Publicisztika;Görögország;Nemzetközi Valutaalap;Alekszisz Ciprasz;Janusz Varufakisz;

- Varufakisz a vádlottak padjára kerülhet

Per fenyegeti Janusz Varufakisz volt görög pénzügyminisztert. Az ügyészség nyomozást indít, s a parlamenttől mentelmi jogának felfüggesztését kéri amiatt, mert titkos tervet készített elő a Grexitre, s a drachmára való visszaállásra. Hazaárulással, „bűnözői csoport” létrehozásával, egyes hírmagyarázók pedig egyenesen puccsal vádolják.

Két feljelentője, egy polgármester, valamint egy ügyvéd, azzal is vádolják, hogy a hitelezőkkel folytatott tárgyalások elszabotálásával több milliárd eurós kárt okozott hazájának. Anna Aszimakopulu, konzervatív képviselő valószínűnek nevezte, hogy Varufakisz a vádlottak padjára kerül. A Guardiannak elmondta: „most nem lennék a bőrében”.

A mentelmi jog felfüggesztése azonban nem egyszerű folyamat. Először ugyanis a parlamentnek vizsgálóbizottságot kell felállítania, amely kivizsgálja a vele szembeni vádakat. Ha a testület megalapozottnak találja a vádakat, s per indítását javasolja, a törvényhozásnak szavaznia kell mentelmi jogának felfüggesztéséről.

Varufakisz mindenesetre a halogató taktikával valóban nagy kárt okozott. A görög parlament pénzügyi részlege által közzétett adatai szerint csak a bankok bezárása miatt vesztett az állam heti 2,8 milliárd eurót. A jelentés szerint továbbra sem került le teljesen a napirendről a Grexit. A szerzők figyelmeztették a kormányt arra, végre kell hajtani a reformokat. A Nemzetközi Valutaalap végrehajtó bizottsága zöld utat adott arra, hogy az IMF is szerepet vállaljon az újabb hitelprogramról szóló tárgyalásokban – értesült a Kathimerini című lap.

Alekszisz Ciprasz miniszterelnök akár újabb népszavazást írathat ki, ezúttal arról, támogatják-e a görögök a hitelezőkkel kapcsolatos politikáját. Kijelentette, nem megoldás az, ha a reformprogrammal kapcsolatos törvényeket rendszeresen az ellenzék szavazataival kell elfogadni. A kormányfő bejelentette, hogy pártja szeptemberben rendkívüli kongresszust tart. Eldőlhet, mi lesz azon baloldali platform sorsa, amely nem támogatta a reformokat.

Jelentősen átalakulhat a Nyugat-Magyarországi Egyetem (NYME), a Budapesti Corvinus Egyetem kertészeti és élelmiszer-ipari karai a Szent István Egyetem részeként működhetnek tovább és összeolvaszthatják a szolnoki és a kecskeméti főiskolát – jelentette be Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatásért felelős államtitkára. A Figyelő szerint a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank és a Corvinus közötti megállapodás, és a jegybanki tanszék létrehozása sokat nyomott a latban, így az egyetem részben Matolcsynak köszönheti megmaradását.