szövetséget (IAAF).

Alapjaiban rázta meg a sportéletet a német ARD és a brit Sunday Times hétvégi értesülése. A két médium olyan adathalmazhoz jutott hozzá, amely több mint 5 ezer sportoló 12 ezer vérmintáját érinti. A Sunday Times által megkérdezett szakemberek azt állítják, hogy az adatok szerint a 2001 és 2013 közötti időszak világversenyein érmes atléták legalább egyharmada – köztük 55 aranyérem tulajdonosa – gyanús vérmintával rendelkezik. Azt is állítják továbbá, hogy csak olyan sportolókról van szó, akik azóta is maguknál tarthatják az általuk megszerzett érmeket, így nem “már lebukott” atlétákról beszélünk.

Thomas Bach NOB-elnök a bizottság Kuala Lumpur-i ülésén kijelentette, ha bebizonyosodna, hogy doppingeset történt valamelyik olimpián, akkor „a NOB zéró toleranciával válaszol” – hangoztatta. Ugyanakkor hozzátette azt is, hogy amíg nem tudják bebizonyítani az ellenkezőjét, addig az ártatlanság vélelme megilleti a sportolókat. „Éppen zajló vizsgálatról van szó, meg kell várnunk annak eredményét” – hangoztatta. Lamine Diack, az IAAF rövidesen távozó főtitkára ellentámadásba lendült. Úgy nyilatkozott, hogy még csak nem is tényleges állításokról van szó. Szerinte az egész kiszivárogtatás csak azt a célt szolgálja, hogy „újra elosszák az érmeket”.

Adam Pengilly, a NOB atlétikai bizottságának brit tagja felszólította az IAAF-ot, járjon utána a vádaknak. „Komolyan kell venni az elhangzottakat. Az IAAF sokáig csendben volt” – hangoztatta hozzátéve, hogy a Nemzetközi Atlétikai Szövetség augusztus 19-i pekingi elnökválasztása után a sportolók védelmét kell előtérbe helyezni. Az IAAF élére két jelölt van, az egykori brit futó, Lord Sebastian Coe, valamint az ukrán rúdugró, a sokszoros világcsúcstartó, olimpiai- és világbajnok, Szergej Bubka.

A Német Olimpiai Sportszövetség (DOSB) világszerte egységes doppingellenőrzések bevezetését követelte. „Lehetővé kell tenni, hogy minden országban ugyanolyan szigorral lépjenek fel az illegális teljesítménynövelés ellen” – fejtette ki a szövetség vezetője, Dirk Schimmelpfennig

A doppingellenőrzések nem kijátszhatatlanok. Egy májusi francia vizsgálatból derült ki, hogy manapság a mikrodózisokban való doppingolás gyakori. Egyebek mellett így próbálják meg elérni, hogy a sérülés után felépülő sportoló szervezete mihamarabb regenerálódjon. A dopping egy másik módszere, hogy olyan szert adnak be a versenyzőnek, amit a saját szervezete is termel. John Leonard amerikai úszóedző arról beszélt a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak, hogy éjszaka adják be a tiltott szert a sportolónak, amikor biztosan nem lehet doppingellenőrzésre számítani.

A hétvégén sugárzott dokumentumfilmben elsősorban Oroszországot és Kenyát illették doppingvádakkal. Az afrikai ország a film szerint olyan amatőr módon alkalmazta a vérdoppingot, hogy az halálesetekhez is vezetett. Könnyen be lehet szerezni doppingszereket, a kenyai ellenőrzés ráadásul nagyon laza. Megszólaltatták a bostoni maraton dopping miatt eltiltott női győztesét, Rita Jeptoót, aki azt közölte, 2006 óta egyetlen alkalommal sem tesztelték vérdoppinggal.

Mind Moszkva, mind Nairobi visszautasította a vádakat. Vitalij Mutko orosz sportminiszter kijelentette: „Valaki egy dokumentumfilmekkel akarja tönkretenni az atlétikai versenyeket”. Szerinte a film az IAAF elnökválasztását megelőző kampány része. „A legmagasabb sebességi fokozatba kapcsolták a hatalmi harcot” – fejtette ki az orosz sportvezető. Az orosz atlétikai szövetség is tagadta a vádakat, s „szemenszedett hazugságról” tett említést. A kenyai atlétikai szövetség szerint a filmmel „be akarják mocskolni” a kenyai futókat. A programban korrupciós vádakkal illették a kenyai atlétikai szövetség elnökét, Isaiah Kiplagatot is, aki jogi lépéseket tervez.

Gyulai Márton, a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) főtitkára szerint minél hamarabb, még a nemzetközi szövetség (IAAF) 16 nap múlva esedékes tisztújítása előtt ki kell derülnie annak, hogy mi igaz a sportágat megrázó, vasárnap kirobbantott doppingbotrányból. A főtitkár úgy fogalmazott: most már nem egy vagy több, orosz, ukrán vagy kenyai atléta kompromittálásáról van szó, hanem egy szervezet totális lejáratásának a szándékáról.