FTC;Labdarúgó Európa Liga;

Thomas Doll csapata ezúttal is hamar elvérzett a nemzetközi kupában FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Egyik szemünk sír, a másik még nem nevet

A labdarúgó Európa-liga 2015/2016-os kiírásának pozitívuma magyar szempontból az, hogy egy csapatunk, a Debrecen még augusztusban is pályára léphet. Hogy a hajdúságiak gólesője a rigai Skonto ellen mit is ér valójában, az majd csak a következő, a Rosenborg elleni két találkozón dől el. A kupa- és Szuperkupa-győztes Ferencváros teljesítménye, kettős veresége a Zeljeznicar ellen viszont mindent elmond arról, mit is ér a magyar bajnokság.

A magyar nyelv nagyon gazdag, egy tárgyra oly sok kifejezést találhatunk. Mégis gondban vagyunk, ha a Ferencváros Zeljeznicar elleni két mérkőzését kellene értékelnünk. Szégyen? Ez esetben azt feltételezzük, hogy a zöld-fehérek mélyen képességük alatt játszottak, ám az FTC Európa-ligában nyújtott négy találkozója alapján nem lehetünk biztosak abban, hogy ennél nagyságrendekkel jobb produkcióra lenne képes. Lélektelen? Ez talán közelebb áll a valósághoz. Azt már elég régen lehet tudni, hogy futás nélkül nem sokra lehet vinni ebben a sportágban. Persze fárasztó ilyen melegben futkározni, de azért ha valaki a Ferencváros mezét ölti magára, már csak a három E-ben rejlő „erő” szócska kapcsán is feltételezhetjük, hogy hajlamos erre a tevékenységre.

Bármilyen fájó is kimondani, jó, hogy a Fradi most esett ki, s nem a következő körben, a Standard Liege ellen. Ha a bosnyák bajnokság második helyezettje így lefocizza az együttest, három gólt lő és egyet sem kap, akkor mi lett volna egy belga élcsapat ellen? Hol van már az Anderlecht elleni Bajnokok Ligája-selejtező, amikor Kopunovic, Kuntic, Albert és a többiek parádéztak belga ellenfelükkel szemben...?

A Fradiban van pénz, magyar szinten jócskán. Itthon jól csengő nevek kerültek az együttesbe, tavaly visszatért Gera, aztán Hajnal, nyáron Leandro. Gera elmúlt 36, Hajnal 34, Leandro 33 éves. Leigazolták még a szlovák Sestákot, aki szintén 33. Jó, persze, a BL döntőjébe jutott Juventus is a soraiban tudta a Geránál is egy hónappal idősebb Pirlót, s az olasz bajnokság második helyezettjénél, az AS Romában is sok bajnokin pályára lépett Francescco Totti, aki jövőre már 40. születésnapját ünnepli, de egyszerre több harmincon felüli játékost nem visel el egy klub.

Hogy milyen most a Ferencváros helyzete, azt Dibusz Dénes példája is mutatja. A magyar válogatott hálóőre, akit elvinne Dárdai Pál csapata, a Hertha BSC, rögtön a Zeljeznicar első gólja után olyan hibát vétett, hogy kis híján bekerülhetett volna majd minden szilveszteri összefoglalóba. A saját lábában esett el, de végül megakadályozta a gólt.

A védelem tragikus. A középhátvéd Pavlovicot elengedték, de hogy Mateosról is ilyen könnyen lemondjanak, az egy kissé túlzás. Lehet, hogy a spanyol pácban hagyta a csapattársait, s mindenképp el akar igazolni. De a Ferencváros érdeke most azt diktálta volna, üljenek le tárgyalni vele, hogy legalább pár EL-meccsre szálljon még be, addig, amíg nem talál magának klubot. Mateos azonban nincs, példát statuálnak vele. Batik, aki a tavasz egyik felfedezettje volt, sérült, talán egy hónap múlva pályára léphet. Nalepa lelkes ugyan, de - mindenfajta bántás nélkül – sosem lesz belőle egy Franz Beckenbauer. Leandro nem érzi a középhátvéd posztját, bár védelmére legyen mondva, az utóbbi években nem is játszott ebben a pozícióban. A Haladás elleni első bajnoki meccsen, illetve a Zeljeznicar elleni visszavágón Thomas Doll Gyömbér Gábort vitte hátra Nalepa mellé, de az egyszeres magyar válogatottól szintén nagyon távol áll a poszt.

