Brüsszel;kötelezettségszegési eljárás;állami földbérlet;

Fotó: Népszava

- Újabb panasz Brüsszelben az állami földbérletek miatt

Újabb panasz érkezett Brüsszelbe a hazai földekről. Az Európai Bizottság a jelenleg több szálon futó, termőfölddel kapcsolatos vizsgálatokon túl hamarosan elkezdheti az állami tulajdonú földek bérbeadásának elemzését is. A Bruxinfo értesülései szerint többen is vannak akik hivatalosan panaszt tettek a Magyarországon az állami földbérletek körül tapasztalható visszásságok miatt, köztük egy brit európai parlamenti képviselő is. Az földbérletek miatti vizsgálódás még eléggé friss, így nem tudni, lesz-e belőle a hivatalos út első lépcsőjét jelentő, úgynevezett előzetes eljárás.

Ismert ugyanakkor, hogy Brüsszel már két földügyekkel összefüggő kötelezettségszegési eljárást is indított Magyarország ellen az új földforgalmi törvény tavaly május elsejei hatálybalépése óta. A Bizottság június 18-án léptette második szakaszba a külföldiek által szerzett haszonélvezeti jogok megszüntetése miatt, 2014 októberében indult kötelezettségszegési eljárást.

E témában a vizsgálódást az osztrák kormány kezdeményezte. Ugyanis különösen a nyugati határszélen több osztrák gazda is érintett abban, hogy a nem rokonok között kötött haszonélvezeti szerződéseket rekordidő, négy és fél hónap alatt megszüntetették. Brüsszel éppen az idő rövidségét kifogásolta, amellett, hogy értelmezése szerint a földvásárlási moratórium nem tiltotta egyértelműen a haszonélvezeti jogok szerzését, ráadásul ezeket magyar bíróságok is érvényesnek ismerték el.

Július 21-én az Alkotmánybíróság is megszólalt a témában. A taláros testület úgy látja, a haszonélvezeti jog megszüntetése ugyan nem ütközik az alaptörvénybe, ám a kártalanítás nem kerülhető meg, ezért az év végéig adott határidőt, hogy a jogalkotó az elszámolás részleteit tisztázó jogszabályt megalkossa. A magyar kormánynak ettől függetlenül most két hónapja van az indoklással ellátott bizottsági vélemény megválaszolására, azonban az álláspontok eléggé távolinak tűnnek, így nem kizárt, hogy az Európai Bíróság dönthet majd egyszer ebben a kérdésben.

Később Brüsszel egy másik eljárást is kezdeményezett, amely a földforgalmi törvény általános átvilágításához kötődött. A jogszabályt indokolatlanul és túlzóan korlátozónak tartja a bizottság. Többek között a külföldiek, a jogi személyek kizárása, a földbizottságok vétója nem tetszik Brüsszelnek, és kevés vigasz, hogy a szlovák, a litván és bolgár törvényekről hasonlóan vélekedett a Bizottság. A kormány június végén reagált írásban a kifogásokra, a válaszok kiértékelése ugyan még tart, ám a Bruxinfo forrásai nem látják különösebb jelét, hogy a kormány változtatni kívánna a kifogásolt részeken. Így valószínűsíthető, hogy ez az eljárás is az Európai Bíróságon köt majd ki.

Az értelmi fogyatékossággal élők többnyire esélytelenül indulnak a munkaerőpiacon, pedig megfelelő szakképesítéssel nagyon hasznos munkát tudnak végezni. A Gyömrői Speciális Szakiskola ilyen képzést nyújt enyhe és középsúlyos értelmi fogyatékkal élő diákjainak, akik mostantól újra kulturált és modern körülmények között tanulhatnak, képzésük pedig újabb szakiránnyal bővült. Az MSD Pharma Hungary Kft. segítségével jelentős értékben végeztek felújítási munkákat az iskolaépületen, valamint a tankertészet teljes körű rehabilitációjára is sor került a vállalat 115 önkéntes dolgozójának bevonásával.