Publicisztika;Merényi kórház;

Illusztráció: Thinkstock

- Botrány a Merényiben: nem zárják be a pszichiátriát

Bár embertelen körülmények uralkodnak a Merényi kórház pszichiátriáján, nem fogják bezárni az osztályt az ellátóhely hiányára hivatkozva. A betegek számára is megalázó helyzetet ellensúlyozandó legalább a körülményeket próbálják rendezni, miután az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala még február végén látogatta meg az intézményt, és elképesztő felvételeket közölt az osztályról.

Ónodi-Szűcs Zoltán, a kórházfenntartó hivatal főigazgatója a Népszabadságnak elmondta:  a fenntartó kész azonnal pénzt előteremteni a körülmények rendezésére, a legszükségesebb munkákra viszont mintegy 30-40 millió forintra is szükség lenne.

Az alapvető jogok biztosának ötfős szakértő csapata még februárban vizsgálták az Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet Merényi utcai telephelyén álló épület állapotát, a betegekkel kapcsolatos bánásmódot, meghallgatták az osztályon dolgozókat, a betegeket, beszéltek hozzátartozóval is. A látogatás után az ombudsman többek közt a budapesti Merényi kórház pszichiátriai osztálya zárt részlegének bezárását kérte a humántárcától.

A jelentés szerint ha esik az eső, reménytelenül ázik a zárt osztály, az ápolók rendre vödrökben fogják fel a csapadékot, s hiába itatják lepedőkkel is a vizet, amely feltartóztathatatlanul szivárog a földszintig. A felső szint lapos tetején évek óta rossz a szigetelés. A látogatás idején a mosdóból folyt a szennyvíz, a lé több kórtermet elárasztott, a folyosó hosszabb szakaszán pedig néhány centiméteres szennyvízben lehetett csak közlekedni.

A víz egy pelenkával eldugaszolt vécéből folyt, a személyzet törölközőket tett az ajtókba, megelőzendő a szennyvíz beáramlását a kórtermekbe, de ez nem járt sikerrel. A látogatók szerint a vécék koszosak, ülőke nélküliek, maga a fürdőhelyiség is piszkos, penészes volt. Papírdarabokkal, kötszerrel eltömített lefolyókat találtak a fürdőszobában, a földön kiszáradt vécépapírt, szétdobált tisztasági betétet. A kórtermeket az ellenőrzést végzők zsúfoltnak ítélték, emellett nem záródtak az ablakok.

A lap szerint a jelentés anélkül került nyilvánosságra, hogy arra a kórház bármit reagált volna. Közleményük szerint a fenntartóval közösen intézkedési tervet készítenek. Úgy vélik, a szabályozási hiányosságokat rövid időn belül orvosolhatják, az épülettel kapcsolatos problémákat pedig néhány hónapon belül megoldják, ha kapnak rá pénzt. A kórházfenntartó hivatal saját forrásból biztosítja a munkákhoz szükséges fedezetet.

Korábban írtuk: az alapjogi biztos arra hívta fel a fenntartót, hogy gondoskodjon az érintett pszichoszociális fogyatékossággal élő emberek megfelelő ellátásáról, továbbá a centrum jogszabályi előírásoknak megfelelő ápolószemélyzeti létszámáról. Az ombudsman számos más konkrét javaslat mellett azt is javasolta az intézmény főigazgatójának, intézkedjen, hogy a pszichiátriai osztály zárt részlegén ne alkalmazzanak biztonsági őröket a betegek megfélemlítésére, "beteg személyeket ne rögzítsenek radiátorhoz", továbbá, hogy a zárt részlegen ne tartsanak fogva olyan embereket, akiknek az ápolási dokumentáció alapján a kötelező intézeti gyógykezelésük már nem indokolt.

Székely László az emberi erőforrások miniszterétől több jogszabály-módosítást is kért, ezek között a nem önkéntes pszichiátriai elhelyezésre és kezelésre vonatkozó rendelkezések felülvizsgálatát.

Az Emmi vizsgálja a jelentést
Vizsgálja az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkársága az alapvető jogok biztosának jelentését, amelyben az ombudsman a budapesti Merényi kórház pszichiátriai osztálya zárt részlegének bezárását javasolta a fenntartónak.    "A dokumentumban foglaltakat és a megfogalmazott intézkedések lehetőségét az Országos Tisztifőorvosi Hivatal bevonásával vizsgáljuk. A vizsgálat lezárultát követően tudunk bővebb tájékoztatást adni" - tartalmazza a közlemény.    

Pénteken kezdetben még sok lesz a felhő, és helyenként kisebb eső is kialakulhat, majd napközben fokozatosan megszűnik a csapadék, felszakadozik a felhőzet, és egyre többfelé kisüt a nap. A Dunántúl északi felén megélénkülhet az északi szél. Hajnalban 12-18°C, napközben 24-28°C között alakul a hőmérséklet.