Bioritmus;naptej;bőrrák;Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet;

Kerüljük a mesterséges összetevőket, használjunk természetes alapanyagú naptejet FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/THINKSTOCK

- A naptej is okozhat rákot

Naptejekből ma már széles a választék, nem árt viszont vásárlás előtt elolvasni az azokban található anyagok listáját. A legtöbb napvédő szer adaléka ugyanis az úgynevezett titán-dioxid nevű anyag, amely nagy mennyiségben a bőrre jutva ártalmas is lehet. De hiába a veszély, hazánkban annak használatát még nem tiltották be, igaz, létrehozásáról és megsemmisítéséről külön törvény rendelkezik.

Mindenki tapasztalhatta már, milyen érzés amikor egy túlzásba vitt napozás után bőre szinte rákvörösre égett. Az ezzel járó fájdalom elkerüléséért így sokan magas védőfaktorú naptej után nyúlnak. Úgy gondolják, ezzel megvédik bőrüket a káros sugárzástól, és az esetlegesen kialakuló bőrráktól. Arra azonban általában senki nem gondol, hogy nem csak a napsugarak lehetnek veszélyesek, az napvédő szerek összetétele sem nyújt teljes biztonságot.

Ilyen összetevő lehet a titán-dioxid, amely nagy mennyiségben komoly veszélynek teszi ki az emberi szervezetet. A vegyület falfestékek fontos összetevője, de megtalálható bébiételekben és színező hatása miatt számos élelmiszerben is előfordul - tájékoztatta lapunkat dr. Kohán József bőrgyógyász. A vegyület szinte korlátok nélkül juthat az emberi szervezetbe - tette hozzá. A szakember kiemelte, a bőrgyógyászok számára ma már egyáltalán nem ismeretlen a vegyület, annak emberi szervezetre gyakorolt hatásait már a nyolcvanas évektől kutatják.

Az anyag az Egyesült Államokban már tiltólistára került, mivel rákot okozhat. Ez itthon még nem történt meg. Kohán elmondása szerint ugyan már többször is megkereste az illetékes állami hatóságokat a titán-dioxid lehetséges veszélyei miatt, kérvényét azonban minden alkalommal elutasították. A hivatalos indoklás szerint azért, mivel a vegyület az uniós tiltólistán sem szerepel, ezzel pedig hazánkban sem kell beszüntetni annak használatát. Ugyanakkor a vegyület gyártásáról és megsemmisítéséről külön jogszabály rendelkezik.

A bőrgyógyász észrevételeit mindenesetre a hatóságok nem hagyták szó nélkül. Egy felhasználók biztonságával foglalkozó „független szakértő testület 2013-2014-ben széles körűen tanulmányozta a nano-titán-dioxid felhasználhatóságát és biztonságosságát napozó készítményekben, és egyértelműen megállapította, hogy a 25 százalék nano-titán-dioxidot tartalmazó napozókészítmények rendeltetésszerű, azaz bőrön történő használata nem jelent egészségügyi kockázatot a felhasználó számára” – írták. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet a tanulmány véleményével egyetértett.

Lapunk megpróbált utána járni az OÉTI-nél, hogy pontosan hogyan jött ki ez a mennyiség, azaz miért 25 százalék az a határ, aminél az anyag még nem veszélyes. Sajnos választ egyelőre még nem kaptunk. Ennek ellenére azonban kijelenthető, hogy a titán-dioxid nem éppen a legmegbízhatóbb összetevője a napvédő szereknek. De akkor mégis mire kell figyelniük a napozóknak amikor naptejet vásárolnak?

- Gyakran hívom fel betegeim figyelmét, hogy a napvédő szerek beszerzésénél mindenképpen figyeljenek erre a vegyületre - jelentette ki Kohán. Hozzátette, a titán-dioxidot egyébként nem nehéz észrevenni, hiszen az anyagtól a krém nehezen kenhető a bőrfelületen. A napsugárzás elleni védekezésben pedig hasonló hatékonysággal bírhatnak a természetes anyagok is, úgy mint a kakaóvaj, vagy a sheavaj. Igaz, ezek általában csak 6-8 faktorosak, manapság azonban egyre inkább úgy tűnik, nem feltétlenül a magas védőfaktor szám a mérvadó.

Egyhangúlag jóváhagyta az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) hétfőn azt a megállapodást, melynek értelmében az iráni nukleáris programot korlátozzák a nemzetközi szankciók enyhítésének fejében.