roma holokauszt;roma holokauszt emlékmű;

Egy tabló a Pharrajimos - a roma holokauszt címmel nyílt tablókiállításon a 2-es metró Puskás Ferenc Stadion állomásán. MTI Fotó

- "Elég a holokauszt borzalmaiból!" - Ma is van gyűlöletpropaganda

1944 augusztus 2-án - egyetlen éjszaka alatt - megöltek négyezer romát és ezzel felszámolták az auschwitzi cigány tábort. Az európai romák ezen a napon emlékeznek a holokausztban meggyilkolt cigány áldozatokra, vagy ahogy ők nevezik: a Pharrajimosra. Az áldozatok előtt Teleki László és a DK is fejet hajtott, a szocialista képviselő az Auschwitz-Birkenauban tartott megemlékezésen felszólította hallgatóit: elég a vészkorszak, a holokauszt borzalmaiból! A szocialista párt arra hívta fel a figyelmet, hogy a „cigánybűnözés” sulykolása alapozta meg a 70 évvel ezelőtti népirtást  is.

1944. augusztus 3-ára virradó éjjel számolták fel a nácik az auschwitz-birkenaui lágerben kialakított cigány családi tábort. Közel háromezer férfit, nőt és gyermeket öltek meg a gázkamrákban ezen az éjszakán - emlékeztetett a DK közleményében. A náci népirtás idején többszázezer európai romát pusztítottak el. Több tízezer roma honfitársunk került a komáromi Csillagerődbe és onnan koncentrációs táborokba, lett szörnyű emberkísérletek, a munkaszolgálat, a féktelen gyilkolás áldozata. Sosem múló szégyen, hogy a magyar hatóságok is tettesként voltak jelen ebben a borzalmas eseményben.

DK: a cigánybűnözés sulykolása népirtáshoz vezet

Föl kell hívnunk a figyelmet arra, hogy a gyűlölet, a diszkrimináció, a rasszizmus ma is jelen van. Most is vannak, akik aljas politikai számításból megbélyegzik a romákat, indulatokat szítanak és uszítanak ellenük és más kisebbségek, kiszolgáltatott csoportok ellen. Emlékeznünk és emlékeztetnünk kell, hogy ez a gyűlöletkeltés, többek között a „cigánybűnözés” sulykolása alapozta meg a népirtást 70 évvel ezelőtt is - fogalmazott a szocialista párt.

Teleki: fejet hajtunk a gyilkos náci eszme áldozatai előtt

Teleki László az Auschwitz-Birkenauban tartott megemlékezésen hívta fel a figyelmet: tisztelnünk kell a múltat, őrizni az emléket, még akkor is, ha az fájdalmas sebeket érint. Csak a bátor szembenézés segíthet abban, hogy egy jobb és élhetőbb társadalmat, világot építhessünk. A rasszizmus, az antiszemitizmus ma is fekélyes sebként éktelenkedik társadalmunk testén. Ha időben és hatékonyan nem kezeljük, tovább burjánzik, és végül a pusztuláshoz vezet - fogalmazott a szocialista képviselő, hozzátéve: látnunk kell azt is, hogy falakkal zárnak körbe cigánytelepeket, félkatonai alakulatok, szélsőséges ideológiát képviselő csoportok tartanak rettegésben településeket, országrészeket. Telep-felszámolási programnak hazudott kényszer-kilakoltatásokkal üldözik el településeikről a romákat, házaikat ledózerolják. Sárba tiporják az emberi jogokat, és nem hallják meg a civil és az emberi jogi szervezetek, vagy az európai vezetők intelmeit.  

Mi falak és félelem nélküli Európában akarunk élni! Olyan társadalomban, olyan közösségben, amely befogad, és nem pedig kirekeszt. Olyan Európában, ahol a kulturális sokszínűség gazdaggá tesz, identitásunk pedig nem szégyenbélyegnek számít. (...) Olyan Európában akarunk élni, amely szabad, és a demokrácia alapján gyakorolja a hatalmat, nem pedig diktatórikus és totalitárius rendszert épít - mondta a szocialista politikus, felszólítva hallgatóságát: ébresszük fel lelkiismeretünket, emeljünk szót a manipulatív politikai ideológia ellen, hogy megmentve a jelenünket és jövőnket, az itteni lágerben elpusztított sok ezernyi testvérünk is békében nyugodhasson. Nem elég csak ma emlékeznünk és szót emelnünk a kirekesztés ellen. Mindannyinknak, a hétköznapokban is feladatot kell vállalnia ebben, mert csak egységes fellépéssel, egységes erővel és akarattal tudunk eredményesen szembeszállni a rosszal - zárta beszédét Teleki László.

Teleki László teljes beszédéhez kattintson ide!

