Simicska Lajos;

Van, ami eladó, van, ami nem, és akad, mire vágynak FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Simicska nem ad el nyilvánosságot

Simicska Lajos egyik sajtóorgánuma sem eladó, s bár ezzel az üzletember gesztust gyakorolna, de úgy tudjuk, semmilyen gesztust nem tesz Orbán Viktornak, bár egyelőre válaszolni sem kíván az őt az utóbbi időben ért támadásokra. Mindez azután lett világos, hogy híre ment: egy új szereplő, Schmidt Mária is beszállna a kormánypárti médiába, a Terror Háza főigazgatója a Heti Válaszra is szemet vetett.

Simicska Lajos egyik sajtóorgánuma sem eladó, még akkor sem, ha ezzel gesztust gyakorolna. Az üzletemberhez közelálló forrásunk megerősítette: Simicska semmilyen gesztust nem tesz Orbán Viktornak, bár egyelőre válaszolni sem kíván az őt az utóbbi időben ért támadásokra. Két hónapja valóban megkeresték a médiabirodalom tulajdonosi körét, de az oligarcha leszögezte: nem hagyja magát, nem ad el semmit, az érdekeltségébe tartozó médiumokat hosszú távon kívánja fenntartani. (A miniszterelnök egykori barátja ezzel egyértelművé tette szándékait: meg akarja őrizni a saját nyilvánosságát - a szerk.) A Népszabadság szerint egy új szereplő, Schmidt Mária is megvetné ugyanis a lábát az épülő kormánypárti sajtóban. A Terror Háza több milliárdos magánvagyonnal rendelkező főigazgatója márciusban alapította meg a Médiaháló Kft.-t.

A lap szerint Schmidt nem kisebb orgánumokat szemelt ki magának, mint a Nyerges Zsolt és Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Heti Választ, és a nemrég eladásra kínált Origo-csoportot. A piacot ismerők megjegyzik, hogy a többi Simicska-médiummal ellentétben a Fidesz más elbánásban részesíti a Heti Választ: miniszterek, vezető politikusok nyilatkoznak a hetilapnak, amelynek főszerkesztője Borókai Gábor, az első Orbán-kormány szóvivője. Ennek is köszönhetően a lap jelentős jobboldali olvasótáborral bír, ami "kapóra jönne" az épülő kormánymédiának. Forrásunk hozzátette, szerinte Orbánéknak "esélyük sincs" egy Válasz-kaliberű lap megszerzésére, így máshogy kell beindítaniuk a kormánypárti hetilapot.

Nem csak Schmidt venné meg az Origót a Magyar Telekomtól: a Klubrádió titokzatos befektetője, a Brit Média Befektetési Kft. is ajánlatot tett, ezt a portálnak Megyeri András Jonatán ügyvezető is megerősítette. A klubrádiós üzlet kapcsán elmondta, hogy számára a média hazai terep, de ezt a szektort amúgy is jó befektetésnek tartja - mindez pedig az Origóval összefüggésben is sokatmondó. Megyeri leszögezte, közeli barátja ugyan Köves Slomónak, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezetőjének, de a Brit Média és az EMIH között sem szoros kapcsolat, sem laza kötődés nincs azon túl, hogy a tulajdonos Brit Europe Foundation mögött álló befektetők az EMIH-et is támogatják - bár az EMIH által működtetett Olajág Otthonok törökbálinti címére van bejegyezve a Brit Média székhelye. Az igazgató azt nem árulta el, hogy pontosan kicsoda a Brit Europe vezetője, akit a közvélemény csak Robert Izsák néven ismer.

Terjeszkedik a Mediaworks
Nyolc cég olvadt be a Mediaworks Hungary Zrt.-be: a Julius Media Holding Kft., a Mediaworks Kiadó és Nyomda Kft., a Mediaworks Regionális Kiadó Kft., a Zöld Újság Zrt., a Petőfi Lap- és Könyvkiadó Kft., a Népújság Kft., az Mworks Print Zrt., valamint a Mediaworks Magazines Kiadó Kft - írta a napi.hu.
A Mediaworks Zrt. tavaly októberben alakult, az akkori bejelentés szerint 15 milliárd forint feletti éves árbevételű csoportnak 63 médiamárkája - közte a Nemzeti Sport, a Népszabadság és a Világgazdaság -, és több mint 700 munkavállalója van. A vállalat vezérigazgatója, Rónai Balázs korábban a Napi Gazdaság Kiadót vezette. A cég júniusban vásárolta ki az MSZP Szabad Sajtó Alapítványát a Népszabadság Zrt.-ből.

