Simicska Lajos egyik sajtóorgánuma sem eladó, még akkor sem, ha ezzel gesztust gyakorolna. Az üzletemberhez közelálló forrásunk megerősítette: Simicska semmilyen gesztust nem tesz Orbán Viktornak, bár egyelőre válaszolni sem kíván az őt az utóbbi időben ért támadásokra. Két hónapja valóban megkeresték a médiabirodalom tulajdonosi körét, de az oligarcha leszögezte: nem hagyja magát, nem ad el semmit, az érdekeltségébe tartozó médiumokat hosszú távon kívánja fenntartani. (A miniszterelnök egykori barátja ezzel egyértelművé tette szándékait: meg akarja őrizni a saját nyilvánosságát - a szerk.) A Népszabadság szerint egy új szereplő, Schmidt Mária is megvetné ugyanis a lábát az épülő kormánypárti sajtóban. A Terror Háza több milliárdos magánvagyonnal rendelkező főigazgatója márciusban alapította meg a Médiaháló Kft.-t.
A lap szerint Schmidt nem kisebb orgánumokat szemelt ki magának, mint a Nyerges Zsolt és Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Heti Választ, és a nemrég eladásra kínált Origo-csoportot. A piacot ismerők megjegyzik, hogy a többi Simicska-médiummal ellentétben a Fidesz más elbánásban részesíti a Heti Választ: miniszterek, vezető politikusok nyilatkoznak a hetilapnak, amelynek főszerkesztője Borókai Gábor, az első Orbán-kormány szóvivője. Ennek is köszönhetően a lap jelentős jobboldali olvasótáborral bír, ami "kapóra jönne" az épülő kormánymédiának. Forrásunk hozzátette, szerinte Orbánéknak "esélyük sincs" egy Válasz-kaliberű lap megszerzésére, így máshogy kell beindítaniuk a kormánypárti hetilapot.
Nem csak Schmidt venné meg az Origót a Magyar Telekomtól: a Klubrádió titokzatos befektetője, a Brit Média Befektetési Kft. is ajánlatot tett, ezt a portálnak Megyeri András Jonatán ügyvezető is megerősítette. A klubrádiós üzlet kapcsán elmondta, hogy számára a média hazai terep, de ezt a szektort amúgy is jó befektetésnek tartja - mindez pedig az Origóval összefüggésben is sokatmondó. Megyeri leszögezte, közeli barátja ugyan Köves Slomónak, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezetőjének, de a Brit Média és az EMIH között sem szoros kapcsolat, sem laza kötődés nincs azon túl, hogy a tulajdonos Brit Europe Foundation mögött álló befektetők az EMIH-et is támogatják - bár az EMIH által működtetett Olajág Otthonok törökbálinti címére van bejegyezve a Brit Média székhelye. Az igazgató azt nem árulta el, hogy pontosan kicsoda a Brit Europe vezetője, akit a közvélemény csak Robert Izsák néven ismer.
Eközben a Fidesz-közeli tévéadó körül sem mennek flottul a dolgok: a kormány Andy Vajnára bízta az "ellen-HírTV" megszervezését, a filmügyi kormánybiztos pedig új közéleti tévét indítana be InfoTV néven. Ez sokak szerint nehezen elképzelhető, mert a Fidesznek mindenképpen olyan adó kell, amely amellett, hogy közvetíti a politikai üzeneteket még nézett is - hiszen csak így indulhatnának eséllyel az állami hirdetésekre kiírt közbeszerzéseken. Emellett a kábelszolgáltatók alapcsomagjaiban nincs hely egy új, országosan sugárzott adónak. Vajnáéknak az Origo-csoport megvásárlása sem jelentene megoldást, hiszen az ahhoz tartozó LifeNetwork és OzoneNetwork csatornák sincsenek benne az alapcsomagokban. Így a piacon jelenleg egyetlen "elérhető" opció van, amely megfelel a kritériumoknak: a TV2.
Az Index nemrég írt arról, hogy az InfoTV-vel Vajnáék csupán nyomást akarnak gyakorolni a kereskedelmi adó egyre rosszabb anyagi helyzetbe kerülő tulajdonosaira. Mint ismert Simon Zsolt és Yvonne Dederick úgy vették meg a televíziót az előző tulajdonos Pro7Sat1-től, hogy a német médiavállalat meghitelezte nekik a vételárat - Simonéknak pedig a reklámbevételekből kellene törleszteniük. A TV2 bevételei viszont az utóbbi időben jelentősen csökkentek: például a Nemzeti Média és Hírközlési Hatósággal (NMHH) kötött megállapodásuk értelmében januártól már szedhetnének terjesztési díjat a szolgáltatóktól, de a kormány tavalyi rendelete ezt megakadályozta.
A portál szerint annyi pénzt kérnek a csatornáért, amennyit Vajnáék nem hajlandóak kifizetni, de kevés olyan befektetőcsoport van Magyarországon, amely meg tudná - és meg akarná - venni a csatornát, így lehet, végül nem lesz más választásuk, mint Vajna. Az Index feltételezéseit az is alátámaszthatja, hogy az InfoTV próbafelvételei a Mafilm egyik Róna utcai stúdiójában zajlottak, ugyanott, ahol a TV2 is székel. Az is különös, hogy Vajna arra a György Bencére bízta a koncepció előkészítését, aki az idén távozott a TV2 program- és hírigazgatói székéből. Györgynek máris sikerült korábbi munkahelyéről "átcsábítania" néhány riportert és szerkesztőt: a Tények szerkesztősége a héten jelentette be a munkatársak távozását, ők valószínűleg csatlakoznak az új televízióhoz - vagy a György által tervezett új, jobboldali hírportálhoz.
Vajna a rádiópiacon is versenybe szállt: a kormánybiztos egy hónapja alapította meg a Radio Plus Kft.-t, amely az egykori Roxy Rádió, vagy az InfoRádió sávjára pályázna - írta a Heti Válasz. A lap szerint a Radio Plus ingyen is megkaphatja a frekvenciák egyikét, ehhez annyit kell vállalnia, hogy a műsoridő legalább felében magyar könnyűzenét sugároz. Noha Vajna erőteljesen építeni kezdte médiabirodalmát, a Heti Válasz kormányzati forrásai szerint a filmügyi kormánybiztos ezzel csupán szívességet tesz a kabinetnek: "a mostani médiakezdemények egy-két éven belül a Habony Árpád-féle Modern Media Groupban oldódnak fel; Vajnára most azért van szükség, mert neki vannak legális százmilliói".