Ám mivel egyes hónapok 31 napból állnak, ritkán előfordulhat, hogy egy hónapban két teliholdat is megcsodálhatunk: ha az egyik éppen a naptári hónap elejére esik, akkor a hónap végén látott teliholdat nevezzük kék Holdnak. Ilyen volt 2009. december 2-án és 31-én és 2012. augusztus 2-án és 31-én, illetve most július 2-án és 31-én.
A jelenségnek nincs természettudományos jelentősége. Az elnevezést a Sky and Telescope szakfolyóirat vezette be 1946-ban, amikor a cikk szerzője egy amerikai farmer naptárára hivatkozva keresztelte el kéknek a hónap második teliholdját. Bár a Hold csillagászati értelemben soha nem lesz kék, mégis létezik egy földi esemény, amikor valóban kék színűnek láthatjuk az égitestet, például vulkánkitörések után, a légkörbe kerülő korom- és hamuszemcsék miatt.
MTI Fotó: Komka Péter
Ez történt 1883-ban az indonéziai Krakatau vulkán kitörésekor. A hamufelhő olyan apró részecskékkel volt tele, amelyek megfelelő méretűnek bizonyultak a piros szín leárnyékolásához, a hamufelhőn átvilágító holdsugarak pedig kék, időnként zöld színűre festették az égitestet, sőt állítólag időnként a Nap is levendulaszínűvé vált. Kéknek látták a Holdat 1983-ban, a mexikói El Chichon vulkán kitörése után is.