Az átutalás abból a valamivel több mint 7 milliárd eurónyi áthidaló támogatásból válik lehetővé, amelyet Athén ma kap meg az európai pénzügyi és stabilitási mechanizmus (EFSM) alapjából.
Angela Merkel világossá tette, nem akar további vitákat arról,hogy Görögországnak el kell-e hagynia az euróövezetet. Ugyanakkor nemet mondott az adósságelengedésre is, amit már nemcsak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) követel, hanem Mario Draghi, az EKB elnöke is felvetette múlt csütörtöki sajtóértekezletén.
Görögországnak jelenlegi adóssága eléri a 313 milliárd eurót, az új hitelmegállapodás értelmében pedig további 86 milliárd eurót kap, amelynek fejében kemény megszorításokat kell életbe léptetnie.
A görög ügyek kezelése koalíciós feszültségekhez vezetett Németországban. A szociáldemokratáknál bírálatokkal illették Wolfgang Schäuble pénzügyminisztert nemcsak amiatt, hogy egy átmeneti időszak után Görögországnak az euróövezetből való kilépését akarta, hanem mert a Sipegelnek adott interjújában azt közölte, végsőesetben akár távozhat is a pénzügyi tárca éléről. Sigmar Gabriel gazdasági miniszter, az SPD elnöke a ZDF televíziónak úgy foglalt állást, nem volt túl bölcs a tárcavezető részéről, hogy német javaslatként vetette fel az időleges Grexit lehetőségét. Szerinte ez az SPD provokálása is volt, mert Schäublénak tudnia kellett, hogy a CDU/CSU koalíciós partnerei, a szociáldemokraták csak abban az esetben támogatják a Grexitet, amennyiben a görögök sajátmaguk akarják ezt a megoldást. Gabriel egyúttal visszautasította azokat a nemzetközi bírálatokat, amelyekkel Németországot illették a görög ügyek kezelése kapcsán.
Ralf Stegner, a Süddeutsche Zeitungnak elmondta, a lemondással való kokettálás legalább annyira nem nevezhető célra vezetőnek, mint a Grexittel való flörtölés. „A politikusoknak felelősséggel kell viseltetniük az általuk vezetett tárca iránt” – hangoztatta az SPD politikusa. Schäuble egyébként az ominózus interjúban azt is elismerte, hogy a görög ügyek megoldása kapcsán más álláspontot képviselt, mint Angela Merkel. A pénzügyminiszter pénteken, a Bundestagban megvédte tárgyalási módszerét. A kancellár egyébként Schäuble esetleges távozásával kapcsolatban az ARD-nek elmondta, hogy tőle senki sem kérte a felmentését.