A középpályán Gera nem igazán találja a helyét. Tavasszal sem volt kiemelkedő, de tény, hogy odaadóan harcol. Ennél azonban biztosan többet vártak tőle. Hajnal, talán hosszú sérülése miatt, nagyon szürke, s mivel sérülékeny játékos, ezért ő már nem fogja hátán vinni a csapatot. Akit mindenképpen kiemelhetünk, az Somalia. Furcsa, hogy ez a 26 éves brazil fiú mutat példát a többieknek abból, mit is nevezhetünk „Fradi-szívnek”. Képes felszántani a pályát, gyors, s technikailag is rengeteget fejlődött. A csatársorban Lamah a legveszélyesebb, de a Zeljeznicar elleni meccseken ő is halovány volt. Varga Roland egész júliusban mélyen tudása alatt játszott, Böde pedig formán kívül van.

Sokatmondó, hogy a Ferencváros 180 perc alatt egyetlen gólt sem tudott szerezni a szarajevóiak ellen. A két mérkőzés képe alapján teljesen jogos a bosnyákok továbbjutása, ezért sem reális Gyömbér értékelése, aki szerint csak a helyzetkihasználáson múlott minden, mivel a Zeljeznicarnak három helyzete volt, azt mind belőtte, bezzeg a Fradi mindent kihagyott.

Thomas Doll azonban rendkívül korrektül értékelt.

„Először is szeretnék gratulálni a Zeljeznicarnak a továbbjutáshoz. Nagyon csalódott vagyok, két meccsen nem tudtunk gólt lőni. A támadóink nem küzdöttek tiszta szívvel, középen és hátul nem volt annyi gondunk, de ez a teljesítmény nagyon kevés az Európa-ligához. Az ellenfél a helyzeteit berúgta, mi pedig ilyen játékkal nem érdemeltünk továbbjutást. A mai szégyenteljes játék miatt elnézést kérünk minden Ferencváros szurkolótól” – jelentette ki.

Doll sok csatát megélt már, a pályán, azon kívül is, nem próbálja eladni fogyaszthatóként az értékelhetetlent, nem köntörfalaz, nem beszél mellé, nem a bírót hibáztatja, s még csak nem is a körülményeket. Látszik, hogy nem a magyar közeg az övé. Arra azonban neki kellene legjobban tudnia a választ, miért játszik a Ferencváros annyira defenzíven minden nemzetközi idegenbeli meccsén. Emlékezhetünk a tavalyi, Rijeka elleni gyászos produkcióra, amikor Horvátországban egyetlen kapura lövésük sem volt a zöld-fehéreknek. Nagyon gyenge volt a holland másodosztályú GO Ahead Eagles elleni kinti találkozón nyújtott teljesítmény is, a szarajevóiról nem is beszélve.

Fideszes belháború a kiesés miatt
Egymásnak estek a fideszes politikusok a Ferencváros kiesését követően. Wintermantel Zsolt újpesti polgármester meglehetősen sajátos hangú Facebook posztjában a klub és a kemény mag közötti harcban foglalt egyértelműen állást. (A klubvezetés letiltatta a kinti meccsről azokat a szurkolókat, akik nem rendelkeztek szurkolói kártyával). Íme a rövid mestermű:
„Az FTC minden egyes NB1-es vereségének örülök. Szívből! Ha a Magyar Kupában kikapnak, nevetek. Hangosan. Amikor mi verjük meg őket, gyönyörűség! Ha Magyar csapat nemzetközi mérkőzést játszik, magyar vagyok. Szeretném a jót, a jobbat! Jó lett volna, ha az FTC továbbjut. A focinak vannak törvényei. Íratlan szabályai, legendái, történetei, feltételezései, babonái. Ma született egy új! Az a csapat, mely harcol a szurkolói ellen, aki a több száz kilométerre elutazó támogatóit kitiltja, hazazavarja: NEM NYERHET!”
Deutsch Tamás, az MTK elnöke erre hasonlóan irodalmi stílusú bejegyzésben válaszolt.„Az MTK minden egyes győzelmének örülök. Szívből! Ha a Magyar Kupában nyerünk, tapsolok. Hangosan. Ha a Fradit vagy az Újpestet verjük meg, gyönyörűség. Ha magyar csapat nemzetközi mérkőzést játszik, mert magyar vagyok, drukkolok neki. Szeretném a jót, a jobbat. Boldog lettem volna, ha az FTC továbbjut. A focinak vannak törvényei. Íratlan szabályai, legendái, történetei, feltételezései, babonái. És bizony akad szegény, szerencsétlen, uborkafára felkapaszkodott idióta, akinek a futball szépségéről fogalma sincs, aki azt sem tudja, eszik vagy isszák a sportszerűséget. Aki büszkén azt gondolja, ha bunkóbb a legbunkóbb futballhuligánnál, akkor jófej klubelnök. Pedig csak egy szánalmas lájkkurva. Igazi, tőről metszett lila majom. Aki NEM NYERHET!”
Kubatov Gábor, az FTC elnöke egyelőre nem szólt hozzá a magasröptű vitához.