Izraeli nagykövet: "Sajnáljuk és szégyelljük a történteket"

Ilan Mor, Izrael magyarországi nagykövete a Roma Polgári Tömörülés (RPT) által a Cigány Történeti-, Kulturális-, Oktatási- és Holokauszt Központban szervezett megemlékezésen tartott beszédet, melyben rámutatott: vannak, akiknek az élete származásuk, vallásuk miatt rosszabb, mint másoké. Ennek legszörnyűbb példája a holokauszt. A romák és a zsidók sorsának is ez a közös pontja, erre nap mint nap emlékezni, emlékeztetni kell és az új generációknak is el kell mondani, hogy a holokauszt egy döntés volt, egy nagyon rossz döntés. A roma holokauszt központ segít emlékezni az áldozatokra - tette hozzá.

A nagykövet beszédében kitért a néhány napja Jeruzsálemben történt, zsidó szélsőségesek által elkövetett merényletekre, és hangsúlyozta, hogy azokat ki kell vizsgálni. "Sajnáljuk és szégyelljük a történteket" - szögezte le Ilan Mor, hozzáfűzve: ezek a merényletek összeegyeztethetetlenek az izraeli demokrácia értékeivel, kihívást jelentenek és figyelmeztetnek a gyűlölet veszélyeire. A nagykövet a budapesti rendezvényen emlékeztetett ugyanakkor arra is: Izrael az egyetlen demokrácia a Közel-Keleten, és naponta meg kell harcolnia fennmaradásáért.

Makai István, a Roma Polgári Tömörülés elnöke beszédet mond a szervezet megemlékezésén MTI Fotó: Balogh Zoltán

Makai István, a Roma Polgári Tömörülés elnöke beszédet mond a szervezet megemlékezésén MTI Fotó: Balogh Zoltán

Segíteni kell a romákat

Takács Szabolcs Ferenc, a Miniszterelnökség államtitkára a megemlékezésen mondott beszédében hangsúlyozta: kötelező az emlékezés, szembenézés. Mindig van remény a közösség újjászületésére. A történelem során sokat próbált roma közösség az alkotóerő kiapadhatatlan forrása - mondta a Miniszterelnökség államtitkára. Takács Szabolcs Ferenc beszélt arról is, hogy a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség az egyetlen olyan kormányközi szervezet, amely a roma holokauszt kutatásával, oktatásával és emlékének megőrzésével foglalkozik.

Balog: újrakezdő nemzet vagyunk

A rendezvényen felolvasták Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének levelét, amelyben hangsúlyozta, hogy máig értethetetlen a roma holokauszt tragédiája, melyre nem lehet mentséget keresni. A miniszter levelében emlékeztetett a több évszázados cigány-magyar együttélésre és leszögezte: "nekünk össze kell dolgoznunk!" Balog Zoltán szerint "újrakezdő nemzet vagyunk" (...) "ha kell naponta újrakezdjük, mert van célunk" (...) "a mi közös életünk jobbítható". A miniszter levelében idézte az RPT mottóját, amely szerint "múltunk közös lesz a jövőben".

Danyi Béla holokauszt-túlélő és Makai István a szervezet megemlékezésén. MTI Fotó: Balogh Zoltán

Danyi Béla holokauszt-túlélő és Makai István a szervezet megemlékezésén. MTI Fotó: Balogh Zoltán

Megemlékezések a fővárosban

Az Országos Roma Önkormányzat a VII. kerületi székházában tart megemlékezést. Komáromban az egykori internálótábor helyszínén, a Csillagerődben emlékeznek a 71 évvel ezelőtti események áldozataira a Phiren Amenca nemzetközi ifjúsági szervezet tagjai.

Este ökumenikus imádságot tartanak a VIII. kerületi Jézus szíve templomban a Sant'Egidio Közösség szervezésében. Az imaórát Székely János katolikus püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia cigánypasztorációért felelős tagja vezeti, az imaórán részt vesz Balog Zoltán református lelkész, az emberi erőforrások minisztere és Fabiny Tamás evangélikus püspök.

Cigány Világszövetség kongresszusának határozata alapján 1972 óta emlékeznek meg a világ több országában arról, hogy 1944. augusztus 3-ra virradóra több mint háromezer cigány embert gyilkoltak meg az auschwitzi haláltáborban SS-katonák. A nácik összesen mintegy félmillió romát gyilkoltak meg, közülük 23 ezret Auschwitzban.

Tárlat a metróban

A roma holokauszt áldozataira emlékező tablókiállítás nyílt meg pénteken Budapesten, amelyet szeptember 30-ig lehet megtekinteni a 2-es, 3-as és 4-es metró szerelvényeiben. Az utazóközönség a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület szervezésében összeállított tablókon roma festők és költők műveivel, valamint túlélők visszaemlékezéseivel találkozhat.

Ma emlékezünk meg a Roma Holokauszt (Pharrajimos) áldozatairól egész Európában - emlékeztet a DK közleményében. 1944. augusztus 3-ára virradó éjjel számolták fel a nácik az auschwitz-birkenaui lágerben kialakított cigány családi tábort. Közel háromezer férfit, nőt és gyermeket öltek meg a gázkamrákban ezen az éjszakán.