India;halálos ítélet;

- Vitatott halálos ítélet Indiában

Több mint 22 évvel a bombayi bombamerényletek után, amelynek során összesen 13 pokolgép robbant a metropoliszban, Indiában kivégezték az egyik elkövetőt, Jakub Memont. A halálos ítéletet a Maharasztra állambeli börtönben hajtották végre. Nem sokkal korábban elutasították kegyelmi kérvényét. Indiában tíz év alatt ez volt a harmadik kivégzés.

A Memon elleni halálos ítéletet sokan vitatták. A tizenegy elítélt közül csak az őlegsúlyosabb büntetését hagyták érvényben. Az 1993 márciusában végrehajtott merényletsorozat volt a legsúlyosabb India történetében. Az összehangolt támadások során támadást intéztek a bombayi tőzsde, az Air India légitársaság kirendeltsége, valamint egy luxusszálloda ellen. Összesen 257 személyt gyilkoltak meg. A terrorakcióért a muzulmán kisebbség tagjait tették felelőssé. A legfőbb kitervelőket mindmáig nem tudták kézre keríteni az indiai hatóságok.

Memon nemcsak a kitervelésben vett részt, hanem anyagi támogatást is nyújtott az akció végrehajtásához. Memon taagadta a vádakat, s az eljárás az indiai társadalmat is megosztotta. Emberi jogi aktivisták a halálos ítélet megváltoztatását követelték. A legfelsőbb bíróság korábbi bírája, Hardzsit Szing Bedi is felszólította az ügyben eljáró bírókat, vegyék figyelembe azt, hogy az elítélt együttműködött a hatóságokkal,s szabad akaratából tért vissza Pakisztánból Indiába.

Továbbra is hallgatnak a tálibok vezetőjük, Omar molla haláláról. A kabuli kormányzat szerdán jelentette be, hogy a szélsőséges iszlamsta csoport vezetője legalább két évvel ezelőtt a pakisztáni Karacsiban, egy kórházban vesztette életét.