Az FTC egyes vezetői azért tanulhatnának némi realitásértéket Thomas Dolltól. A szurkolók félrevezetése a szezon előtt ilyenkor EL-csoportkörről beszélni, s ezt konkrét célként is megjelölni, illetve arról elmélkedni, hogy ez mennyit hozna (1 milliárdról volt szó) a konyhára. Nem érdemes arra sem hivatkozni, hogy bezzeg a nyugati csapatok mennyi pénzből gazdálkodhatnak, s egy angol kiscsapat is 120-szor több pénzt kap évente a tévés közvetítésből, mint az FTC, amikor egy feleannyi költségvetésű klub simán kiveri a Ferencvárost az EL-ből. Június végén azt is hallhattuk, hogy öt éven belül az európai középmezénybe várják a Ferencvárost, ami szintén álomnak tűnik. Kivált addig, amíg nem kerül pont a klubvezetés és a szurkolók vitája végére.

A Ferencváros egyes illetékeseinek le kell szállnia a földre. Az, ami itthon bőven elég, az még egy az utolsó vonalba sorolt nemzetközi csapat ellen is édeskevés.

Hogy a Debrecen kilenc gólja a lett Skonto ellen mit is jelent nemzetközi szinten, arra a Rosenborg elleni jövő csütörtöki mérkőzés adhatja meg a választ. Bár a hajdúságiak tényleg remekül játszottak, korai lenne már most az El csoportkörében látni az együttest. Várjuk ki a végét. Kondás Elemér, a DVSC trénere szerint a szurkolók visszatérésének volt köszönhető az elsöprő győzelem:

„Nagyon jó mérkőzést láthatott a szépszámú közönség. Örülünk, hogy ilyen sokan kilátogattak, jó lett volna, ha még többen jönnek, de ne legyünk telhetetlenek. Jól kezdtünk, elég hamar tetemes előnyt szereztünk. Nem álltuk le, mentünk tovább és próbáltuk kiszolgálni a közönséget. Csak a két bekapott gólt sajnálom. Ilyen arányú sikerre nem számítottunk, de örülünk természetesen, a szurkolók is jól szórakoztak. Helyén kezeljük a sikert, hétvégén már vár minket a bajnoki találkozó a Puskás Akadémia ellen, és utána a Rosenborg jön az EL-ben. Célunk nem is lehet más, minthogy minél tovább jussunk” – értékelt a szakvezető a találkozót követő sajtóértekezleten.

Jövő héten tehát a norvég rekordbajnok vár a hajdúságiakra. A trondheimiek az EL 3. selejtezőkörében 4-0-s összesítéssel léptek tovább az izlandi KR csapatán.

 OTP Bank Liga, 2. forduló

Szombat

Budapest Honvéd–MTK 15.30 (Tv: M4)

Videoton FC–Szombathelyi Haladás 18.00

Paksi FC–Békéscsaba 1912 Előre 18.00

Vasas FC–Újpest FC 20.30 (Tv: M4)

Vasárnap

DVSC-TEVA – Puskás Akadémia 18.00

Ferencváros–DVTK 18.00 (Tv: M4)

Vasárnap rendezik meg a jubileumi 30. Magyar Nagydíjat. A mogyoródi Hungaroring igazi kuriózumnak számít a Forma-1 történetében, ugyanis ez volt az első versenypálya, ami a „Vasfüggöny” mögött épült. Az elmúlt három évtizedben kirobbanthatatlan volt a magyar futam a versenynaptárból és ezzel a harmadik helyen áll – Monte-Carlo és Monza után - a pályák rangsorában.