Ismert ugyanakkor, hogy Brüsszel már két földügyekkel összefüggő kötelezettségszegési eljárást is indított Magyarország ellen az új földforgalmi törvény tavaly május elsejei hatálybalépése óta. A Bizottság június 18-án léptette második szakaszba a külföldiek által szerzett haszonélvezeti jogok megszüntetése miatt, 2014 októberében indult kötelezettségszegési eljárást.
E témában a vizsgálódást az osztrák kormány kezdeményezte. Ugyanis különösen a nyugati határszélen több osztrák gazda is érintett abban, hogy a nem rokonok között kötött haszonélvezeti szerződéseket rekordidő, négy és fél hónap alatt megszüntetették. Brüsszel éppen az idő rövidségét kifogásolta, amellett, hogy értelmezése szerint a földvásárlási moratórium nem tiltotta egyértelműen a haszonélvezeti jogok szerzését, ráadásul ezeket magyar bíróságok is érvényesnek ismerték el.
Július 21-én az Alkotmánybíróság is megszólalt a témában. A taláros testület úgy látja, a haszonélvezeti jog megszüntetése ugyan nem ütközik az alaptörvénybe, ám a kártalanítás nem kerülhető meg, ezért az év végéig adott határidőt, hogy a jogalkotó az elszámolás részleteit tisztázó jogszabályt megalkossa. A magyar kormánynak ettől függetlenül most két hónapja van az indoklással ellátott bizottsági vélemény megválaszolására, azonban az álláspontok eléggé távolinak tűnnek, így nem kizárt, hogy az Európai Bíróság dönthet majd egyszer ebben a kérdésben.
Később Brüsszel egy másik eljárást is kezdeményezett, amely a földforgalmi törvény általános átvilágításához kötődött. A jogszabályt indokolatlanul és túlzóan korlátozónak tartja a bizottság. Többek között a külföldiek, a jogi személyek kizárása, a földbizottságok vétója nem tetszik Brüsszelnek, és kevés vigasz, hogy a szlovák, a litván és bolgár törvényekről hasonlóan vélekedett a Bizottság. A kormány június végén reagált írásban a kifogásokra, a válaszok kiértékelése ugyan még tart, ám a Bruxinfo forrásai nem látják különösebb jelét, hogy a kormány változtatni kívánna a kifogásolt részeken. Így valószínűsíthető, hogy ez az eljárás is az Európai Bíróságon köt majd ki.