;

iskolai lövöldözés;Arizonai Állami Egyetem;Sherry Towers;Columbine középiskola;

Több ezren virrasztottak a Virginia Tech műszaki egyetemen történt tömegmészárlás 33 áldozatára emlékezve. A 2007-es lövöldözésb

- A tömeggyilkosság is fertőz

Rendhagyó kutatásba kezdtek az Arizonai Állami Egyetem kutatói: azt vizsgálták, milyen összefüggések lehetnek a különböző helyeken, de az elkövetés idejét tekintve egymáshoz közel eső tömegmészárlások és iskolai lövöldözések között. Az eredmények szerint az incidensek többsége nem egymástól függetlenül történik, a borzalmas tettek másokat is hasonlóra ösztönözhetnek.

Az amerikai kutatócsapat szerint járványként terjednek az iskolai lövöldözéses esetek az Egyesült Államokban: szerintük az ilyen bűncselekmények nem egymástól függetlenül, véletlenszerűen történnek, az egyiknek bizony komoly ráhatása van a másikra.

A Plos One című szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban, melyben nagy nyilvánosságot kapott eseteket vizsgáltak, rámutattak: a tömeggyilkosságok - olyan esetek, amelyek legalább 4-5 halálos áldozatot követelnek - és iskolai lövöldözések "fertőzőek", a szörnyű tettek újabbak elkövetésére inspirálhatnak másokat. A "fertőzési időszak" átlagosan 13 napig tart, a kutatók állítása szerint a véres események mintegy 20-30 százalékában ez a jelenség játszik nagy szerepet.

A vizsgálat kiindulópontját az indianai Purdue Egyetemen tavaly történt lövöldözés adta: az intézmény egyik hallgatója lőtt le egy 21 éves tanársegédet. Sherry Towers, a kutatás vezetője elmondta: amikor a tragédia történt, épp egy kutatói találkozóra ment a Purdue Egyetemre. "Eszembe jutott, hogy a lövöldözést megelőző héten három hasonló esetről is beszámoltak a híradások.

Elgondolkoztam azon, hogy vajon véletlen egybeesésekről lehet-e szó, vagy pedig a hírekben megjelenő események egy rövid időre tudat alatt hasonlóra inspirálják az erre fogékony, sérült embereket" - nyilatkozta Towers a ScienceDaily.com-on. Emlékezetes az 1999-es coloradoi eset is: ekkor Littletown városában, a Columbine középiskolában történt tömegmészárlás, amely valóságos hullámot indított el - a vérengzést követő 22 hónapban még 16 hasonló incidensre került sor.

A kutatók felidézték, hogy korábbi tanulmányok már bebizonyították azt, hogy a lelkileg sérült fiataloknál az öngyilkosság is hasonlóképp "fertőző" lehet. Szinte ugyanez a helyzet a hírekben felkapott lövöldözéses eseteknél is; ám éppen azért, mert a híradások gyorsan és széles körben terjednek, hatásuk is jóval nagyobb. A statisztikák szerint az Egyesült Államokban havonta történik valamilyen hasonló eset az iskolákban. Ha gyilkosságig nem is fajul a dolog, gyakran előfordul, hogy a diákok - legtöbbször otthonról szerzett - fegyverrel mennek az iskolába. Nem meglepő, hogy az esetek többsége azokban az államokban történik, ahol a lakosság nagy része rendelkezik lőfegyverrel.

Szakemberek szerint a tragikus események hátterében egyszerre több minden is meghúzódhat: a rossz otthoni környezetből szerzett lelki sérülések, amelyeket az elkövető sokáig megpróbál elnyomni magában; ha a gyerek olyan környezetben nő fel, ahol gyakran történnek erőszakos cselekmények, a családban a problémákat is gyakran erőszakkal próbálják "megoldani", nem meglepő, hogy az agresszió a gyerek életében is hangsúlyos tényezővé, a gondok "egyszerű" megoldásává válik.

Az iskolai lövöldözés Magyarországon is megjelent: 2009-ben egy 23 éves elsőéves gyógyszerészhallgató a Pécsi Tudományegyetem biofizikai intézetében pisztollyal megölte egyik csoporttársát, további három embert pedig súlyosan megsebesített. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen sikerült megelőzni a tragédiát: itt S. Ábel egykori joghallgató finnországi, németországi és Egyesült Államokbeli iskolai mészárlások hatására döntött úgy, hogy fegyvert szerez, és az ELTE jogi karán 22 diákot öl meg - "éppen annyit, ahány rossz évet élt addig."A Kúria idén júniusban kétrendbeli emberölés előkészülete, testi sértés és garázdaság miatt két és fél év börtönbüntetéssel sújtotta a férfit.

A leghírhedtebb lövöldözések
1999. április 20.
A colorado-i Columbine Középiskolában két fiatal tizenhárom iskolatársát mészárolta le, majd magukkal is végeztek.
2012. április 26.
A kelet-németországi Erfurtban egy diák sorra járta iskolája tantermeit, 14 tanárt, két iskoláslányt és egy rendőrt is agyonlőtt.
2007. április 16.
Ekkor történt a történelem egyik legvéresebb iskolai mészárlása, amelyet az egyesült államokbeli Virginia Tech kampuszán követtett el egy végzős hallgató: 32 embert végzett ki és még sokakat megsebesített, majd főbe lőtte magát.
2007. november 7.
Hat társát gyilkolta meg egy tizenéves fiú, majd az iskolaorvossal és az igazgatóval is végzett a finnországi Jokela Középiskolában.
2008. szeptember 23.
Finnországban, Tuusula városában található Kauhajoki Középiskolában lövöldözött egy fiú, aki nyolc társát mészárolta le hidegvérrel, majd magával is végzett.



Ashton Carter amerikai védelmi miniszter Benjámin Netanjahuval folytatott kétórás keddi jeruzsálemi tárgyalásán megpróbálta csökkenteni az iráni atomegyezmény miatt Jeruzsálem és Washington között meglévő feszültséget.