Andrej Kirilenko;Vitalij Mutko;Nemzetközi Kosárlabda-szövetség;orosz kosárlabda-válogatott;

- Veszélyben az olimpiai részvétel

Kemény intézkedést hozott a Nemzetközi Kosárlabda-szövetség (FIBA) az orosz szövetség ellen: felfüggesztette tagságát, ami azt jelenti, hogy összes az égisze alá tartozó eseményről kizárta. Az orosz nemzeti csapatnak a 2016-os olimpiai részvétele is kérdésessé vált.

A botrány egy júniusi bírósági döntés kapcsán tört ki. Egy orosz bíróság ugyanis arra kötelezte a szövetséget, rendezzen új elnökválasztást. Az ügy több évre nyúlik vissza. 2013-ban tisztújítás történt a szövetségnél, a választás eredményét azonban az előző elnök nem fogadta el, szabálytalanságokra hivatkozva, s új voksolást követelt. Ebbe azonban az új elnök nem volt hajlandó belemenni. Polgári peres eljárás kezdődött.

A bíróság június 18-án kimondta: hatvan napon belül meg kell ismételni a tisztújítást. Ennek időpontja augusztus 25 lenne, s a volt NBA-sztár Andrej Kirilenko is indulna. A FIBA azonban megelégelte a huzavonát, ezért döntött a szövetség tagságának felfüggesztése mellett.

Ha a nemzetközi szövetség jövő heti ülésén megerősíti a döntést, akkor Oroszország nem léphet pályára a szeptemberi Európa-bajnokságon, s a riói olimpiáról is lemaradhat. Vitalij Mutko orosz sportminiszter elmondta, a lausanne-i nemzetközi sport döntőbírósághoz fordulnak. Andrej Arhangelszkij, az orosz szövetség főtitkára reményét fejezte ki, hogy a FIBA megváltoztatja a döntést tokiói ülésén. Az orosz kosárlabdaválogatott igen erős. Kétszer, 1994-ben és 1998-ban ezüstérmet szerzett a világbajnokságon, 2007-ben megnyerte az Eb-t, 2012-ben pedig bronzérmes lett a londoni olimpián.

Jelentősen átalakulhat a Nyugat-Magyarországi Egyetem (NYME), a Budapesti Corvinus Egyetem kertészeti és élelmiszer-ipari karai a Szent István Egyetem részeként működhetnek tovább és összeolvaszthatják a szolnoki és a kecskeméti főiskolát – jelentette be Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatásért felelős államtitkára. A Figyelő szerint a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank és a Corvinus közötti megállapodás, és a jegybanki tanszék létrehozása sokat nyomott a latban, így az egyetem részben Matolcsynak köszönheti megmaradását.