A FIFA-sorsolás talán legnagyobb híre az volt, hogy Sepp Blatter, a nemzetközi szövetség elnöke is megjelent az eseményen. Néhány hete jobbnak látta, ha a kanadai női labdarúgó világbajnokság fináléjában nem bukkan fel, attól tartva, hogy őrizetbe vehetik korrupció miatt. Oroszországban azonban teljes biztonságban érezheti magát, Vlagyimir Putyinnal jó a viszonya, amint ezt kettejük sajtóértekezletén demonstrálták is. Blatter kifejtette, minden támadás ellenére támogatja, hogy 2018-ban Oroszország rendezze meg a vb-t.
2016. október 10.: Lettország Magyarország
2016. november 13.: Magyarország–Andorra
2017. március 25.: Portugália–Magyarország
2017. június 9.: Andorra–Magyarország
2017. augusztus 31.: Magyarország–Lettország
2017. szeptember 3.: Magyarország–Portugália
2017. október 7.: Svájc–Magyarország
2017. október 10.: Magyarország–Feröer
Pótselejtezők:
első mérkőzés: 2017. november 9–11.
visszavágók: 2017. november 12–14.
„Legyenek nyugodtak” – biztatta a helyieket a FIFA elnöke a szentpétervári sorsoláson. A FIFA-botrány május végi kitörése után több nyugati sportvezető és politikus vetette fel, hogy el kellene venni Oroszországtól a rendezés jogát a 2010-es odaítélésnél történt valószínűsíthető korrupció miatt. Több szól azonban az elvétel ellen, mint mellette. A Kreml már eddig is rengeteg pénzt költött a rendezésre, igaz, az orosz rubelválság miatt többször is csökkentenie kellett a kiadásokat.
Másrészt a korrupciós vizsgálat lezárása olyan sok időt vehet igénybe, hogy nem lenne idő egy másik rendező ország „beugrására”. Blatter az ukrán válságról is szót ejtett, a FIFA-t a békeközvetítőnek állította be, mert mint a kelet-ukrajnai válságra utalva elmondta, ebben a helyzetben „különösen fontos az
együttműködés”, s a labdarúgás „hozzájárulhat a békéhez”. Putyin háláját fejezte ki Blatternek azért, hogy „a sportra koncentrált”. Hogy a 2018. június 14-től július 15-ig tartó viadalon Magyarország jelen lehet-e, annak a 2017 októberéig-novemberéig kell eldőlnie. A sorsoláson az 52 európai válogatottat hét hat- és két ötcsapatos csoportba sorsolták.
A kilenc csoportgyőztes kijut a 2018-as vb-re, míg a nyolc legjobb csoportmásodik - úgy, hogy a hat együttest számláló csoportok esetében az utolsók elleni párharcokat nem veszik figyelembe - pótselejtezőt játszik a maradék négy kiadó helyért.
A hat kiemelési kalapot a júliusi FIFA-világranglista alapján állították össze, a magyar válogatott a harmadikból várta a sorsolást. Az elsőből a portugálokat, a másodikból pedig a svájciakat kapta, míg az alacsonyabban rangsorolt együttesek közül az aktuális Eb-selejtezős sorozatban is ellenfél feröeriek, valamint a lettek és az andorraiak lettek riválisok.
Azt már korábban eldöntötték, hogy a televíziós közvetítési jogok miatt Anglia, Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország és Hollandia válogatottja csakis hatcsapatos csoportban szerepelhet. A feszült politikai helyzet miatt Azerbajdzsán és Örményország nem kerülhetett azonos csoportba. Az európai selejtezők hivatalosan 2016. szeptember 4-én rajtolnak. A magyar válogatott első ellenfele idegenben Feröer-szigetek lesz.
"Az én megbízatásom négy mérkőzésre szól, a világbajnoki selejtezők pedig még távol vannak, de sportigazgatóként is úgy gondolom, összességében jónak mondaható a sorsolásunk, hiszen a negyedik, ötödik és hatodik kalapból olyan ellenfeleket kaptunk, amelyek ellen nyernünk kell majd a sorozatban - idézte az mlsz.hu Bernd Storckot, a magyar válogatott megbízott szövetségi kapitányát. - Feröerrel a mostani Eb-selejtező sorozatban, Andorrával az előző vb-selejtező sorozatban voltunk egy csoportban, ezért aktuális képünk van mindkét válogatott játékerejéről.
A portugál csapat kiemelkedik a csoportból, de két éve még Svájc is a nyolcadik helyen állt a FIFA világranglistáján, tehát nem kérdés, hogy mindkét együttes előttünk jár jelenleg. Ezzel együtt hazai pályán, egy jól szervezett magyar válogatottnak egyik rivális ellen sem kell majd esélytelenül felmennie a pályára" - értékelt a szakvezető.