Hirdetések;Oroszország;Ukrajna;maláj utasszállító;MH17-es járat;

- Maláj utasszállító - Huzakodás a vizsgálóbizottság miatt

Az eddigi nyilatkozatháborúhoz hasonlóan a jelek szerint a diplomáciai csatározásban is patthelyzet látszik kialakulni a tavaly júliusban Ukrajna felett lelőtt malajziai utasszállító ügyében. Oroszország ugyanis megvétózta az ENSZ-ben azt a javaslatot, amely egy nemzetközi vizsgálóbizottság felállítását javasolta az Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó MH17-es járat sorsának felderítésére. 

Egy speciális többnemzetiségű bíróság létrehozását a maláj kormány javasolta, ám a moszkvai érvelés szerint egy ilyen testület nem érné el a kívánt célt, „nem biztosítaná a kellő átláthatóságot”, sőt úgymond „kontraproduktív lenne”.

Ezzel szemben Oroszország az AP hírügynökség jelentése alapján tegnap beterjesztette saját javaslatát a világszervezetben: ennek értelmében a javasolt bíróság létrejötte nélkül kellene a 298 ember halálát okozó tragédia felelőseinek kilétét megállapítani. Hírmagyarázók gyanítják, hogy Moszkva friss – s a Biztonsági Tanácsban nyilván elvérző – ellenindítványa mögött az áll, hogy a repülő lelövése mögött vélhetőleg az oroszok által támogatott kelet-ukrajnai szeparatista erők állhattak. E felkelő csoportok azonban következetesen Ukrajnára igyekeznek hárítani a felelősséget.

Az MH17-est orosz gyártású rakéta találta el, éppen egy évvel ezelőtt, az áldozatok zöme holland, ausztrál és maláj volt. A Hollandia által küldött vizsgálók jó ideig még a katasztrófa helyszínét sem tudták megközelíteni a régióban folyó harcok miatt, s komoly nehézségeket okozott a holttestek azonosítása, illetve hazaszállítása is. Jellemző a hétfői orosz javaslat nyelvezete is: a dokumentum a repülőgép elpusztítását nem lelövésként vagy katonai cselekményként említi, hanem „légi incidensnek” nevezi.

Segítséget ígért a Boko Haram elnevezésű iszlamista terrorcsoport elleni harcban Muhammadu Buhari nigériai államfőnek hétfőn a washingtoni Fehér Házban Barack Obama amerikai elnök.