Elérkezett a kazanyi vizes világbajnokság magyar szemmel talán legjobban várt része: vasárnaptól vízbe csobbannak medencés úszóink is. Kiss László szövetségi kapitány célkitűzése nem más, mint túlszárnyalni a két évvel ezelőtti barcelonai sikereket. A 2013-as világbajnokságon a magyar csapat öt érmet, köztük három aranyat, egy ezüstöt és egy bronzot gyűjtött. A katalán városban három magyar állhatott dobogóra, s most is Hosszú Katinkától, Gyurta Dánieltől és Cseh Lászlótól várhatjuk az érmeket.
Az 50 méteres medencében háromszoros világ- és a kilencszeres Európa-bajnok Iron Ladynek is becézett 26 éves sportolónő, aki Barcelonához képest ezúttal eggyel több egyéni számot, tehát összesen hetet vállalt, a 2013-as két vegyesaranyával a magyar úszósport első háromszoros női világbajnoka lett. A Vasas versenyzője jócskán bővítheti éremkollekcióját a kazanyi viadalon.
„Nem szeretek arról beszélni, hogy melyik a fő számom, mert akkor mindenki azt várja tőlem, hogy majd abban nagyon megmutatom, felesleges ilyesmivel extra feszültséget generálni –nyilatkozta az indulás előtt Hosszú. - Számomra pont az az élvezet, hogy ennyi mindenben indulok, és mindegyiket más miatt szeretem. A vegyest ezer éve úszom, már csukott szemmel is végig tudok menni a távokon; a hát nagyon új, az ellenfelek is újak, két éve indultam először, akkor az nagy meglepetés volt, ma már talán nem az, de itt tényleg az újdonság a vonzerő. A kétszáz pillangón már kétszer voltam vb-bronzérmes, az is közel áll hozzám, a kétszáz gyors pedig azért érdekes, mert rengetegen indulnak, és annyira szoros a mezőny, hogy tényleg bármi lehet, nagyon izgalmas”- zárta gondolatát a világ és Európa-bajnok versenyző, akinek az éremszerzés mellett egy fontos cél lebeg a szeme előtt: szeretné megdönteni Egerszegi Krisztina közel 24 éves országos csúcsát 200 méteres hátúszásban.
Hosszú mellett a másik aranyesélyes Gyurta Dániel, aki 200 méter mellen megszakítás nélkül a negyedik világbajnoki címére készül, miután nem talált legyőzőre sem 2009-ben Rómában, sem 2011-ben Sanghajban, sem pedig 2013-ban a katalán fővárosban.
„Minden esélyem megvan a címvédésre, de biztosra nem lehet semmit kijelenteni. A fő számomban nagyon sok a jó ellenfél, de ettől függetlenül úgy érzem, jelen pillanatban beletartozom a világ három legjobb mellúszójába, de nagyon sokat kell dolgoznom ahhoz, hogy sikerüljön a címvédés”- fogalmazott korábban lapunknak az olimpiai bajnok Gyurta.
Az ötkarikás játékokon három ezüstöt és két bronzot, vb-ken egy aranyat, négy ezüstöt és négy bronzot, Eb-ken pedig 12 aranyat, három ezüstöt és négy bronzot szerzett Csehnek szintén akad külön motivációja: a 29 esztendős versenyző 13 éve minden világversenyén nyert legalább egy medált, s az oroszországi világbajnokságról sem szeretne érem nélkül hazatérni.
Hármójukon kívül dobogó esélyes magyar indulónak számít Bernek Péter, Kapás Boglárka, s ott lehet a végelszámolásnál mások mellett Jakabos Zsuzsanna, s a két Verrasztó, Evelyn és Dávid is.
„A célom: szeretnék mosolyogva kikászálódni a vízből”- fogalmazott korábban a Népszavának Jakabos. Bízunk benne, hogy ez minden magyar úszónak sikerül.
Utolsó csoportmérkőzését is magabiztosan nyerte tegnap a címvédő magyar férfi vízilabda-válogatott. Benedek Tibor tanítványai 21-4-es győzelmet arattak Argentína felett, s a C jelű négyest megnyerve a negyeddöntőbe jutottak. A magyar csapat legközelebb kedden száll vízbe, akkor már a négy közé jutásért. A csoport másik mérkőzésén Kazahsztán 14-3-ra nyert Dél-Afrika ellen, így a második helyen zárt a C jelű négyesben, míg ellenfelük harmadikként jutott tovább.
A vasárnapi döntő programja
Férfi 400 m gyors,
Női 400 m gyors,
Női 4x100 m gyorsváltó
Férfi 4x100 m gyorsváltó