kivonulás;Templeton Emerging Markets Group;

- Kivonulóban Magyarország legnagyobb befektetője

Jelentős mennyiségű magyar állampapírt adott el a második negyedévben az amerikai Franklin Templeton alapkezelő, melynek így 10 milliárd dollár alá csökkent a forintalapú állampapír-állománya - írta elemzésében a Portfólió.

 A Magyarország megmentőjeként aposztrofált befektető elsősorban a rövidlejáratú forintkötvényekből vonul ki. A folyamat nem okozott piaci zavart, feltehetően azért, mert bőven vannak olyan belföldi és külföldi szereplők, akik megveszik a Templeton által piacra dobott mennyiséget - írja az internetes pénzügyi portál. Szeptembertől ebben a jegybank önfinanszírozási programja is sokat segít majd.

Általában aggasztó, amikor egy ekkora szereplő ki akar szállni a piacból. Nem pusztán azért, mert egy erős hitelezővel kevesebbre támaszkodhat a jövőben az ország, hanem mert a megmozdulása akár súlyos hozamemelkedéssel is járhat, legrosszabb esetben általános pánikot keltve. Másrészről üdvözlendő, hogy a szakítással csökken a külföldiek részaránya a magyar állampapírpiacon, ami komoly sérülékenységi tényező volt eddig is. Az igazán szerencsés persze az, ha a kilépés által keltett űrt belföldi szereplők töltik be - írják az elemzők.

Az amerikai Templeton alapkezelő 2011-ben kezdte el intenzíven vásárolni a magyar állampapírokat, amikor más nem nagyon bízott a magyar gazdaságban. A társaság amerikai és luxemburgi alapjai 2014-re 12,5 milliárd dolláros portfóliót építettek ki a magyar kötvényekből, amivel messze az ország legnagyobb hitelezőivé váltak, a teljes magyar államadósság több mint tíz százaléka volt ekkor már a kezükben. Az elmúlt időszakban ugyanakkor a külföldiek forintalapú állampapír-állománya dinamikusan elkezdett csökkenni.

Kishantos története sokak szemében az Orbán-kormány és a Fidesz állatorvosi lova. Az események láncolata azt is bizonyítja, hogy az állami földek lenyúlása országos szinten sem ötletszerű döntéseken múlt, hanem évek során kidolgozott rendszer alapján. Ács Sándorné, a kishantosi ökogazdaság ügyvezetője szerint ha ez a rendszer marad, akkor a magyar mezőgazdaságnak nem lesz jövője.