Kenyában nagy izgalommal várják Obamát. Az amerikai elnök édesapja az afrikai ország szülötte volt, egyetemi hallgatóként tanult a Hawaii Egyetemen, amikor édesanyjával megismerkedett. Amerikai fiát gyorsan elhagyta, Obama két éves volt, amikor apja visszatért hazájába. Idősebb Obama 46 évesen autóbalesetben 1982-ben meghalt, a későbbi elnök alig ismerte. Korábban már többször meglátogatta kenyai nagymamáját, rokonait, féltestvérei is élnek ott, elnökként azonban ez az első útja Nairobiba.
Utazását eddig azért jegelték, mivel a kenyai elnök, Uhuru Kenyatta ellen emberiesség elleni bűnök miatt vádat emelt a hágai törvényszék, bizonyítékok hiányában azonban az eljárást felfüggesztették. Obamának így most lehetősége nyílik lebonyolítani ezt a régóta halogatott utazást, s tárgyalást folytathat a kenyai államfővel. A találkozó érdekessége: Obama apja közgazdászként dolgozott a néhai Jomo Kenyatta, a jelenlegi elnök apja kormányában. Idősebb Kenyatta volt az, aki kikiáltotta Kenya függetlenségét, s 14 évig állt az ország élén. Obama és Kenyatta lesz a két társelnöke a Nairobiban sorra kerülő globális vállalkozási csúcstalálkozónak.
Kenyából Etiópiába utazik tovább Obama, ő az első hivatalban lévő amerikai elnök, aki ellátogat az Afrika szarván fekvő államba. Az etiópiai fővárosban, Addis Abebában felszólal az Afrikai Unió ülésén, a tagállamok vezetőivel több kétoldalú találkozót is lebonyolít. A terrorizmus elleni fellépés, gazdasági fejlődés, társadalmi problémák szerepelnek napirenden. Az etiópiai látogatást már előzetesen bírálták, mondván, a nemrégiben lezajlott, vitatott választás után Obama megelőlegezi a bizalmat az etiópiai kormányzatnak.
Amikor az „érdekes nevű” Obamát 2008-ban megválasztották, nagy volt a várakozás, hogy az első afrikai-amerikai elnök nagyobb figyelmet fordít a térség problémáira, ezek a várakozások alig-alig teljesültek. Obama figyelmét lekötötték az akut válsággócok. Félszáz emberi jogi szervezet az út előtt levelet írt az amerikai elnöknek, amelyben felszólították, hogy a demokrácia tiszteletben tartását sürgető üzenetet közvetítsen az afrikai államoknak.
Az Afrikai Unió az utóbbi időben élenjáró szerepet vállalt a konfliktusok rendezésében, békefenntartó erőket küldtek egyebek mellett Szudánba, Kongóba, Szomáliába. Obama egész hete Afrika jegyében telik, hétfőn Muhammadu Buharival, a nemrégiben megválasztott nigériai elnökkel tárgyalt a Fehér Házban.