Eközben a Fidesz-közeli tévéadó körül sem mennek flottul a dolgok: a kormány Andy Vajnára bízta az "ellen-HírTV" megszervezését, a filmügyi kormánybiztos pedig új közéleti tévét indítana be InfoTV néven. Ez sokak szerint nehezen elképzelhető, mert a Fidesznek mindenképpen olyan adó kell, amely amellett, hogy közvetíti a politikai üzeneteket még nézett is - hiszen csak így indulhatnának eséllyel az állami hirdetésekre kiírt közbeszerzéseken. Emellett a kábelszolgáltatók alapcsomagjaiban nincs hely egy új, országosan sugárzott adónak. Vajnáéknak az Origo-csoport megvásárlása sem jelentene megoldást, hiszen az ahhoz tartozó LifeNetwork és OzoneNetwork csatornák sincsenek benne az alapcsomagokban. Így a piacon jelenleg egyetlen "elérhető" opció van, amely megfelel a kritériumoknak: a TV2.

Az Index nemrég írt arról, hogy az InfoTV-vel Vajnáék csupán nyomást akarnak gyakorolni a kereskedelmi adó egyre rosszabb anyagi helyzetbe kerülő tulajdonosaira. Mint ismert Simon Zsolt és Yvonne Dederick úgy vették meg a televíziót az előző tulajdonos Pro7Sat1-től, hogy a német médiavállalat meghitelezte nekik a vételárat - Simonéknak pedig a reklámbevételekből kellene törleszteniük. A TV2 bevételei viszont az utóbbi időben jelentősen csökkentek: például a Nemzeti Média és Hírközlési Hatósággal (NMHH) kötött megállapodásuk értelmében januártól már szedhetnének terjesztési díjat a szolgáltatóktól, de a kormány tavalyi rendelete ezt megakadályozta.

A portál szerint annyi pénzt kérnek a csatornáért, amennyit Vajnáék nem hajlandóak kifizetni, de kevés olyan befektetőcsoport van Magyarországon, amely meg tudná - és meg akarná - venni a csatornát, így lehet, végül nem lesz más választásuk, mint Vajna. Az Index feltételezéseit az is alátámaszthatja, hogy az InfoTV próbafelvételei a Mafilm egyik Róna utcai stúdiójában zajlottak, ugyanott, ahol a TV2 is székel. Az is különös, hogy Vajna arra a György Bencére bízta a koncepció előkészítését, aki az idén távozott a TV2 program- és hírigazgatói székéből. Györgynek máris sikerült korábbi munkahelyéről "átcsábítania" néhány riportert és szerkesztőt: a Tények szerkesztősége a héten jelentette be a munkatársak távozását, ők valószínűleg csatlakoznak az új televízióhoz - vagy a György által tervezett új, jobboldali hírportálhoz.

Vajna a rádiópiacon is versenybe szállt: a kormánybiztos egy hónapja alapította meg a Radio Plus Kft.-t, amely az egykori Roxy Rádió, vagy az InfoRádió sávjára pályázna - írta a Heti Válasz. A lap szerint a Radio Plus ingyen is megkaphatja a frekvenciák egyikét, ehhez annyit kell vállalnia, hogy a műsoridő legalább felében magyar könnyűzenét sugároz. Noha Vajna erőteljesen építeni kezdte médiabirodalmát, a Heti Válasz kormányzati forrásai szerint a filmügyi kormánybiztos ezzel csupán szívességet tesz a kabinetnek: "a mostani médiakezdemények egy-két éven belül a Habony Árpád-féle Modern Media Groupban oldódnak fel; Vajnára most azért van szükség, mert neki vannak legális százmilliói".

Válasz: Vajna kimenekíti pénzét
Bár a korábban offshore-vállalatok mögött rejtőzködő Andy Vajna sorra vesz nevére magyarországi cégeket, a Heti Válasz szerint a kormánybiztos továbbra is külföldre menekíti bevételei nagy részét.
A lap szerint ugyan központi vagyonkezelőjét, az AV Investments Kft.-t 90 százalékban magánszemélyként birtokolja, de a társasági szerződés szerint a vállalat nyereségének 99 százalékát - legfeljebb kétmillió dollárt - a kisebbségi tulajdonos Cinergi Pictures Entertainmentnek kell elutalni. A vállalat az offshore-paradicsomként számon tartott Nevadában van bejegyezve.
Tusványoson Schiffer András LMP társelnök arról beszélt, hogy Vajna az Alaptörvény felett áll, ő is kedvezményezettje a "központilag kijelölöm a nyerteseket" politikának. A Fidesz-hívek egyetértő tapssal fogadták Schiffer szavait.



Megszüntették az előzetes letartóztatását annak az óvóbácsinak, akit tavaly novemberben munkahelyéről vitték el bilincsbe verve – pedofília gyanújával – értesült a Népszava.